ସରକାରଙ୍କ ସଂକେତ- ସାଓମି ଏବଂ ଓପୋ ନିଷେଧ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କି ?

ଭାରତ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ତାର ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଂଶ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହାର ଅର୍ଥନୀତି, ବିଶ୍ୱପାଇଁ ଏକ ଅଦୃଶ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ପ୍ରଥମେ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା, ତା’ପରେ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀକୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବା ଏବଂ ତା’ପରେ କେବଳ ଚୀନ୍ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା, ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌କୁ ଅର୍ଥନୈତିକ ଆକ୍ରମଣରୁ ସୁରକ୍ଷା ଖୋଜିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଏପରି ଚିନ୍ତାଧାରାରୁ ବନ୍ଦ ହେବାର ମନୋଭାବରେ ନାହିଁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହୁଏତ ଚୀନ୍‌ର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନକୁ ଭାରତୀୟ ବଜାରରୁ ବାହାରକୁ ଆଣିବା ।

ଯଦି ଆପଣ ଗତ କିଛିଦିନ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ବୋଧହୁଏ ଚୀନ୍ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ଚୀନ୍‌ର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡରେ ଭାରତରେ ସର୍ବାଧିକ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ସାଓମି ଏବଂ ଓପୋ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି । କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦକୁ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଉଛି, କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସେମାନେ ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସିରୁ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁମୋଦନ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ନିଜ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ସରକାର ଏକ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରିପାରିବେ ଯେଉଁଥିରେ ଚିନି ଦ୍ରବ୍ୟର ବିକ୍ରୟ ଉପରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ । ଯଦି ଏହି ସୂଚନା ଶତପ୍ରତିଶତ ସତ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ ତେବେ ଏଥିରେ କୌଣସି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଚାଇନିଜ୍ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ପରି ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ । ଏହା ଆମର ଦାବି ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଫୋର୍ବସ୍ ପତ୍ରିକା ମଧ୍ୟ ସମାନ ଦାବି କରିଛି । ରଏଟର୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଏହି ବ୍ରାଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ କରୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହି ବ୍ରାଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦକୁ ଭାରତ ଆଣିବାରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ।

 ଫୋର୍ବସ୍ ମାଗାଜିନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କିଛି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସାଓମି କେବଳ ମୋବାଇଲ୍ ଇନଷ୍ଟଲ୍ ହୋଇଥିବା ଆପର ତଥ୍ୟ ଚୀନ୍ ସର୍ଭରକୁ ପଠାଏ ନାହିଁ, ବରଂ ୱେବ୍ ବ୍ରାଉଜରରେ ବ୍ରାଉଜ୍ ହୋଇଥିବା ୟୁଆରଏଲ ଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଫୋନରୁ ପଠାଯାଏ । ଯଦିଓ, ଉପଭୋକ୍ତା ଯେକୌଣସି ମୋଡ଼ରେ ବ୍ରାଉଜର୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ।

ଫୋର୍ବସ୍ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତାବେଳେ ସିର୍ଲିଗ୍ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ରେଡମି ନୋଟ୍ ୮ ଫୋନ୍ ଅଛି ଏବଂ କିଛିଦିନ ହେବ ତାଙ୍କ ଫୋନରେ କିଛି ଅଜବ ଆଚରଣ ଦେଖୁଥିଲେ । ସାଇବର-ସୁରକ୍ଷା ଗବେଷକ ହୋଇ ସେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ମାମଲାରେ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କଲେ, ଦେଖାଗଲା ଯେ ଫୋନର ୱେବ୍ ବ୍ରାଉଜର ଚୀନ୍‌ର ଆଲିବାବା ସର୍ଭରକୁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପଠାଉଛି । ଗବେଷକ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଫୋନ୍ ସେ ଖୋଲିଥିବା ସମସ୍ତ ଫୋଲ୍‌ଡରଗୁଡ଼ିକୁ ରେକର୍ଡିଂ କରୁଛି ଏବଂ ସେ କେଉଁଠାରେ ସ୍ୱାଇପ୍ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମୋବାଇଲର ଅନେକ ସେଟିଙ୍ଗ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ କରୁଥିଲା ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ପରେ ଚୀନ୍‌ର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କେବଳ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏକ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ହେବ, ନଚେତ୍ ଭାରତର କୋଟି କୋଟି ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ବିପଦରେ ରହିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚୀନ୍‌ର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି, ତେବେ କେହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ, କାରଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ସମୟର ଚାହିଦା ।

Leave a Reply