ତାଲିବାନ ମୁଖପାତ୍ର ଭାରତ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପାକିସ୍ତାନର ଆତଙ୍କବାଦୀ ପୋଲ ଖୋଲିଲେ

ପାକିସ୍ତାନର ପୁରୁଣା ସହଯୋଗୀ ତାଲିବାନ ନିଜେ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ତାଲିବାନର ପାକିସ୍ତାନୀ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ମୁଖପାତ୍ର ଏହସାନୁଲ୍ଲା ଏହସାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ତାଲିକା ଦେଇଛନ୍ତି ।

 ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହସାନ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମୋତେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ତୁମେ ଏକ ମୃତ୍ୟୁ ସ୍କ୍ୱାଡର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛ … ଏବଂ ତୁମେ ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ତଥା ଶତ୍ରୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କର । ମୋତେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତାଲିକାରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଖାଇବର ପାଶ୍ଟନଖୱା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଥିଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତେ ପାଶ୍ଟୁନ୍ ଥିଲେ । ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାଶ୍ଟୁନ୍ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ନାମ ସମେତ ସମାଜର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗର ଥିଲେ ।

ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଯାଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ସେଠାରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଥିଲେ ଯେ ୪୦୦୦୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ପାକିସ୍ତାନର ମାଟିରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ସେ ଜାଣିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ପାକିସ୍ତାନ ସର୍ବଦା ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିଜ ଜମିରେ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ତାଲିବାନ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକୀୟ ସୈନିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି, ତଥାପି ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ତାଲିବାନର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇଛି । ଫଳରେ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ପାକିସ୍ତାନକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପାଣ୍ଠିକୁ କଠୋରଭାବେ କାଟି ଦେଇଥିଲା ।

ତେବେ ତାଲିବାନ ପରି ଏକ ସଂଗଠନ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଷୟରେ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ କହିଛି। ତାଲିବାନ ହେଉଛି ଏକ କୁଖ୍ୟାତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଯାହା ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଆମେରିକା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସେନା ସହିତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲା । ଯେହେତୁ ଏଫଏଟିଏଫର ଖଣ୍ଡା ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଝୁଲୁଛି, ତାଲିବାନର ଏହି ବିବୃତ୍ତି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇପାରେ ।

ତାଲିବାନର ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଏହା ତାଲିବାନର ରଣନୀତିର ଏକ ଅଂଶ । ବାସ୍ତବରେ ତାଲିବାନ ଭାରତକୁ ପାକିସ୍ତାନଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖି ଭାରତ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଭାରତ ତାଲିବାନ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ନାହିଁ । ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଏକ ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି । ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମଧ୍ୟ ସେଠାରୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ତାଲିବାନ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଶାନ୍ତି ଚାହୁଁଛି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ କେବଳ ଭାରତ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ, କାରଣ ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଗଣତନ୍ତ୍ର, ଯଦି ଭାରତ ତାଲିବାନକୁ ଏକ ବୈଧ ଶକ୍ତି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରେ, ତେବେ ଏହା ତାଲିବାନ ପାଇଁ କୂଟନୈତିକ ବିଜୟ ହେବ ।

Leave a Reply