ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ କରୋନା ମୃତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଚାରି ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି

  •  ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଦିଦିଙ୍କ ଭୟ 
  • ସତ୍ୟ ହେଉଛି ଦିଦି କରୋନା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲୁଚାଇବାର ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି

ଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ କରୋନା ମହାମାରୀରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚାରି ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କରୋନା ମହାମାରୀ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରକୃତରେ କେତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ଆପଣ ଏଥିରୁ ଅନୁମାନ କରିପାରିବେ । ଗୁରୁବାର ଦିନ ମାତ୍ର ୧୫ ଜଣଙ୍କଠାରୁ ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୫୭ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ତେବେ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୯ ଜଣ ୱୁହାନ ଜୀବାଣୁଙ୍କ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା କେବଳ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟିଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର ହୋଇଛି ।

ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ନିୟମକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଉଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ମାଛ ବଜାରକୁ ସଜାଯାଇଛି, ଏବଂ କିଛି ଲୋକ ମିଠା ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକର ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଉଡ଼ାଇ ଭିଡ଼ ଉପରେ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ନିୟମକୁ କଡ଼ାକଡ଼ିଭାବେ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଦାୟୀ ଥିବା ପୋଲିସ ଧାର୍ମିକ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଛାଡ଼ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ବଙ୍ଗଳାରେ ପ୍ରାୟ ୧୨୦ଟି କରୋନା ମାମଲା ରହିଛି ଏବଂ ଯଦି ଏଭଳି ଅବସ୍ଥା ଲାଗି ରହେ ତେବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଚିଠିରେ କହିଛି ଯେ ଏହି ବଜାରଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ବଙ୍ଗଳା ସରକାରଙ୍କର କୌଣସି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ । ଏହି ଚିଠିରେ ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୋଲକାତା ଭଳି ସ୍ଥାନରେ ନରକେଲ ଡାଙ୍ଗା, ଟପସିଆ, ରାଜବାଜାର, ଗାର୍ଡେନ୍‌ରିଚ, ମୋତିଆବୁର୍ଜ, ଇକବାଲପୁର ଏବଂ ମୁନିକଟାଲା ଭଳି ପନିପରିବା, ମାଛ ଏବଂ ମାଂସ ବଜାରରେ କୌଣସି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ । ଲୋକମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ନିୟମ ପାଳନ ନ କରି ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ନରସେଲ ଡାଙ୍ଗା ପରି ସ୍ଥାନରେ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ଅଧିକ ମାମଲା ଦେଖାଦାବା ଚିନ୍ତାଜନକ ଅଟେ ।

ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ମୁସଲମାନ ଧର୍ମ ମସ୍‌ଜିଦରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ । ସମଗ୍ର ଦେଶ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ମନ୍ମୁଖୀ କରବାରର ଭାର ବହନ କରୁଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଉ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ଜନ୍ମ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବଙ୍ଗଳା ସରକାର ମଧ୍ୟ ସମାନ ମନୋଭାବରେ ନଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁର୍ଶିଦାବାଦ ସହରରେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାରର ପ୍ରାର୍ଥନାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ନିୟମକୁ ଭାଙ୍ଗି ଜନତାଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେଠାକାର ଲୋକମାନେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କଥାକୁ ମଧ୍ୟ ଅଣଦେଖା କରୁଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ସରକାର ଏହି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଏପରି ଅଳସୁଆପଣ ଦେଖାନ୍ତି, ତେବେ ଆସନ୍ତା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସେହି ସମାନ ଲୋକ ମସ୍‌ଜିଦରେ ଏକାଠି ହୋଇ ନିୟମର ଅବମାନନା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ ।

କିନ୍ତୁ ଏହା ଏଠାରେ କଥା ବନ୍ଦ ହୁଏ ନାହିଁ । ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏବେ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି । ଆଇସିଏମଆର ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ କରୋନା ରୋଗୀ ମାମଲାରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ମଧ୍ୟ ଅତିକ୍ରମ କରିପାରେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତି ଏକ ସକ୍ରିୟ ବୋମାଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ।

ଆଇସିଏମଆର କୋଲକାତା ସ୍ଥିତ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଶାନ୍ତା ଦତ୍ତ କେତେ ନମୁନା ପଠାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛନ୍ତି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଡକ୍ଟର ଶାନ୍ତା ଦତ୍ତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, “ପରିସ୍ଥିତି ହେଉଛି ଯେ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ଟି ନମୁନା ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ । ଆମେ ଯାହା ପରାମର୍ଶ କରୁଛୁ, ସେହି ଅ୍ରନୁସାରେ ନମୁନା ଆଦୌ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ପୂର୍ବରୁ ଆମେ କେବଳ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପରୀକ୍ଷା କରୁଥିଲୁ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିଥିବାରୁ ଆମ କେନ୍ଦ୍ରଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ନମୁନାଗୁଡ଼ିକ ବହୁତ କମ୍ ”।

ଯେତେବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ପ୍ରଶାସନ ତାଙ୍କୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆପତ୍ତିଜନକ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା । ଶେଷରେ, ଦଳ ଏପରିକି ପଚାରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ଯେ ଯଦି ପ୍ରଶାସନ ସହଯୋଗ କରିପାରିବ ନାହିଁ, ତେବେ ବିଏସଏଫରୁ ସୁରକ୍ଷା ମାଗିବା ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ନାହିଁ ?

ସତ କହିବାକୁ ଗଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ନିଜ ହାତରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବିନାଶର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଛନ୍ତି । ୱୁହାନ ଜୀବାଣୁ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ନିଜେ ଏକ ଭୟାନକ ସ୍ୱପ୍ନଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ।  ଯଦି ୱୁହାନ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ବୃଦ୍ଧି ଘଟେ, ତେବେ ଏହା ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ହେବ । ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ପ୍ରକୃତରେ ସି. ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ପଥ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଲାଗୁଛି ଯେ ସେ ଅନେକ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷଙ୍କୁ ବଳି ଦେଇ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବେ ।

 

Leave a Reply