ଆତଙ୍କବାଦ ସହ କଂଗ୍ରେସର ହାତ: ଜାକିର ନାୟକ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି

କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିବାଦ ସହ ଜଡ଼ିତ ଅଛି । ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ଧରି ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ସହ ଜଡ଼ିତ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯାହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଏହି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାୟୋଜିତ ଏନଜିଓ କିପରି ଭାରତ ବିରୋଧୀ ତତ୍ତ୍ୱ, ବିଶେଷକରି ଚୀନ୍ ପ୍ରଶାସନଠାରୁ ଦାନ ଲୋଡ଼ିଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ଇସ୍‌ଲାମିକ ମୌଳବାଦୀ ତଥା ଆତଙ୍କବାଦୀ ସମର୍ଥକ ଜାକିର ନାୟକ ମଧ୍ୟ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ରିପବ୍ଲିକ୍ ଏବଂ ଟାଇମ୍ସ ନାଓ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଡାଇରେକ୍ଟୋରେଟ (ଇଡି) ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ଜାକିର ନାୟକ ତାଙ୍କ ସଂଗଠନ ଇସ୍‌ଲାମିକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନରୁ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ୨୦୧୧ରେ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଏନଆଇଏ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଭୟରେ ଜାକିର ନାୟକ ଦେଶ ଛାଡ଼ି ପଳାଇଥିଲେ, ଟାଇମ୍ସ ନାଓ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଉକ୍ତ ଦାନ ଫେରସ୍ତ କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ଯେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଉପାଦାନ କିମ୍ବା ଅନୁଷ୍ଠାନରୁ ବିପୁଳ ଅର୍ଥ ପାଇଛି । ଯେତେବେଳେ ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାକୁ ଚୀନ୍ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଇଡି ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା ​​ଯେ ଚୀନ୍ ସରକାର ୨୦୦୮ରୁ ୨୦୧୪ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ମାଧ୍ୟମରେ କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥିତ ଏନଜିଓମାନଙ୍କୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗତ ମାସରେ, ଟାଇମ୍ସ ନାଓରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୪-୧୫ ମଧ୍ୟରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ ନାଭିରାଜ ଏଷ୍ଟେଟସ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ଼୍‌ ଅନେକ ଦାନ ଦେଇଥିଲା । କୌତୂହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି, ଏହି ନାଭିରାଜ କମ୍ପାନୀର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବୋର୍ଡରେ ମେହୁଲ ଚୋକସିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଉକ୍ତ କମ୍ପାନୀଦ୍ୱାରା ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ କେତେ ଟଙ୍କା ଦାନ କରାଯାଇଛି ତାହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିନାହାଁନ୍ତି । ଏ ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ମେହୁଲ ଚୋକସି, ଯିଏକି ତାଙ୍କ ଜ୍ୱାଇଁ ଏବଂ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କ ସହିତ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ପ୍ରାୟ ୧୪୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପଛରେ କଂଗ୍ରେସ ଦିନରାତି ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେବା ଜାରି ରଖିଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆଉଟଲୁକ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୟୁପିଏ ସମୟରେ ଅନେକ ପିଏସୟୁ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୟୁପିଏ ସରକାର କ୍ଷମତାରେ ରହିଲା ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବିନିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ରିପୋର୍ଟର ଏକ ଉଦ୍ଧୃତ ଅନୁଯାୟୀ, “ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ୨୦୦୫ – ୨୦୦୬ ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ ଦାନ କରିଥିବା ପିଏସୟୁଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଗେଲ୍‌, ଅଏଲ ଇଣ୍ଡିଆ, ଓଏନଜିସି, ଓରିଏଣ୍ଟାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ କମର୍ସ, ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଷ୍ଟିଲ ଅଥରିଟି ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍ ।”

ଯଦିଓ ଜାକିର ନାୟକ କୌଣସି ପରିଚୟ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କିଏ ତାଙ୍କୁ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ବିବାଦୀୟ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ଶାନ୍ତି ଟିଭିର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଏବଂ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଇସ୍‌ଲାମ ପ୍ରଚାରକ ଯିଏ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ବଲିଉଡ, ତତ୍କାଳୀନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତାଙ୍କ ବିଷାକ୍ତ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ଅବହେଳା କରି ନାହାଁନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଫେବୃଆରୀ ଶେଷରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଜାକିର ନାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ହାତ ଥିବା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜାକିର ନାୟକ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ ଦାନ ଦେବା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଖାଯିବ ଯେ ଏହି ତତ୍ୟ ଉପରେ କଂଗ୍ରେସ କିପରି ନିଜର ମତ ରଖୁଛି।

Leave a Reply