ଚୀନ୍‌କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ ଏହାର ସୀମା ବାହାରକୁ ଯାଇ ମାନଚିତ୍ରରେ ଅକ୍‌ସାଇ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଅଂଶ ଦେଖାଇଲା

ଦି ଆପଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ ) ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌କୁ ଚାଟୁକାରୀତା କରିବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି, ତେବେ ଆପଣ ଅନେକ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଚାଟୁକାରୀତା କରୁଥିବା ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଏକ ବଡ଼ ରାଜନୈତିକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ।

ବାସ୍ତବରେ, ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ  ନିକଟରେ ନିଜ ୱେବସାଇଟରେ ଏକ ମ୍ୟାପ୍ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯାହା ଚୀନ୍‌ର ଅଂଶ ଭାବରେ ଭାରତର ଲଦାଖର ଅକ୍‌ସାଇ ଚିନ୍ ଅଂଶକୁ ଦର୍ଶାଉଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ  ମାନଚିତ୍ରରେ, ଭାରତର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ରାଜ୍ୟକୁ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରି ଦେଖାଯାଇଛି । ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ  ଚୀନ୍‌କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ।  ଏହି ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ  ମାନଚିତ୍ର ଅନ୍ୟ ଜାତିସଂଘ ମାନଚିତ୍ରଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ ଯେଉଁଠାରେ କେବଳ ପାକ୍‌ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର ଅଂଶକୁ ବିବାଦୀୟ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ଜାତିସଂଘ ସଂସ୍ଥା ଭାରତର ଅକ୍‌ସାଇ ଚୀନ୍ ଅଂଶକୁ ଚୀନ୍‌ର  ଅଂଶ ଭାବରେ ଘୋଷିତ କରିଛି । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ  ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଭାବ ଏତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ରାଜନୈତିକ ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ଆଗେଇ ନେଉଛି ।

୧୯୬୦ ମସିହାରେ ପାକିସ୍ତାନ ପାକ୍‌ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରର ଏକ ଅଂଶ ଚୀନ୍‌କୁ ଦାନ କରିଥିଲା, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଲଦାଖର ୩୭ହଜାର ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ବେଆଇନଭାବେ ଦଖଲ କରିଛି । ତେବେ ଭାରତର ପୂର୍ବ ସରକାର ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ଭାରତ ସରକାର ଚୀନ୍‌କୁ ସହଜ ଭାଷାରେ ଅନେକ ଥର ବୁଝିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍‌ସାଇ ଚୀନ୍ ଭାରତର ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଅଂଶ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଏହାକୁ ବେଆଇନଭାବେ କାବୁ କରିଛି ।  ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ୍‌କୁ ନିଜର ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଥିପାଇଁ ଭାରତ କେବଳ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓକୁ ଦୃଢ଼ ନିନ୍ଦା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହାର ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବା ଉଚିତ । ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ମାମଲାରେ ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓକୁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓକୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ।


ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ  ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନାର ଦାୟିତ୍ୱରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ନିଜକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଆଉ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଯେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ନିଜର ରାଜନୈତିକ ଲାଭ ପାଇଁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଛି । ଚୀନ୍‌ ଯାହା କହୁଛି ତାହା ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ ତାହା କରୁଛି ।

ଜାନୁଆରୀରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ ଅନ୍ଧ ଭାବରେ ଚୀନ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରି କହିଥିଲା ​​ଯେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଜଣଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ବ୍ୟାପି ନଥିଲା, ପରେ ଏହି ଦାବି ମିଥ୍ୟା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରି ନାହିଁ, ଯାହା ଚୀନ୍‌ର ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ  ନାଚୁନାହିଁ ବୋଲି ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ?

ଆମେରିକାର ଅନେକ ଆଇନଜୀବୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ମିଳନ ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି । ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓର ଅନୁଦାନ ଅର୍ଥ ବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଜାପାନର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓକୁ ଚୀନ୍‌ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନବୋଲି ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ  ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

 

 

Leave a Reply