ଚୀନ୍ ନିଜ ପାଦରେ କୁରାଢ଼ି ମାରିଛି ! ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କର ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ସହିତ ଝଗଡ଼ା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ମହଙ୍ଗା ହୋଇପାରେ

ଚୀନ୍‌ର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତା ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରି ପଡ଼ିପାରେ ।  ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚାଇବାକୁ ସେମାନେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପରେ ଚୀନ୍ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଯେପରି ଭାରତ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛନ୍ତି, ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବିଫଳ ହୋଇପାରେ । ତାଙ୍କ ଦଳ କିମ୍ବା ସରକାରୀ କଳ ଉପରେ ସିଙ୍କର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସମାନ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌, ଏକଦା ‘ସବୁକିଛିର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍’ କୁହାଯାଉଥିଲା, ଏହା ବହୁତ ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଇଛି । ୨୦୧୫-୧୬ରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ମନ୍ଥରତା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ନିଜ ଶକ୍ତିକୁ ସହଜରେ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ବଡ଼ ଏବଂ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ।

ବେଲ୍ଟ ଏବଂ ରୋଡ଼୍‌ ଇନିସିଏଟିଭ୍‌କୁ ଝଟ୍‌କା

ଚୀନ୍ ପୁଣି ଥରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବନତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ମନୋବଳ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆସିଛି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କର ଚୀନ୍ ସହିତ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି । କାମ କରିବାକୁ, ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ବିଦେଶକୁ ଯାଉଥିବା ଧନୀ ଚାଇନିଜ୍‌ମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହା ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ର ରାଜନୈତିକ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଦୂର କରିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଉପରେ ଆର୍ଥିକ ନିର୍ଭରଶୀଳତାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ବେଲ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ରୋଡ୍ ଇନିସିଏଟିଭ୍ (ବିଆରଆଇ) ନେଟୱାର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ଅନେକ ଦେଶ ଋଣ ପୁନଃ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯କୁ ସପ୍ତାହେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲା, ଯାହା ମଧ୍ୟ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ।

ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଦଳ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱସ୍ତ ରହିଛନ୍ତି  

ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଜଣେ ନେତା ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି ଯିଏ ଦଳ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ । ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଚୀନ୍‌କୁ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ହାତରେ ରଖିବା । ଦଳ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ କରିଛି ଏବଂ ସି ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ ନେଇଥିବା ଅଭିଯାନ ଏହାର କାରଣକୁ ଆହୁରି ଦୃଢ଼ କରିଛି । ସି ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯାନରେ ତାଙ୍କର ଅନେକ ଶତ୍ରୁଙ୍କୁ ନିପାତ କରିଥିଲେ ।

ପ୍ରଥମ ଆକ୍ରମଣ ଚୀନ୍‌କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିବ  

ଚୀନ୍ ନେଇଥିବା ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ହେଉଛି ପଡ଼ୋଶୀମାନଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇବା ଯେ ସେମାନେ ନିମ୍ନ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଭଲ ଫିଟ୍ ହୋଇନଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (ଏଲଏସି) କୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ କଲା ସେତେବେଳେ ଭାରତ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲା । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଭାରତ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବ, ଏହି ଭୟ ସହିତ ଚୁପ୍ ରହିବ ନାହିଁ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଆମଦାନୀ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚୀନ୍‌ର ଧମକକୁ ଅଣଦେଖା କରି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଆଗମନକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଜାପାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ ଦେଶମାନେ ଚୀନ୍ ଆଗରେ ଦଳ ଗଠନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ରର ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି ।

ରାସ୍ତା ବଦଳାଇ ନ ପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଆହ୍ୱାନ 

ହଂକଂ ପାଇଁ ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିଥିବାରୁ ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱ ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ଜିନପିଙ୍ଗ ଏହାର ଗତିପଥ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ । ତଥାପି, ଚୀନ୍‌ର ଉଚ୍ଚ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଅପେକ୍ଷା ଅର୍ଥନୈତିକ ଉନ୍ନତି ବାଛିବା ନିଶ୍ଚିତଭାବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ । ଯଦିଓ ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଜାତୀୟତା ଉପରେ ଚଢ଼ି ଏହି ଆହ୍ୱାନକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ, କିନ୍ତୁ ଦଳ ଭିତରେ ତାଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱ ବଜାୟ ରଖିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply