“ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓ ଯିବି”, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ଫୋରମରେ ଚୀନ୍‌ କାନ୍ଦୁଛି

ଭାରତ ଟିକ୍‌ଟକ୍ ସମେତ ଅନେକ ୫୯ଟି ଚୀନ୍‌ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି । ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରି ଚୀନ୍‌କୁ ଯୋଗାଇଦେବା, ଭାରତର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଚୀନ୍ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ତେବେ ସେ କିଛି କରିପାରିବ ନାହିଁ କାରଣ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ଏପରି ସ୍ଥିତି କରିଛି ଯାହାକି ଚୀନ୍‌ ସହି ପାରୁନି କି ରହି ପାରୁନି ।

ସେମାନଙ୍କ ଆପ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଉପରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରଶାସନର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଥିଲା ଯେ ସେମାନେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଗଭୀର ଭାବରେ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ନିଜର ସ୍ଥିତି ଦେଖାଇବା ପରେ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଚୀନ୍‌ର ମୁଖପାତ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସ ହୁ ଶିଜିନ୍ ଭାରତ ଉପରେ କଡା ଟୀପ୍ପଣୀ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହାର ଜାତୀୟତା ବ୍ୟତୀତ ବିଶ୍ୱକୁ ଆଉ କ’ଣ ଦେଖାଇବାକୁ ଅଛି ?

ଆସନ୍ତୁ ଥରେ ଅନୁମାନ କରିବା ଯେ ଭାରତରେ କେବଳ ଜାତୀୟତା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଆମର ଜାତୀୟତା ଆମକୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଜମି ନେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରେ ନାହିଁ । ଏହା କୁହାଯାଏ ଯେ ତୁମଠାରୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ, କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ଯାହା ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା କରୁଛି – ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ଫୋରମରେ କାନ୍ଦୁଛି ।   

ନିକଟରେ ଚୀନ୍ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଭାରତର ସ୍ଥିତି ଏପରି ଥିଲା ଯେ ଉଭୟ ଆମେରିକା ଏବଂ ଜର୍ମାନୀ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିରୋଧ କରି ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ଏହି ଅନୈତିକ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ଏହାକୁ ଦମନ କରିଥିଲେ । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଚୀନ୍ ନିଜର ଗତିବିଧିରୁ ନିବୃତ୍ତ ହୋଇ ନାହିଁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଭାରତ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଚାର ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଚୀନ୍ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ଭାରତର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ କେବଳ ପକ୍ଷପାତ ନୁହେଁ ବରଂ ଚୀନ୍‌ର ସ୍ୱାର୍ଥ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମଧ୍ୟ ଏବଂ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓର ଆଶ୍ରୟ ନେଇପାରେ । ହଁ, ଆପଣ ଠିକ୍ ଶୁଣିଛନ୍ତି – ଆତ୍ମରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ପଦକ୍ଷେପ ବିରୋଧରେ ଚୀନ୍ ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓକୁ ଯିବାକୁ କହୁଛି । ଚୀନ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ, ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓ ଆକ୍ଟ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ଉଲ୍ଲଂଘନ ଆଧାରରେ ଭାରତ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଚୀନ୍‌ ଆପ୍‌ସକୁ ପକ୍ଷ ରଖିଛି, ଚୀନ୍ ଏହା ବିରୋଧରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବ । ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଭାରତର ପଦକ୍ଷେପଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ତରରେ ଭାରତ ପାଇଁ କେତେ କ୍ଷତି ହୋଇଛି । ଏହି ସମୟରେ, ଚୀନ୍ ଉପରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ କଥା ଅଛି – କିସିଆନି ବିଲେଇ ସ୍ତମ୍ଭ ଖଣ୍ଡ !

ବର୍ତ୍ତମାନ ଡବ୍ଲୁଟିଏଚଓ ଯିବାକୁ ଧମକ ଦେବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ପ୍ରଶାସନର ଦାବି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖାଲି, ଯାହା ଗୋଟିଏ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ ନାହିଁ । ଦ୍ୱିତୀୟତଃ, ଯେଉଁ ଆଧାରରେ ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ପକ୍ଷପାତିତ କରିଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି, ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଅନେକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି, କାରଣ ଏହା ଫେସବୁକ୍, ଗୁଗଲ୍ ଏବଂ ଟ୍ୱିଟର ସମେତ ଅନେକ ଆମେରିକୀୟ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି । ତେଣୁ, ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ପରାମର୍ଶ – ତୁମେ କେବେ ଜିତିବ ନାହିଁ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କର ।

ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକା ଆକ୍ରମଣ ହେତୁ ଚୀନ୍ ଏକ ପ୍ରକାର ଭାବରେ ନିଜକୁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସମର୍ଥନରୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟତୀତ କୌଣସି ଦେଶ ନାହିଁ ଯାହା ଚୀନ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ଯେତେ କାନ୍ଦୁନା କାହିଁକି, କେତେ ଅସନ୍ତୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରେ, ଭାରତର ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏହା କିଛି କରିପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ କୌଣସି ଭୁଲ ପଦକ୍ଷେପ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ ଭାରୀ ହେବ ।

Leave a Reply