ଚୀନ୍ ସହିତ କଂଗ୍ରେସର ସମ୍ପର୍କ କ’ଣ ? ଯେତେବେଳେ ବି ଚୀନ୍-ଭାରତୀୟ ବିବାଦ ଥାଏ କଂଗ୍ରେସ ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରେ

ଗତକାଲିଠାରୁ ଲଦାଖର ଗାଲଭାନ୍ ଭ୍ୟାଲିରେ ଚୀନର ପିଏଲଏ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧରେ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଯବାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ୪୩ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ୧୯୭୫ ପରଠାରୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଥିଲା ଯେ ଭାରତ ଏଲଏସିରେ ଜଣେ କର୍ଣ୍ଣେଲଙ୍କୁ ହରାଇଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଭାରତୀୟ ସେନା ସହିତ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଏଭଳି ସମୟରେ ଦେଶ ତଥା ସେନାକୁ ଅସମ୍ମାନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଛାଡ଼ୁନାହିଁ । ତେବେ ସ୍ୱାଧୀନତା ସମୟରୁ କଂଗ୍ରେସରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ସହାନୁଭୂତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଯେତେବେଳେ ବି ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଥାଏ, ସେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା କିମ୍ବା ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।

ଏଥର ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଏହାର ନେତାମାନେ ନିଜର ପ୍ରଚାର ଜାରି କରି ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଟ୍ୱିଟ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାର ଗୋଟିଏ ହେଲେ ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ହାତଛଡ଼ା କରିନାହାଁନ୍ତି । ଦେଶର ନିରାପତ୍ତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କଂଗ୍ରେସ ଏହାର ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ପାଇଁ ଏପରି ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ ଯେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ କାହିଁକି ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ଏହା ଆଗକୁ ବଢେ ତେବେ ଏହା ଆଉ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଜିତିବ ନାହିଁ ।

କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରୁ ଅନେକଙ୍କୁ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେ #WeakestPMModi ହ୍ୟାସ୍‌ଟ୍ୟାଗ୍‌ ସହିତ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୨୦ଜଣ ସୈନିକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ରାଜନୀତିକରଣରୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇନଥିଲେ ।

କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ରାଜକୁମାର ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଭାରତୀୟ ସେନାର ଶହୀଦଙ୍କ ନାମରେ ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କାହିଁକି ଚୁପ୍ ଅଛନ୍ତି, ସେ କାହିଁକି ଲୁଚିଛନ୍ତି । ଯଥେଷ୍ଟ ହେଲା। ସୀମାରେ କ’ଣ ହେଲା ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ? ଚୀନ୍ କିପରି ଆମର ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲା ? ସେ କିପରି ଆମ ଜମି ନେବାକୁ ସାହସ କଲେ ?

ଏଥି ସହ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ସାହସୀ ସେନା ସୈନିକମାନେ ଶହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କ୍ଷତି ପାଇଁ ଆମ ଦେଶ ଶୋକ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଆମ ସରକାର କୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଉନାହାନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କ ନିରବତାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ଉଚିତ।

ଏଥି ସହିତ, ଅନ୍ୟ ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ ସେ କଂଗ୍ରେସକୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଛି ଯେ ବିବୃତ୍ତି କାହିଁକି ଏତେ ବିଳମ୍ବରେ ଆସୁଛି ଏବଂ କିଛି ସମୟ ପରେ ତାହା ମଧ୍ୟ ବଦଳାଯାଉଛି ? ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତର ତିନିଜଣ ସୈନିକ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ପରେ ଟିକିଏ ପରେ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ କ୍ଷତି ଘଟିଛି ।

ଅନ୍ୟ ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ କଂଗ୍ରେସ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରି ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କାହିଁକି ଲୁଚାଉଛନ୍ତି ? ଆପଣ କାହିଁକି ଦେଶକୁ ସତ କୁହନ୍ତି ନାହିଁ ? ଏହି ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରଣଦୀପ ସୁରଜେୱାଲା ଏବଂ ପି ଚିଦାମ୍ବରମ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିକରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି ।

କଂଗ୍ରେସର ଏପରି ବିବୃତ୍ତିରୁ ଏହା ବୁଝିହେବ ଯେ ଦେଶର ପୁରାତନ ଦଳ କିପରି ପୁଣିଥରେ ଦେଶର ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ବିଫଳ ହେଲା । ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ମନୋଭାବ ଗ୍ରହଣ କରିଛି।

ତିନିବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ଯେତେବେଳେ ଡୋକଲାମରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବଂ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଗୁପ୍ତରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଲୁଓ ଜାହୋଇଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ୍‌ କରିଥିଲେ ।

କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବିଜେପି ବନାମ କଂଗ୍ରେସ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରୁଛି, ସେଥିପାଇଁ ଏହା ଏପରି ଖରାପ ବିବୃତ୍ତି କରୁଛି । ୧୯୯୮ ରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ବାଜପେୟୀ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିଥିଲା ।

ସଲମାନ ଖୁର୍‌ସିଦଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମଣିଶଙ୍କର ଆୟାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ସରକାରଙ୍କୁ ଡକ୍‌ରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡ଼େ ଅନୁଯାୟୀ ମଣିଶଙ୍କର ଆୟାର ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଏହି ପରୀକ୍ଷାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।  ତା’ପରେ ୨୦୦୯ରେ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲା ଯେ କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ସହିତ ଏହାର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ । ୧୯୯୯ ବିବାଦରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ସୈନିକଙ୍କ ବଳିଦାନ ପାଇଁ ଏହା ଅପମାନ ଥିଲା ।

ଏଥି ସହିତ, ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ହିନ୍ଦୀ ଚୀନ୍‌ ଭାଇ-ଭାଇ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେବା ଆରମ୍ଭରୁ କଂଗ୍ରେସରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ସହାନୁଭୂତି ଦେଖାଦେଇଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଚୀନ୍ ଭାରତର ଲଦାଖ ଉପରକୁ ଚଢିବା ପାଇଁ ଏକ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବାବେଳେ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ହିନ୍ଦୀ ଚୀନ୍‌ ଭାଇ-ଭାଇ କରୁଥିଲେ ।

ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ସ୍ଥାୟୀ ଆସନ ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ଦାବିକୁ ନେହେରୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ଭାରତକୁ ୧୯୬୨ ଯୁଦ୍ଧ ମିଳିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଅକସାଇ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ।

୨୦୧୩ରେ, ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲଏ ) ୧୮-୧୯ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ଏହାକୁ କଦାପି ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଶ୍ୟାମ ସରନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଭାରତ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ ନକରି ପ୍ରାୟ ୬୪୦ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଜମି ହରାଇଛି ।

କଂଗ୍ରେସର ଆରମ୍ଭରୁ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ମନୋଭାବର ରେକର୍ଡ଼ ରହିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଜନସାଧାରଣ ଦୁଇଥର ଲୋକସଭା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​୬୦ରୁ ଅଧିକ ଆସନ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ତଥାପି କଂଗ୍ରେସ କିଛି ଶିଖିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ଏଥର ପୁଣିଥରେ ଏହାର ଚୀନ୍ ପ୍ରେମକୁ ପ୍ରକାଶ କଲା ଯାହା ପାଇଁ ଏହାକୁ କେବେ କ୍ଷମା କରାଯିବ ନାହିଁ ।

 

Leave a Reply