ଇଣ୍ଡୋ-ଆମେରିକା ସହିତ ଚୀନ୍ ସେନାର ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବିକାଶ ପାଇଁ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ଆଦେଶ

ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଡ୍ରୋନ୍ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷମତାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ପୂର୍ବରୁ ଉନ୍ନତ ବିମାନ ଏବଂ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅସ୍ତ୍ର ଅଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ୍ରୋନ୍ ଯୁଦ୍ଧର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଛି ଯେ ଆମେ ଡ୍ରୋନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ତାଲିମ ସହିତ ଜଡ଼ିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ମଜବୁତ କରିବା ।  

ମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଡ୍ରୋନ୍ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷମତାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ର ଚାଙ୍ଗଚୁନ୍‌ରେ ଥିବା ପିଏଲ୍‌ଏ ଏୟାରଫୋର୍ସ ଆଭିଏସନ ୟୁନିଭରସିଟି ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ସାମରିକ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ତାଲିମ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ ।   ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ କହିଛନ୍ତି – ଆମର ଉନ୍ନତ ବିମାନ ଅଛି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ପୂର୍ବରୁ ଉନ୍ନତ ବିମାନ ଏବଂ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅସ୍ତ୍ର ଅଛି । ତେଣୁ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଆମର ମନୋବଳ ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ହେବା ଉଚିତ । ପାଇଲଟଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଆଶାକୁ ପ୍ରତୀକ କରେ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୈନ୍ୟଦଳର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଥାଏ ।

ଡ୍ରୋନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସେନାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି   

ଡ୍ରୋନ୍ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ଜିନ୍ପିଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଯୁଦ୍ଧର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ବଦଳାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଛି ଯେ ଆମେ ଡ୍ରୋନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ତାଲିମ ସହିତ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ମଜବୁତ କରୁ । ଏଥିସହ ଡ୍ରୋନ୍ ପାଇଲଟ୍ ଏବଂ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

 ଚୀନ୍ ବାୟୁସେନା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି 

ଚୀନ୍ ସାମରିକ ବିଶ୍ଳେଷକ ଜୋ ଚେନ୍‌ମିଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ର ପିଏଲଏ ବାୟୁସେନା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଏହାର କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟ୍ ଦରକାର । ଗତ ବର୍ଷ ଚୀନ୍ ଏହାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଦି ଶାଣ୍ଡୋଙ୍ଗକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅତି କମରେ ୭୦ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି।

ଗୁପ୍ତଚର କିମ୍ବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ଡ୍ରୋନର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର   

ସାମରିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଗୁପ୍ତଚର କିମ୍ବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିବା ପାଇଁ ଡ୍ରୋନର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ଦେଶ ଡ୍ରୋନର ଶକ୍ତିକୁ ଅଣଦେଖା କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଆଜିକାଲି ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ରହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍‌ର ଡ୍ରୋନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଖବର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଏ ।

Leave a Reply