Advertisements

ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଭିତରେ କାହିଁକି ‘ରମଜାନ’ ପରିବର୍ତ୍ତେ ‘ରମଦାନ’ କକହିବା ଚଳିଲାଣି ?

ରମଜାନ ଏବଂ ଏହିପରି ଅନେକ ଶବ୍ଦ ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶରେ ଇସ୍‌ଲାମ ସଂସ୍କୃତିକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଉଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରସ୍ଥାନ କେବଳ ଧାର୍ମିକ ବିଷୟ ନୁହେଁ।

ଶୋଏବ ଡାନିଏଲ୍

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷର ସେହି ମାସ ପୁଣି ଆସିଛି । ମୁସଲମାନମାନେ ଉପବାସ ପାଳନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଗୋଟିଏ ଶବ୍ଦର ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ପୁଣି ଏକ ବିତର୍କ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି: ଏହି ମାସକୁ ରମଜାନ କିମ୍ବା ରମଦାନ କୁହାଯିବା ଉଚିତ କି ? ଐତିହାସିକ ଭାବରେ, ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ମୁସଲମାନ ଏହି ମାସକୁ ରମଜାନ ବୋଲି କହିଥାନ୍ତି। ପାର୍ସୀ ଭାଷାରୁ ଏହି ଶବ୍ଦ ଉର୍ଦ୍ଦୁରୁ ବଙ୍ଗାଳୀ ଭାଷାଭାଷୀ ମୁସଲମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ସମାନ ଭାବରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଛି । ଅବଶ୍ୟ, ଗତ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ରମଜାନ ବଦଳରେ ରମଦାନ କହିବାର ଧାରା – ଯାହାକୁ ମୁସଲମାନମାନେ ଆରବୀୟ ଶବ୍ଦ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି – ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଭାଷାଗତ ସଠିକତାର ମାପରେ ଏହି ଧାରା ସଠିକ୍ ନୁହେଁ  

ଯଦି ଆମେ ଏହି ମାସର ନାମ ଆରବୀରେ ଟ୍ରାନ୍ସଲିଟ୍ରେସନ୍ କିମ୍ବା ଆରବୀରୁ ହିନ୍ଦୀକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଲିଟ୍ରେସନ୍‌ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବା, ଏହା ‘ରମଜାନ୍’ ହେବ । ଏଠାରେ କୌତୁହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ଏହି ନାମରେ ‘ଦି’ ଶବ୍ଦ ଏକ ପ୍ରକାର ରହସ୍ୟମୟ କାରଣ ପ୍ରାଚୀନ ଆରବରେ ଏହି ଶବ୍ଦଟି ଉଚ୍ଚାରଣ ହୋଇନଥାଏ। ଏପରିକି ହିନ୍ଦୀରେ କିମ୍ବା ଇଂରାଜୀରେ ଉଚ୍ଚାରଣ କରାଯାଇ ନଥିଲା ଏବଂ ତେଣୁ ଅଣ-ଆରବୀୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବହୁତ କଷ୍ଟକର।

ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶର ମୁସଲମାନମାନେ ଏହାକୁ ‘ଦ’ ବୋଲି କହୁଥିବାବେଳେ ପଶ୍ଚିମ ଦେଶରୁ ମୁସଲମାନମାନେ ‘ଡ’ ଉଚ୍ଚାରଣ କରନ୍ତି ।

ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବିଡ଼ମ୍ବନା ହେଉଛି ଯେ ଆରବୀୟ ଲୋକମାନେ ଯେପରି ‘ଦ’ ଉଚ୍ଚାରଣ କରନ୍ତି କୁରାନ ଲେଖା ହେବାଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। ଗତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ପ୍ରକାଶିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ୍ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ୍ ଏବଂ ଲିଙ୍ଗୁଇଷ୍ଟିକ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପେପର ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ଦେଇଛି। ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ ଯେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକ କୌଣସି ଭାଷାର ଶବ୍ଦ ଏବଂ ଅକ୍ଷରରେ ସମୟ ସହିତ ଘଟେ। ଏହି ଆଧାରରେ ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଆଜି ଆରବୀୟ ଉଚ୍ଚାରଣ ସହିତ କୁରାନ ପଢ଼ନ୍ତି ସେମାନେ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଉଚ୍ଚାରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ।

ଭାଷା ହେଉଛି ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପରିଚୟ ଏବଂ ଦିଗର ପ୍ରତୀକ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ରୂପରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆରବୀୟର ଉଦାହରଣରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଏହା ହୁଏ ନାହିଁ ।

ଯଦି ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନମାନେ ରମଜାନକୁ ସଠିକ୍ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ସେମାନେ ରମଦାନ କହୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ସଠିକ୍ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରୁନାହାଁନ୍ତି । ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚେଷ୍ଠାର ଅର୍ଥ କ’ଣ ?

ରମଜାନ ବଦଳରେ ରମଦାନ କହିବା କୌଣସି ଧାର୍ମିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟର ସେବା କରେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ମହତ୍ୱ ରହିଛି । ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ନୂତନ ଧାରା ଏବଂ ବିଶେଷକରି ଉର୍ଦ୍ଦୁ ଭାଷାଭାଷୀ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜକୁ ସାଂସ୍କୃତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ କିପରି ଦେଖୁଛି ।

ପାର୍ସୀ ସଂସ୍କୃତିରେ ଭାରତୀୟ ଇସ୍‌ଲାମର ମୂଳ ରହିଛି

ଯଦି ଆମେ କେରଳ ଛାଡିବା, ଭାରତୀୟ ଇସ୍‌ଲାମ ମୂଳତଃ ଆରବ ପରିବର୍ତ୍ତେ ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ଏବଂ ଇରାନରୁ ଆସିଥିଲା ​​। ପାର୍ସୀ ସଂସ୍କୃତିରେ ଭାରତୀୟ ଇସ୍‌ଲାମର ମୂଳ ରହିଛି । ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ମଧ୍ୟ ପାର୍ସୀ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରମୁଖ ଭାଷା ହୋଇ ରହିଲା ଏବଂ ଆଜି ପାର୍ସୀ ଭାଷାର ଅନେକ ଶବ୍ଦ ମରାଠୀ ଏବଂ ବଙ୍ଗାଳୀରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହା ସହ ଜଡ଼ିତ ଏକ ମଜାଦାର ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ଆଜି ଭାରତରେ ସର୍ବାଧିକ କଥିତ ଭାଷା – ହିନ୍ଦୀ ଏହାର ନାମ ପାର୍ସୀରୁ ପାଇଛି (ଇରାନରେ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୀ କୁହାଯାଏ) ।

ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ଭାରତୀୟ ଇସ୍‌ଲାମର ଭାଷା ଉପରେ ପାରସ୍ୟର ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି । ଏହା ଏକ ବିଚିତ୍ର ପ୍ରତିବାଦ ଯେ ଆରବ ଭାଷାରେ ବଢ଼ିଥିବା ଧର୍ମ ହେଉଛି ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପାରସ୍ୟ । ପାର୍ସୀରୁ ଆମ ନାମ (ଆରବୀ – ସାଲା) ଏବଂ ରୋଜା (ଆରବୀ – ସାଉମ) ପରି ଶବ୍ଦ ଅଛି । ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ପାର୍ସୀ ଶବ୍ଦ ‘ଭଗବାନ’ – ଖୁଦା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

ଏହି ଶବ୍ଦ ଏବଂ ପରମ୍ପରାଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ସ୍ଥାନୀୟବାଦର ମିଶ୍ରଣ ଭାରତୀୟ ଇସ୍‌ଲାମ ସଂସ୍କୃତିର ବିକାଶକୁ ଆଗେଇ ନେଇଛି, ଯାହା ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ନିଜ ଭିତରେ ଅଲଗା ଥିଲା ଏବଂ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଯାଇଛି ।

ଆରବମାନେ କିପରି ଉପମହାଦେଶର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ

ଆରବ ଇସ୍‌ଲାମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରଭାବ ନିଜେ ଭାରତୀୟ ଇସ୍‌ଲାମ ଉପରେ ଦେଖାଯାଉଛି । ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ପରେ ସାଉଦ ପରିବାର ଆରବ ଗଲ୍ଫର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଦଖଲ କରିଥିଲେ । ଏହି ପରିବାରଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମକ୍କା ଏବଂ ମଦିନା ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲେ ।

ଏହି ପରିବାର ଇସ୍‌ଲାମର ଦୃଢ଼ ଚିନ୍ତାଧାରାର ସମର୍ଥକ – ୱାହାବି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ସାଉଦି ଆରବରେ ମୁସଲମାନମାନେ ୱାହାବି ସୋଉମକୁ ଅଧିକ ବିବେଚନା କରନ୍ତି । ସାଉଦି ପରିବାର ଅଧୀନରେ ଇରାକ ମଧ୍ୟ ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏତେ ବିସ୍ତୃତ ଜମିଜମା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏହା ଏକ ମହାନ କିମ୍ବା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୁଲତାନ ନୁହେଁ । ଏଠାରେ ତୈଳ ଜମା ଆବିଷ୍କୃତ ହେବା ପରେ ସାଉଦି ଲୋକଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଓଲଟପାଲଟ ହୋଇଥିଲା । ଶିଳ୍ପାୟନ ଅଗ୍ରଗତି କଲାବେଳେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ଆବଶ୍ୟକତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ସମୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଲା ।

ଏଥି ସହିତ, ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କର ଅଭିଜିତ ବିଭାଗ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କଦ୍ୱାରା ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ଏବଂ ଇସ୍‌ଲାମର ଜନ୍ମସ୍ଥାନରେ ରହୁଥିବା ସହ-ଧର୍ମବାଦୀଙ୍କ ପରି ସେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ, ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶର ମୁସଲମାନମାନେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସାଉଦି ଆରବର ଧର୍ମ ଆଧାରିତ ଶାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସେମାନଙ୍କର ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ଅକ୍ଷ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ।

ଏହିପରି, ସାଉଦି ଆରବର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଲା । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଏହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ଇସ୍‌ଲାମର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ବିଦ୍ୱାନ-ପ୍ରଚାରକ ଅତ୍ୟଧିକ ଗର୍ବର ସହିତ ଇସ୍‌ଲାମର ଆରବୀୟ ପ୍ରତୀକଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି । ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ, ଯଦି ଆମେ ଇସ୍‌ଲାମିକ ପ୍ରଚାରକ ତଥା ଟିଭି ଚେହେରା ଜାକିର ନାୟକଙ୍କ ଉଦାହରଣ ନେବା, ସେ କେବେହେଲେ ରମଜାନ କହିଥିବା ଶୁଣିବେ ନାହିଁ, ସେ ସର୍ବଦା ରମଦାନ କୁହନ୍ତି ।

ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶର ଉଚ୍ଚ ଶ୍ରେଣୀର ମୁସଲମାନମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଆରବୀୟ ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କର ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଚୟ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନେ ସାଧାରଣ ମୁସଲମାନ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ସାଉଦି ଆରବ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ହେଉଥିବା ମୁସଲମାନ । ରମଜାନ କେବଳ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନର ଶିକାର ନୁହେଁ । ଉର୍ଦ୍ଦୁ କବିତା ପରି ସାଂସ୍କୃତିକ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିରେ ‘ଖୁଦା’ ପରି ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଆରବୀୟ ନାମ ସହିତ ବଦଳାଯାଉଛି ।

ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶରେ ‘ଖୁଦା ହାଫିଜ୍’ ଯିବା ସମୟରେ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି କଥା ହୋଇଆସୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ଆଲ୍ଲାହା ହାଫିଜ୍’ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି । ଧାର୍ମିକ ବ୍ୟବହାର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଶବ୍ଦର ମାନିପୁଲେସନ୍ ଏକ ବଡ଼ କଥା ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ । ହଁ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟବାଦ ଏବଂ ଖୁଦା ହାଫିଜ ପରି ଏକ ସଂସ୍କୃତିର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଏହା ଏକ ସଙ୍କେତ ଅଟେ ଯେ ଆପଣ ନିଜ ସଂସ୍କୃତିକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ।

ସୌଜନ୍ୟ-ସତ୍ୟାଗ୍ରହ.ସ୍କ୍ରଲ.ଇନ  

Advertisements

Leave a Reply