ବିପଦରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦବୀ ? ଭାରତର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପରେ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କୁ ଝଟ୍‌କା

ମେରିକା ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ପରେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଚୀନର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ନିଜର ସାମରିକ ଶକ୍ତି କିମ୍ବା ବ୍ୟବସାୟ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଧମକ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ସ୍ଥିତି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଛି ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହୁଛନ୍ତି । ଭାରତର ଭାରତର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ ଚୀନ୍‌ର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଛି ।

କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଉପରେ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅଛି ବୋଲି ଏବେ କୌଣସି ଦୃଶ୍ୟମାନ ଚିହ୍ନନାହିଁ । ଏଥର କେବଳ ଚୀନ୍‌ର ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡ଼ି ଯାଉଛି, ବରଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ହାତରୁ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁସାରେ ସ୍ଥିତି କସିବାରେ ଳାଗିଛି । ୨୦୧୫-୧୬ ମନ୍ଥର ଗତି ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଥର ସ୍ଥିତି ତାଙ୍କୁ ଛାଇ ଯାଉଛି । ସେତେବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବହୁ ପରିଶ୍ରମ ନକରି ତାଙ୍କ ସ୍ଥିତି ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ।

ଉପରୁ, କେବଳ ପତନ ଘଟିଥାଏ, ଏବଂ ଆତ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିନା, ଏହା ଅଧିକ ବେଗରେ ଘଟିଥାଏ । ଆଜିର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ପତନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ତାଙ୍କୁ ଗୋଡ଼ାବାରେ ଲାଗିଛି । ସେହିଭଳି ଏପିସୋଡ଼ରେ, ଜୁନ୍ ୧୫ ର ରାତିରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣର ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ଓଲଟପାଲଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପିଏଲ୍ଏ ସଂଘର୍ଷରେ ହାରି ଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ପରାଜୟ ଉଭୟ ଚୀନ୍ ଲୋକ ଏବଂ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଉପରେ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦେଇଛି । ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ନେତା ଭାବରେ ଶାସନ କରିଥିଲେ, ସେ ବୋଧହୁଏ ତାହା କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।   ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଚୀନ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସ୍ଥିର ରହିଛି ।

ହଂକଂର ଗଣତନ୍ତ୍ର ବିରୋଧୀ ବିକ୍ଷୋଭରେ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, କିମ୍ବା ତାଇୱାନର ସ୍ୱାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନ ତଥା ଏହା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସମର୍ଥନ ବୃଦ୍ଧି ହେଉ, କିମ୍ବା ୱୁହାନ ଭୂତାଣୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରଶାସନର ଅକ୍ଷମତା । ୱୁହାନ୍ ଭୂତାଣୁ ଏବଂ ଏହାର ନିମ୍ନମାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରଶାସନର ନିରବତା ନିଆଁକୁ ଇନ୍ଧନ ଯୋଗାଇଲା । ୱୁହାନ ଭୂତାଣୁ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଚୀନ୍ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଇନ୍ଧନ ଦେଇଥିଲା । ଏପରିକି କରୋନା କାରଣରୁ ଚୀନ୍‌ରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ତାଲା ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଲୋକମାନେ ରାସ୍ତାରେ ଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଯେତେବେଳେ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଦେଖିଲେ ଯେ କରୋନା କାରଣରୁ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢ଼ୁଛି, ସେତେବେଳେ ସେ ସମାନ ବିରୋଧକୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ଭାରତ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ବଢ଼ାଇଥଲେ, ଯାହା ଚୀନ୍‌ରେ ଚୀନ୍‌ର ଜାତୀୟତାବାଦୀ ଭାବନା ଏବଂ ଭାରତ ତଥା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବଢ଼ୁଥିବା ବିରୋଧକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥିଲା । ଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଭାବନାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲା ।

ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଦଳୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବିରୋଧ କିମ୍ବା ସମାଲୋଚନାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ କରୋନା କାରଣରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିରୋଧକୁ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଏହି ବିରୋଧକୁ ଦମନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାକ୍‌ପାୟାର୍ ହୋଇଛି ଏବଂ ୧୫ ଜୁନ୍‌ରେ ପିଏଲଏ ବହୁତ କ୍ଷତି ସହିଛି । କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଏତେ ଅଧିକ ଥିଲା ଯେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଆହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରିନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ, ଚୀନ୍ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଫୁଟିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତେ ନିଜର କ୍ରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି ।

ବିମୁଦ୍ରାକରଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଥିଲା । ଚୀନ୍‌ର ଅଭିଜିତ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଅଧ୍ୟୟନ କିମ୍ବା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପାଇଁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶକୁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ଦେଶରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ।

ବିଆରଆଇ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଧକ୍‌କା   

ଚୀନ୍‌ର ବେଲ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ରୋଡ୍ ଇନିସିଏଟିଭ୍ (ବିଆରଆଇ) ମଧ୍ୟ ଏକ ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ପ୍ରକଳ୍ପ । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ଚୀନ୍ ଭୟଙ୍କର କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଲୁଚାଇ ଏହାକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ବିଆରଆଇ ମାମଲାରେ ଋଣ ପୁନଃ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି।

ସମୁଦ୍ର ନିୟମ ଉପରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଚେତାବନୀ  

ଅନେକ ତିକ୍ତ ଅନୁଭୂତି ସତ୍ତ୍ୱେ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ସଂସ୍କୃତି ବିପ୍ଳବ ସମୟରୁ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଜଣେ ବିଶ୍ୱସ୍ତବାଦୀ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଦଳକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିଥିଲେ । ସି ତାଙ୍କ ଦେଶରେ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ ଏକ ନିଷ୍ଠୁର ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଚୀନ୍ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶକୁ ନିଜର ଶକ୍ତି ସହିତ ଧମକ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ତରଫରୁ ଏହାର ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆଶା କରାଯାଇନଥିଲା । ଚୀନ୍ ସମୁଦ୍ରରେ ମନୋମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଜାପାନ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶ ଏହାକୁ ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ହଂକଂରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପାଇଁ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଅଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ, ଜାତୀୟତାର ଜୁଆର ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଅଧିକ ସମୟ କାମ କରିବ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦଳର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ ।

Leave a Reply