କେବଳ ୧% ଜାତି ଓବିସି ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୫୦% ସଂରକ୍ଷଣର ଲାଭ ପାଆନ୍ତି, ଅନ୍ୟମାନେ କାହିଁକି ପାଇଲେ ନାହିଁ ?

କ୍ଟୋବର ୨୦୧୭ରେ ଓବିସିକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ୨୭ ପ୍ରତିଶତ କୋଟା ଅଧୀନରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଭେଦଭାବ ଦୂର କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସରକାର ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲେ । ଏହି ପ୍ୟାନେଲ୍ ୧୨ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେବେଠାରୁ ଏହି କମିଶନ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇ ଆସୁଛନ୍ତି । ଗତ ମାସରେ, ଏହି କମିଶନଙ୍କୁ ପୁଣି ୬ମାସ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି କାରଣ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷସୁଦ୍ଧା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯାଇପାରିବ । ତେବେ ଏହି ରିପୋର୍ଟର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ତଥ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମଦ୍ୱାରା ସାର୍ବଜନୀନ ହୋଇସାରିଛି। ଏହି ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ଆଂଶିକ ସୂଚନା ଦିଆଯିବା ଆଧାରରେ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ତାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଟେ ।

ଏହିପରି ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୫ ରୁ ୬ ହଜାର ଓବିସି ଜାତି ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୪୦ ଜାତି ସଂରକ୍ଷଣର ପ୍ରାୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଲାଭ ପାଇଛନ୍ତି । ୧୯୯୩ ମସିହାରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ଓବିସି ସଂରକ୍ଷଣର ନିୟମ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ୨୦୦୬ ରେ, ଏହି ସଂରକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପରିଚାଳିତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ଆୟୋଗର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଓବିସି ଜାତିର ପ୍ରାୟ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ ୧ ହଜାର ଓବିସି ଜାତି ୨୦୧୪ ରୁ ୨୦୧୮ ମଧ୍ୟରେ ସଂରକ୍ଷଣର କୌଣସି ଲାଭ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି । ଆୟୋଗଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଓବିସି ସଂରକ୍ଷଣର ଲାଭରେ ଭାରି ଭେଦଭାବ ହେତୁ ଓବିସିକୁ ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଭକ୍ତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି ଜି ରୋହିଣୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆୟୋଗର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଜେ.କେ ବଜାଜଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଓବିସି କୋଟା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ଏତେ ଭେଦଭାବ ରହିଛି ଯେ ଓବିସିକୁ ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରେଣୀରେ ଭାଗ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇଛି ।

ଏହି କମିଶନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କେବଳ ଓବିସିର କିଛି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଜାତି ସମସ୍ତ କୋଟା ଲାଭର ଲାଭ ଉଠାନ୍ତି ଏବଂ ବାକି ଜାତିଗୁଡ଼ିକ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ପାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ବଜାଜଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜି ଦେଶର ସମସ୍ତ ଓବିସି ଜାତି ପଛୁଆ ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ନ ହୁଅନ୍ତୁ, ସେହି ୨୭ ପ୍ରତିଶତ କୋଟା ପାଇଁ ଲଢ଼ନ୍ତି । ଓବିସି କୋଟାରେ ଏହା ଭେଦଭାବକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛି ।

ବାସ୍ତବରେ, ପଛୁଆ ଜାତିର ସଂରକ୍ଷଣ ଦ୍ୱାରା ଉନ୍ନତ ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଗର କେବଳ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଜାତି ସଂରକ୍ଷଣର ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଲାଭ କରନ୍ତି । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ଓବିସିରେ ଯାଦବ ଜାତି, ଏସସି, ଜାଟଭରେ ରହିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରମୁଖ ଜାତିମାନେ ସଂରକ୍ଷଣର ସମସ୍ତ ଲାଭ ଉଠାଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜାତିଗୁଡ଼ିକ ପୃଥକ ରହିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିତ  ହେଉଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଓବିସି କୋଟାରେ ଭେଦଭାବ ଦୂର କରିବାକୁ ସରକାର ଏହାକୁ ଆହୁରି ଅନେକ ବିଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିପାରିବେ । ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ୨୬୩୩ ଓବିସି ଜାତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମାନ ୨୭ ପ୍ରତିଶତ କୋଟା ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି । ଓବିସିଗୁଡ଼ିକୁ ତିନୋଟି ବିଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିବାକୁ ଆୟୋଗ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆୟୋଗର ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂରକ୍ଷଣର କୌଣସି ସୁବିଧା ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କୋଟା, କୋଟାରୁ ଉପକୃତ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କୋଟା ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ୭ ପ୍ରତିଶତ ସୁବିଧା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ।

୧୯୮୯ରେ ଭିପି ସିଂ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପାରିତ ହୋଇଥିବା ଓବିସି କୋଟା ନିୟମ ଦେଶର ରାଜନୀତିକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲା । ତଥାପି, ଏହା ଏହାର ସମାପ୍ତିକୁ କେବେ ପୂରଣ କରିନଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଏହି ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ପୁନର୍ବିଚାର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଯାହା ପରେ ଆମେ ଏହାର ଲାଭକୁ ଭୂମିରେ ଦେଖିପାରିବା ।

Leave a Reply