ସାଉଦି କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ବାଜୱାଙ୍କଠାରୁ ସଂକ୍ରମିତ କୁକୁର ପରି ଦୂରେଇ ରହିଲେ

ବେହିଆଙ୍କ ଅନ୍ୟ ନାମ ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନ କିମ୍ବା ବେଇଜ୍ଜତିର ପ୍ରଥମ ନାମ ପାକିସ୍ତାନ, କୁକୁଡ଼ା ପ୍ରଥମେ ନା ଅଣ୍ଡା ପ୍ରଥମେ, ଏହାର ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ ବଡ଼ କଷ୍ଟ । ପାକିସ୍ତାନର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପାଗଳାମୀ ବରଦାସ୍ତ କରିବାକୁ ଏବେ କେହି ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି । କିଛିଦିନ ତଳେ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଧମକ ଯୋଗୁଁ ସାଉଦି ଆରବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ କମର ବାଜୱା ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ସାଉଦି ଆରବ ଯାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏବେ ତାଙ୍କୁ ଖାଲି ହାତରେ ଫେରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି ।

ବାସ୍ତବରେ ଜେନେରାଲ ବାଜୱା ପାକିସ୍ତାନୀ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଏଜେନ୍ସି, ଆଇଏସଆଇ ମୁଖ୍ୟ ଫୈଜ ହାମିଦ ମଧ୍ୟ ସୋମବାର ସାଉଦି ଆରବର ରାଜଧାନୀ ରିୟାଦରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସଂପର୍କରେ ଆସିଥିବା ତିକ୍ତତାକୁ ଦୂର କରିବା । କିନ୍ତୁ ସାଉଦି ଆରବ ସେହି ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ, ଯେଉଁମାନେ ଅପମାନ ସତ୍ତ୍ୱେ ଏହାକୁ ଅପମାନିତ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହ ହାତ ମିଳାଇବେ । ସେଥିପାଇଁ ସାଉଦି ରାଜ ପରିବାରର ପ୍ରିନ୍ସ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ସଲମାନ ଜେନେରାଲ ବାଜୱାଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇନଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ୍‌ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସମୟ ଦେଇଥିଲେ । ଜେନେରାଲ ବାଜୱା କେବଳ ସାଉଦି ଆରବର ଜେନେରାଲ୍ ଷ୍ଟାଫ୍ ମେଜର ଜେନେରାଲ୍ ଫାୟାଦ ଅଲ୍ ରୁୱେଲିଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ୍‌ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ସାମରିକ ସହାୟତା ବିଷୟରେ ସଂକ୍ଷେପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

 

କିନ୍ତୁ ବିବାଦ ବିବାଦ କ’ଣ ଥିଲା ଯେ ତାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ? ବାସ୍ତବରେ, ପାକିସ୍ତାନ ଚାହୁଁଥିଲା ଯେ ସାଉଦି ସଂଗଠନ ଅଫ୍ ଇସ୍‌ଲାମିକ ସହଯୋଗ ଅର୍ଥାତ୍ ଓଆଇସି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତକୁ ବିରୋଧ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତୁ । ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମେହମୁଦ କୁରେଶି ମଧ୍ୟ ସାଉଦି ଆରବକୁ ଏକ ଅଲ୍ଟିମେଟମ୍ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଓଆଇସି ସେମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣବେ ନାହିଁ, ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ଓଆଇସିଠାରୁ ପୃଥକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଇସ୍‌ଲାମ ଜଗତର ସର୍ବମାନ୍ୟ ନେତା ସାଉଦି ଆରବ କାହିଁକି ଏହି ଅପମାନକୁ ସହ୍ୟ କରିବ ? ପାକିସ୍ତାନକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ୩ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଋଣର ଏକ ଅଂଶ ତୁରନ୍ତ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ସାଉଦି ଆରବ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । କୌତୁହଳର ବିଷୟ, ଏହି ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଚୀନ୍ ଠାରୁ ୧ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଋଣ ନେଇଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆରବ ପକ୍ଷରୁ ଋଣରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତୈଳ ଯୋଗାଣ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ଥିବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏହାକୁ ଆଦୌ ସମର୍ଥନ କରୁନାହିଁ । ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ମାଲିକ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ସାଉଦି ଆରବ ପରି ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମୁସଲମାନ ଦେଶ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହେବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟଭାବେ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଏବଂ ଏହାର ସେନା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକମତ । ସେଥିପାଇଁ ଜେନେରାଲ ବାଜୱା ସମ୍ପର୍କ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ସାଉଦି ଆରବ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଯେହେତୁ, ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏବଂ ଶାହ ମେହମୁଦ କୁରେଶି ତୁର୍କୀର ଗୋଲାମଗିରି ସେମାନଙ୍କର ହିତସାଧନ ହେବ ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ସାଉଦି ପ୍ରିନ୍ସ ମହମ୍ମଦ ବିନ ସଲମାନ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ । ସାଉଦି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅନେକ ଥର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ରକ୍ଷା କରିଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଉଦି ପାକିସ୍ତାନର ନାଟକବାଜୀରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଗର୍ବ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ କେବେ ସାମାନ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ।

Leave a Reply