ବୁଡ଼ୁଛି ଅର୍ଥନୀତି- ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ସିଇଓଙ୍କ ଶରଣରେ ଗ୍ରେଟ୍ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌

କ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଫେସବୁକ୍‌ ଭଳି ବଡ଼ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ, ଗୁଗୁଲ ଭାରତରେ ଏକ ବଡ଼ ଢଙ୍ଗରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି, ଏହି ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ରେ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ବୋଲି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ବିଦେଶୀ ଶିଳ୍ପପତିମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଉଛନ୍ତି । ଗ୍ଲୋବାଲ ସିଇଓ ପରିଷଦର ଏକ ଚିଠିର ଉତ୍ତରରେ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ବିଦେଶୀ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବସାୟିକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ରହିବ ।

ଅତୀତରେ, କରୋନା ଏବଂ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଟ୍ରମ୍ପ ନିକଟରେ ଏକ ପାଦ ଆଗକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କ ଦେଶରେ ସିସିପି ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ବାରଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏଥିସହ, ହଂକଂରେ ଚୀନ୍ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଚୀନ୍ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିବେ ।

ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ବିଦେଶୀ ଶିଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ଚୀନ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗକୁ ନେଇ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି । ଅନେକ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟକୁ ଆମେରିକାରୁ ବାହାର କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପୁଞ୍ଜି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାଜନକ । ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ପ୍ରମୁଖ ବାଣିଜ୍ୟ ଭାଗିଦାରୀ ହୋଇଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଚୀନ୍‌ରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ପୁଞ୍ଜି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରୁଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଗ୍ଲୋବାଲ ସିଇଓ ପରିଷଦର ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ସ୍ଥିତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାଭାବିକ ।

ଏସସିଏମପି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୩ରେ ଚୀନ୍ ସରକାର ୩୯ଟି ବୃହତ ଏମବଏନସି ସହିତ ଗ୍ଲୋବାଲ ସିଇଓ ପରିଷଦ ଗଠନ କରି ବୃହତ ବିଦେଶୀ ଶିଳ୍ପ ସହିତ ଚୀନ୍‌ର କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିଥିଲେ । 

୨୦୧୮ରେ ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଠିକ୍ ପୂର୍ବରୁ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଏହି ଏମଏନସିଗୁଡ଼ିକର ସିଇଓଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ୍‌ କରିଥିଲେ । ଆମେରିକାର ୟୁପିଏସ୍, ଫାଇଜର, କାର୍ଗିଲ୍, ପ୍ରୋଲୋଜିସ୍ ଏବଂ ଗୋଲ୍ଡମ୍ୟାନ୍ ସାକ୍ସ ଭଳି କମ୍ପାନୀର ସିଇଓମାନେ ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବାବେଳେ ଥାଲେସ୍, ଆଲଷ୍ଟମ୍, ସ୍ନାଇଡର୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍, ଏବିବି, ନୋକିଆ, ଭୋଲ୍ସୱେଗେନ, ଫିଲିପ୍ସ ଏବଂ ଆର୍ସେଲର ମିତ୍ତଲ ଭଳି ୟୁରୋପୀୟ ଏମଏନସିର ସିଇଓମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । କିଛି ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ, ଏହି ପରିଷଦ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ୩୯ଟି କମ୍ପାନୀର ୧୮ଟି କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ, ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ତାଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କର ଏହି ପୁରା ଡ୍ରାମା ଚୀନ୍‌ର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଅବସ୍ଥା ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଲାଗୁଛି ଯେପରି ଏହା ଏକ ସୁଚିନ୍ତିତ ପିଆର ଷ୍ଟଣ୍ଟ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍ ନିଜକୁ ଏକ ଭଲ ବିନିଯୋଗ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । 

ସମ୍ପ୍ରତି ଅତୀତରେ ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱ ଶିଳ୍ପକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି । ସମ୍ପ୍ରତି ଚୀନ୍‌ ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈୟ ମାସରେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୩.୨ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି, ଯାହା ବିଶ୍ୱର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମିଥ୍ୟା ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡେରେକ କଞ୍ଚାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରିବା ଅସମ୍ଭବ । ଯେତେବେଳେ ଅନେକ କାରଖାନା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଅନେକ କାରଖାନା ସେମାନଙ୍କର କ୍ଷମତାର ଅଧାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ।”

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଚୀନ୍ ଜିଡିପି ଆକଳନକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବମାଇଛି। ବ୍ରୁକିଙ୍ଗସ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ୯ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜିଡିପି ଆକଳନକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । ୨୦୦୮ରୁ ୨୦୧୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଏହାର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାରକୁ ୨ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୀତି ବର୍ତ୍ତମାନର ଅର୍ଥନୀତି ତୁଳନାରେ ୧୬ ପ୍ରତିଶତ କମ ହୋଇପାରେ ।  

ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେକୌଣସି ମୂଲ୍ୟରେ ବିଦେଶରୁ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ମିଥ୍ୟା ପିଆର ଡ୍ରାମା କରି ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ବଜାରରେ ଏକ ଉତ୍ତମ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ଏହାର ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଡଲାର ବିନିଯୋଗ କରୁଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଚୀନ୍‌ର ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ ସବୁଜରେ ଚାଲିଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଚୀନ୍ ମନଇଚ୍ଛା ନିଜ ଷ୍ଟକ୍‌ରେ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଚାର କରୁଛି, ଯାହା ଶୀଘ୍ର ପଦାକୁ ଆସିପାରେ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ୨୦୧୫ରେ, ଚୀନ୍‌ର ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ ମାତ୍ର କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ୩-୪ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ହରାଇଲା ।

ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଏକ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀମାନେ ଭାରତରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି, ସେହି ସମୟରେ ଚୀନ୍ ସବୁକିଛି ସାଧାରଣ ଦେଖାଇ ଏକ ନକଲି ପିଆର ଡ୍ରାମା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ତେବେ ଚୀନ୍‌ର ଏହି କୌଶଳ ତାଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ଉପଯୋଗୀ ନୁହେଁ ।

Leave a Reply