ଯୁବକ ବନାମ ବୃଦ୍ଧ ନୁହେଁ, କଂଗ୍ରେସରେ ପ୍ରକୃତ ଲଢ଼େଇ ଦୁଇଟି ଶିବିରର ଅସଫଳ ନେତୃତ୍ୱ ମଧ୍ୟରେ

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ଶଶି ଥରୁର୍‌ ଏବଂ ରାଜୀବ ସାତଭଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି – ଏବଂ ପ୍ରକୃତରେ କେହି ଏହାକୁ ବଞ୍ଚାବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି।

 

ରୁହି ତିୱାରୀ

କଂଗ୍ରେସର ‘ପୁରୁଣା ସିପାହୀ’ ଏବଂ ‘ନୂତନ ସିପାହୀ’ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ଏବଂ କଷ୍ଟଦାୟକ ଯୁଦ୍ଧ ପୁଣି ଥରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି । କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏହା ଅନେକ ଥର ଦୋହରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଦିଗ୍‌ବିଜୟ ସିଂ, ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ, ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ, ଶଶି ଥରୁର୍‌, ଆନନ୍ଦ ଶର୍ମା, ମନୀଷ ତିୱାରୀ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, ସଚିନ ପାଇଲଟ, ରାଜୀବ ସାତଭ ଏବଂ କେ. ଭେନୁଗୋପାଲ ପରି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ନେତାମାନେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଜଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ଏକ ଭୁଲ, ବିଭ୍ରାନ୍ତକାରୀ ଏବଂ ସରଳୀକୃତ ଅନୁମାନ । ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଏହା ପୁରୁଣା ବନାମ ନୂଆ ସିପାହୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନୁହେଁ – ଏହା ଏକ ବିଫଳ ସିପାହୀ ।

କେବଳ ପୁରୁଣା ପିଢ଼ିର ନେତାଙ୍କ ଦୋଷ ନୁହେଁ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ତଥା ଅନିଶ୍ଚିତ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ‘ଯୁବ ସିପାହୀ’ ମଧ୍ୟ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରୟାସ ହାତଛଡ଼ା କରିନାହାଁନ୍ତି ।

ଯଦି ବୃଦ୍ଧ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ଜେନେରେସନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରିବା କେବଳ ଯୁବ ନେତାଙ୍କ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଥାନ୍ତା, ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇନଥାନ୍ତା । ସର୍ବଶେଷରେ, ବୟସ୍କମାନଙ୍କୁ ଏକ ସମୟରେ ରାସ୍ତା ଛାଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ । କିନ୍ତୁ ଦଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପତନଆଡ଼କୁ ଯିବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଏଥିରେ କୌଣସି ପୁନର୍ଗଠନ କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଖୁ ନାହିଁ – ଏହାର ସମସ୍ତ ଶିବିର ଯୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ନିଜକୁ ଅଧିକ ଅଦରକାରୀ ପ୍ରମାଣ କରୁଛନ୍ତି ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କଦ୍ୱାରା ଡକାଯାଇଥିବା ଏକ ବୈଠକରେ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ରାଜୀବ ସାତଭ – ଯିଏ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିକଟତର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ‘ଯୁବ ସିପାହୀ’ର ଜଣେ ନେତାଭାବେ ପରିଚିତ – ସେ ତାଙ୍କ ବରିଷ୍ଠମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଳ ମାତ୍ର ୪୪ଟି ଆସନରେ କାହିଁକି ସୀମିତ ରହିଲା ସେନେଇ ୟୁପିଏ-୨ ସମୟର ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଆତ୍ମମନ୍ଥନ କରିବା ଉଚିତ ।

ପୂର୍ବତନ ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟ ତଥା ମନ୍ତ୍ରୀ କପିଲ ସିବଲ ଏବଂ ପି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିତର୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଅବଶ୍ୟ, ପରେ ସାତଭ କଂଗ୍ରେସର ପରିଚିତ ଶୈଳୀରେ ତୁରନ୍ତ ୟୁ-ଟର୍ଣ୍ଣ ନେଇ ୟୁପିଏ-୨କୁ ‘ଲୋକଙ୍କ ସରକାର’ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।   କଂଗ୍ରେସକୁ କ୍ଷତାକ୍ତ କରୁଥିବା ଛୁରୀ ଏବଂ ଖଣ୍ଡା ପୁଣି ଥରେ ବାହାରକୁ ଆସିପାରେ, କିନ୍ତୁ ସତ କହିବାକୁ ଗଲେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଠିକ୍, ତଥାପି ଉଭୟ ଭୁଲ୍ ।

ପୁରୁଣା ନେତା, ବିଫଳ ଗୋଷ୍ଠୀ

୨୦୧୪ରେ କଂଗ୍ରେସ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ସହଜ କାମ ନଥିଲା । ଏହା କହିବାର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଭଦ୍ର ଉପାୟ ନାହିଁ – ମନମୋହନ ସିଂ ସରକାର ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ ।

ଦୁର୍ନୀତି ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତିର ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନୀତିଗତ ପକ୍ଷାଘାତ, ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ଅର୍ଥନୀତି, ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ୁଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟ, ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଧାରଣା ପରିଚାଳନାରେ ବିଫଳତା ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ) ଏବଂ ୧୦ ଜନପଥ (ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅଧୀନରେ) ଦୁଇଟି ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରର ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବ ଭାବରେ – ଏହି ସବୁ କାରଣଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ୟୁନାଇଟେଡ଼୍‌ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଆଲାଇନ୍ସ (ୟୁପିଏ)ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପାଳିରେ ଯାହା କ୍ଷତି କରିବାର କଥା ସେମାନେ କରିଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପଟେ, ୟୁପିଏ-୧ ଅଫ୍-ବିଟ୍ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ନିଯୁକ୍ତି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ସ୍କିମ୍ ଏବଂ ସୂଚନା ଅଧିକାର (ଆଇଟିଆଇ) ଆଇନ ପରି ବହୁ ଉପଯୋଗୀ (ସେମାନେ ଏହାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ନକରନ୍ତି) ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଭାରତ-ଆମେରିକା ଆଣବିକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର ହେବାପରେ ବାମପନ୍ଥୀ ଧମକ ବିରୋଧରେ ସାହସ ଦେଖାଇଥିଲା । ତଥାପି, ୟୁପିଏ-୨ ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ସମସ୍ତ ସଫଳତାକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ବିଫଳ ହେଲା ।

ତେଣୁ ରାଜୀବ ସାତଭ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ୍ ନୁହଁନ୍ତି । ତାଙ୍କର ବରିଷ୍ଠମାନେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଅକାମି କରିଦେଇଥିଲେ । ସର୍ବଶେଷରେ, କୌଣସି ଦଳ ଏହାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆକ୍ରୋଶମୂଳକ ଆସନରେ ପହଞ୍ଚିବା ଛୋଟ କଥା ନୁହେଁ । ୨୦୧୯ କ୍ଷତି ଉପରେ ଆତ୍ମ-ମନ୍ଥନ ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିବା ଚିଦାମ୍ବରମ୍ ଏବଂ ସିବାଲଙ୍କ ଭଳି ନେତାମାନେ ଏବଂ ସମାନ କ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ମନୀଷ ତିୱାରୀ, ଆନନ୍ଦ ଶର୍ମା ଏବଂ ଶଶି ଥରୁର୍‌ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ଦେଖିବା ଉଚିତ ସେହି ସରକାର କଂଗ୍ରେସର ଅବନତି ଘଟାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଏକ ଅଂଶ ଥିଲେ ।

ଏବଂ ଏହିପରି ନୁହେଁ ଯେ ଏହି ‘ପୁରୁଣା ସିପାହୀ’ ତଥାପି ପଛକୁ ଫେରି ଆସୁଛନ୍ତି । ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ, ସେମାନଙ୍କର ଅଶାଳୀନ ଏବଂ ମୂର୍ଖ ମନୋଭାବ ସହିତ, ଜୁନିୟରମାନଙ୍କ ସହିତ ଅତି ପିଲାଳିଆ ଆଚରଣ କରିବାକୁ ବିରତ ହେଉନାହାନ୍ତି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କମଲ ନାଥ ଏବଂ ଦିଗ୍‌ବିଜୟ ସିଂଙ୍କ ଭଳି ନେତାମାନେ, ରାଜସ୍ଥାନର ଅଶୋକ ଗେହଲୋତ୍‌ ଖେଳିଥିବା କ୍ଷମତାର ଖୋଲା ଖେଳକୁ ଏହା ଭୁଲିପାରିବ ନାହିଁ ।

ଆଜିର ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ୟୁପିଏର ସଫଳତାର ଦାବି ସହିତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇପାରିବେ କି ? ଏହା କି ସେମାନେ ଏହାକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣି କିଛି ଭିତ୍ତିଭୂମି ତିଆରି କରିପାରିବେ ? ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ୟୁପିଏ-୨ର ବିଫଳତାଠାରୁ ଧ୍ୟାନକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ବହୁ ଶକ୍ତି ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ।

କିନ୍ତୁ ସାତଭ ଭୁଲ୍ ହେବାର ଏକ କାରଣ ଅଛି, ଏବଂ ତାଙ୍କ ବୟସ୍କମାନେ ଠିକ୍ ଅଛନ୍ତି ।

ଯୁବକମାନେ ସମାନ ଭାବରେ ବିଫଳ   

୨୦୧୪ରେ କଂଗ୍ରେସର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରେ ହୋଇପାରେ । ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ସରକାରଙ୍କ ତ୍ରୁଟି ଲୁଚାଇବାକୁ ତଥା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦୃଢ଼ ନେତୃତ୍ୱରେ ଉଦୀୟମାନ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାର କୌଣସି ସୁଯୋଗ ନଥିଲା।

କିନ୍ତୁ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସକୁ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ଥିତିକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଯୁବ ନେତାମାନେ ଆଗାମୀ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ କିଛି କରିପାରିଲେ କି ? କିଛି ନୁହେଁ ଦଳର ଟ୍ୟାଲି ୫୨ରେ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଭାବରେ ଅଟକି ଗଲା ​​ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁମାନେ ବିଶ୍ୱରେ ମିଳୁଥିବା ମେମଙ୍କ ଟାଇଟଲ୍ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ ।

ଯୁବ ନେତାମାନେ ଟର୍ଫ ଯୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି, ଆହ୍ୱାନ ଦେଉଛନ୍ତି, ଏକ ବ୍ୟାପକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଅପେକ୍ଷା ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଦିନକୁ ଦିନ ତୃଣମୂଳ ରାଜନୀତିରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖୁଛନ୍ତି । ଯୁବ ବ୍ରିଗେଡର ଦାୟିତ୍ୱ ମୁଖ୍ୟତଃ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ଅଛି, ଯିଏ ନିଜକୁ ଜଣେ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ, ନାମୀ ତଥା ଅନୁପଯୁକ୍ତ ରାଜନେତା ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିଛନ୍ତି ।   ଯଦି ସାତଭ ଆଣ୍ଡ କୋର ନାମକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସଠିକ୍ ଦିଗରେ କରାଯାଇଥାନ୍ତା, ତେବେ ୨୦୧୯ରେ କଂଗ୍ରେସର ଏପରି ଲଜ୍ଜାଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇନଥାନ୍ତା । ହଁ, ମୋଦୀ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥାନ୍ତେ । କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଆଉ ଏଭଳି ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନଥାନ୍ତା ।

ପୁନର୍ଜୀବନର ସମ୍ଭାବନା କମ 

ମୋଦୀ ୨.୦ର ଶେଷ ଏକ ବର୍ଷ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ, ଯୁବ ନେତାମାନେ ମିଳିତଭାବେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଅଳ୍ପ କିଛି କରିଛନ୍ତି। ଦଳର ଅଧିକାଂଶ ବରିଷ୍ଠମାନଙ୍କ ପରି, ଅଧିକାଂଶ ନେତା ସେମାନେ ରାଜନୈତିକ ରାଜବଂଶରୁ ଆସିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ, ଆତ୍ମ-ବର୍ଣ୍ଣିତ ଏବଂ ‘ନୂତନ ଭାରତ’ର ରାଜନୈତିକ ପରିମାଣ ବୁଝିବାକୁ ଅସମର୍ଥ, କେବଳ ନାମକରଣ ପାଇଁ ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷ ଗୋଟାଉଛନ୍ତି।

କଂଗ୍ରେସ ଗତ କିଛିବର୍ଷ ଧରି ନିଜ ନିଜ ଭିତରେ ଲଢ଼େଇରେ ଜଡ଼ିତ ଥିଲା । ଏହା ଏକ ଅଶାନ୍ତ ଯୁବ ପିଢ଼ି ଏବଂ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଥିବା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ କରିପାରିଛି ।

ତେବେ ସତ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ଝଗଡ଼ାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବା ଦଳର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିବିର କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି । ଯୁବକ କିମ୍ବା ବୃଦ୍ଧ, ଏହାର ସମସ୍ତ ନେତା କଂଗ୍ରେସକୁ ବିଫଳ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତର ସର୍ବ ପୁରାତନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ନିଜ ପାଇଁ ଦୁଃଖ ଅନୁଭବ କରିବା ଉଚିତ, ବହୁତ ଦୁଃଖିତ, କାରଣ ଏହା ଭିତରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ କେବଳ ହାରିଥିବା ଗୋଷ୍ଠୀ ।

ସୌଜନ୍ୟ- ଦି ପ୍ରିଣ୍ଟ୍‌.ଇନ୍‌

Leave a Reply