ଭାରତ-ଆମେରିକା ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ନେଇ ଚୀନ୍ ଏତେ ଚିନ୍ତିତ କାହିଁକି ?

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଲଦାଖରେ ଏଲଏସିକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଉଭୟ ଏବଂ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ଭୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଚୀନ୍ ଜାଣେ ଯେ କେବଳ ଭାରତ ସହିତ କାରବାର କରିବାରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେରିକା ଭାରତ ସହିତ ଆସେ, ତେବେ ଚୀନର ନାମ ଲୋପ ପାଇବ। ସେଥିପାଇଁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବନ୍ଧୁତାକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଏତେ ଭୟଭୀତ ମନେହୁଏ ।

ବାସ୍ତବରେ, ଯେହେତୁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବିବାଦ ବଢ଼ିଚାଲିଛି, ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ମୁଖପାତ୍ର ବୋଲି ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଆର୍ଟିକିଲ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛି ଯେ ଭାରତ ଆମେରିକାର ପ୍ରଭାବରେ ଆସି ସୀମା ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଆମେରିକାକୁ ଏହିପରି ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସହିତ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଗୋଟିଏ ଆର୍ଟିକିଲରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆମେରିକା ନୂଆଦିଲ୍ଲୀକୁ ଲୋଭାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ଏବଂ ଏକ ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଆମେରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ଭାରତ ପ୍ରତି ସମର୍ଥନ ରହିଛି । ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସରୁ ଏହିପରି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ପ୍ରକାଶ କରି ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ସେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବିଭାଜିତ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦୁଇଜଣ ଏକାଠି ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଏକ ଆର୍ଟିକିଲରେ ଲେଖିଛି ଯେ ଭାରତ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଭାରତକୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରଣନୀତିକ ସ୍ତମ୍ଭ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରେ ଏବଂ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବାରେ ଭାରତ ଆମେରିକାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶୀଦାର ଅଟେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବୁଝିହେବ ଯେ ଚୀନ୍ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା କିପରି ବନ୍ଧୁତାକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରୁଛି ଯେ ଚୀନ୍‌କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାକୁ ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ।

ଚୀନ୍‌ର ଭୟ ମଧ୍ୟ ବାସ୍ତବ । କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଯେପରି ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀ ଭଳି ଗତି କରୁଛନ୍ତି, ଚୀନ୍ ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ସହ ଏହାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଆସିବା ପରେ ଆମେରିକା ସହ ଭାରତର ସାମରିକ ସମ୍ପର୍କ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଭାରତ ପୂର୍ବରୁ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ମେମୋରେଣ୍ଡମ୍ ଅଫ୍ ଚୁକ୍ତିନାମା ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ସୁସଙ୍ଗତତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତିନାମା (COMCASA) ପରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିସାରିଛି । ଏହା ସହିତ ଏହି ଦୁଇ ଦେଶର ରଣନୀତିକ ସମ୍ପର୍କ ଏକ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ଛୁଇଁଛି ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଚୀନ୍ ଭାରତ ସହ ଯୁଦ୍ଧ କରେ ତେବେ ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ । ଚୀନ୍‌ର ଇତିହାସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେରିକା ତିନୋଟି ବିମାନ ପରିବହନକାରୀଙ୍କୁ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ପଠାଇଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଚୀନ୍ ନିଖୋଜ ଅଛି । ଏଥି ସହିତ, ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଆମେରିକାରୁ ୨୪ ଏମଏଚ- ୬୦ ରୋମିଓ ଚପର ଏବଂ ୬ ଟି ଆପାଚେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ହେଲିକପ୍ଟର ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟ କ୍ୱାଡର ଏକ ଅଂଶ, ଯେଉଁଥିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଜାପାନ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଯେକୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକାର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଚୀନ୍ ଠିଆ ହେବ ନାହିଁ ।

ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ଆମେରିକା ଏହା କହିଛି ଯେ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶ ଯୋଗୁଁ ଏହି ବିବାଦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଆମେରିକା ସ୍ପଷ୍ଟଭାବେ ଭାରତ ପଛରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛି, ଯାହାକୁ ଚୀନ୍ ଭୟ କରୁଛି । ଯଦିଓ ଚୀନ୍ ଭାରତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ, କେବଳ ଭାରତ ଏହାର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେରିକା ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସମୁଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ, ତେବେ ଏହା ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ତାଇୱାନ ଏବଂ ହଂକଂ ଉପରେ ଚୀନ୍ ଆମେରିକାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିସାରିଛି । ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଭାରତ, ଆମେରିକା ଏବଂ ତାଇୱାନ; ଚୀନ୍ ଏହି ତିନିଜଣଙ୍କ ଆଗରେ ଆଣ୍ଠେଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବ । ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ୍ ମିଡ଼ିଆ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ବଢ଼ୁଥିବା ବନ୍ଧୁତାକୁ ନେଇ ଏତେ ଚିନ୍ତିତ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.