ତିଆନମାନ୍ ସ୍କୋୟାର୍ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡକୁ ଅଣଦେଖା କରିବାକୁ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଦୂରଦର୍ଶନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ

ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ନେହେରୁଙ୍କ ନାତି ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ହଜାର ହଜାର ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାରେ ଲାଗିଲେ ।  ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ “ହିନ୍ଦୀ-ଚୀନ୍‌, ଭାଇ-ଭାଇ” କହି ଚାଲିଥିଲେ। 

କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ଶାସକ କେତେ ନିଷ୍ଠୁର ତାହା ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଘଟୁଥିବା ନରସଂହାରକୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ । ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି, କିନ୍ତୁ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟଙ୍କଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଇତିହାସରେ କଳା ଅକ୍ଷର ସହିତ ଲେଖାଯାଇଛି । ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୧୯୮୯ରେ ତିଆନମାନ୍ ସ୍କୋୟାର୍ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ଯେଉଁଥିରେ ୧୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । ଏହି ନିଷ୍ଠୁର ଘଟଣାରେ ଅନେକ ଦେଶ ଚୀନ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଭାରତ କଣ କଲା ? ଭାରତର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କ’ଣ ଥିଲା ? 

ଏହା ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବିଷୟରେ, ଅର୍ଥାତ୍ ୧୯୮୯ ମସିହାରେ, ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ଏବଂ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଆଗକୁ ଯିବାକୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିଲେ, ଏହି ଦୌଡ଼ରେ ଆମେରିକା ଅଗ୍ରଗତି କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ଅନ୍ୟ ଏକ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଦେଶ ଉଦୀୟମାନ ହେଉଥିଲା, ଏହି ଦେଶ ଚୀନ୍ ଥିଲା । ଆମେରିକା ଏସିଆରେ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ପରି ମନେହେଉଥିଲା । ଭାରତ ତଥାପି ନିଜକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା ଏବଂ ଦେଶର କ୍ଷମତା ଡୋରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହାତରେ ଥିଲା ।

ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧର ଏହି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାରତ ସମସ୍ତ ଦେଶ ସହ ସମ୍ପର୍କ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା । ଏହି କ୍ରମରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ୧୯୮୮ରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଦେଶ ଚୀନ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଥିଲା । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ଉଚିତ ଯେ ୧୯୮୯ରେ ଚୀନ୍ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଗତିଆଡ଼କୁ ଗତି କରିଥିଲା ​​ଯାହାକୁ ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଦି ଗ୍ରେଟ୍ ଲିପ୍ ଫରୱାର୍ଡ ବୋଲି କହିଛି ।

କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଶାସନ ଏହାର ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁତ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇଥିଲା । ଏହି ଅତ୍ୟାଚାର ଚୀନ୍ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ କ୍ରୋଧିତ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୯୮୯୮ରେ, ୧ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଚୀନ୍‌ର ରାଜଧାନୀ ବେଜିଂର ତିଆନମାନ୍ ସ୍କୋୟାରରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦାବି କରିଥିଲେ । ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଚାହିଦା ସ୍ୱର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସହର ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିଲା । ସମସ୍ତେ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସନ ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନତା ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ର ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଥିଲେ । ଏହାପରେ, ଜୁନ୍ ୩-୪ ରେ, ଚୀନ୍ ସେନା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ବନ୍ଧୁକ ଓ ଟ୍ୟାଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା,  ​​ଯେଉଁମାନେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଏହି ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଚୀନ୍‌ର ସେନା ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ଅଟକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କର ଫଟୋ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଏହି ସ୍ଥାନ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହି ଘଟଣା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସମାଲୋଚିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଚୀନ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା । ଆମେରିକା ବ୍ୟତୀତ ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜାପାନ, ବ୍ରିଟେନ ଭଳି ଦେଶ ଚୀନ୍ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିବା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ କେବଳ ଏ ବାବଦରେ ଚୁପ୍ ରହିବା ଠିକ୍ ବୋଲି ଭାବି ନାହାଁନ୍ତି, ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶର ଜାତୀୟ ଟେଲିଭିଜନକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ କଭରେଜ୍ ନକରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଚୀନ୍ ସହ ଥିବା ସମ୍ପର୍କକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି ।

ଚୀନ୍‌ର ଐତିହାସିକ ଟାନ୍ ଚୁଙ୍ଗ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଆକ୍ରେସ୍ ହିମାଳୟ ଗ୍ୟାପ୍: ଚୀନ୍‌କୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଏକ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କ୍ୱେଷ୍ଟ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିଆନମାନ୍ ସ୍କୋୟାରରେ ହୋଇଥିବା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଚୀନ୍‌କୁ ପୃଥକ କରୁଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଭାରତ ସହ ଚୀନ୍‌ର ସମ୍ପର୍କ କେବଳ ସ୍ୱାଭାବିକ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ବରଂ ସେମାନେ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ । ୧୯୮୯ରୁ ୧୯୯୦ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ଟି ଗସ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତଥା ଚୀନ୍‌ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା ।

ଅର୍ଥାତ୍ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ କେବଳ ଚୀନ୍‌ରେ ହୋଇଥିବା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡକୁ ନିରବତା ସହ ସମର୍ଥନ କରିନଥିଲେ, ବରଂ ସରକାରଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ବଢ଼ାଇବାରେ ଲାଗିଲେ ଯାହା ୧୦୦୦୦ ନିରସ୍ତ୍ର ଲୋକଙ୍କୁ ଟ୍ୟାଙ୍କ ସହାୟତାରେ ମାରି ଦେଇଥିଲା । ଏଥିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ସହାନୁଭୂତି ନଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅଧିକାର ପାଇଁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ୧୦୦୦୦ ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଏକ ପ୍ରତିବାଦ, ଏଭଳି ମାମଲାରେ ଜାତୀୟ ଟେଲିଭିଜନର କଭରେଜକୁ ବନ୍ଦ କରିବାର କ’ଣ ଥିଲା ?

ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଯେଉଁମାନେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଦାବି କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିନଥିଲେ । ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ସେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ଶାସକ ସରକାରଠାରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଚୀନର ମାଓ ତିବ୍ଦତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ଏପରି କିଛି କରିନଥିଲେ ଯାହା ଭାରତକୁ ଅକସାଇ ଚୀନ୍ ପରି ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ସର୍ବଶେଷରେ, ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ନେହେରୁଙ୍କ ନାତି ଥିଲେ ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା କରୁଥିବାବେଳେ ଏକ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଶାସନ ଏବଂ ଲୋକତନ୍ତ୍ରକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ସେ ହିନ୍ଦୀ ଚୀନ୍‌ ଭୋଇ ଭାଇ ଭାଇ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇଥିଲେ ।  ଆଜି ଚୀନ୍ ହଂକଂରେ ପୁଣି ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ସେହି ପ୍ରଦର୍ଶନଗୁଡ଼ିକ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ କଭରେଜ୍ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଆଜି ପୁଣିଥରେ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଅଛନ୍ତି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ଦୃଢ଼ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଭବିଷ୍ୟତ ଏହି ପିଢ଼ିକୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବ ନାହିଁ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଚୀନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.