ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ କରୋନା ମହାମାରୀ, ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ପ୍ରମୁଖ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,(ଓଡିଶା ଟାଇମ୍):କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା କମୁଥିବା ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମୁଖ୍ୟ ରବିବାର ଦିନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ, କୋଭିଡ୍ ମହାମାରୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାପ୍ତ ହୋଇନାହିଁ । ସେ ସରକାରଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ନିଜର ବିପଦରେ ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ନିୟମକୁ ହ୍ରାସ କରୁଛୁ । ଜେନେଭାରେ ସଂଗଠନର ବାର୍ଷିକ ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ କରି ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ମୁଖ୍ୟ ଟେଡ୍ରୋସ ଅଡାନୋମ ଘେବ୍ରେୟସସ ଉପସ୍ଥିତ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ନମୁନାର ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଅନୁକ୍ରମଣରେ ହ୍ରାସର ଅର୍ଥ ଆମେ ଭାଇରସ୍‌ର ଉପସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଆଖି ବୁଜି ଦେଇଛୁ ।

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କମ୍ ଆୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୧ ଅରବ ଲୋକଙ୍କୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋଭିଡ୍‌ରୋଧୀ ଟିକାର ଡୋଜ୍ ଦିଆଯାଇ ପାରିନାହିଁ । ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ପରିସ୍ଥିତି ଆଧାରରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସାପ୍ତାହିକ ରିପୋର୍ଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଘେବ୍ରେୟସସ କହିଥିଲେ ଯେ, ସଂକ୍ରମଣର ନୂଆ ମାମଲାରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ କିଛି ସପ୍ତାହ ଧରି ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ମାମଲାରେ ସ୍ଥିରତା ଦେଖାଦେଇଛି । ଯଦିଓ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ଏବଂ ବିଶ୍ବର ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ କରାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାମାରୀ ଶେଷ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନରେ ଶେଷ ହେବନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.