Advertisements

ଭାରତର ବଜାରକୁ ନେଇ ଫେସବୁକ୍-ଗୁଗୁଲର ତୀବ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଜିଓ-ଫେସବୁକ୍ ଡିଲ୍ ପରେ ଗୁଗୁଲ ଭୋଡା-ଆଇଡିଆରେ ବିନିଯୋଗ କରିବ

ତ କିଛିଦିନ ହେବ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ, ଗୁଗୁଲ୍ ଏବଂ ଫେସବୁକ୍ ପରି ବିଶ୍ୱର ବଡ଼ ବୈଷୟିକ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ର ପାଲଟିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀ ଭାରତରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଉପଯୋଗ କରି ବ୍ୟବସାୟ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ହାତ ମିଳାଉଛନ୍ତି।

ଗତ ମାସରେ, ବିଶାଳ ବୈଷୟିକ କମ୍ପାନୀ ଫେସବୁକ୍ ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଫେସବୁକ ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ୯.୯୯ ସେୟାର କିଣିଛି ଏବଂ ସେବେଠାରୁ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଜିଓରେ ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଫେସବୁକ୍ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ  ଓ ଭାରତରେ ନିଜର ଉପସ୍ଥିତି ବଢ଼ାଇବାକୁ ଗୁଗୁଲ ଭୋଡ଼ାଫୋନ୍-ଆଇଡ଼ିଆ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭୋଡ଼ାଫୋନ୍-ଆଇଡ଼ିଆର ୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ କିଣିବାକୁ ଗୁଗୁଲ ଯୋଜନା କରୁଛି ।

ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଫେସବୁକର ୫.୭ ବିଲିୟନ ଡଲାର ବିନିଯୋଗ ଟେଲିକମ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ଜୋରଦାର ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୋଡ଼ାଫୋନ୍ ଆଇଡ଼ିଆରେ ଗୁଗୁଲର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଖରାପ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ ଏକ ଲାଇଫ୍ ଲାଇନ୍ ପାଇଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ବଜାରରେ ନିଜ ବ୍ୟବସାୟକୁ ପୁନଃ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିପାରିବେ ।

ଭୋଡ଼ାଫୋନ୍ ଆଇଡ଼ିଆ ହେଉଛି ବ୍ରିଟିଶ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ଭୋଡ଼ାଫୋନ୍ ଏବଂ ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମିଳିତ କମ୍ପାନୀ । ଐହି କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଗୁରୁତର ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, କମ୍ପାନୀର ମୋଟ ରାଜସ୍ୱ ପାଇଁ ୫୩ ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଋଣ ରହିଛି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୁଗୁଲ ସହିତ ହୋଇଥିବା ଡିଲ୍ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି । ଗୁଗୁଲର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କମ୍ପାନୀ ଆଲଫାବେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏକ ଅଂଶଧନ କିଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀ ଫେସବୁକ୍‌ଠାରୁ ପଛରେ ପଡ଼ିଥିଲା। ଭୋଡ଼ାଫୋନ୍ ଆଇଡ଼ିଆର ଏକ ଅଂଶ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ଭାରତରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାସ୍ତା ଖୋଲିବ ।

ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଗୁଗୁଲ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଡିଜିଟାଲ ବିଜ୍ଞାପନ ବ୍ୟବସାୟରେ ଫେସବୁକ୍‌ର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଅଟେ । ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ଯାହାକିଛି ଘଟେ, ଗୁଗୁଲ୍ ସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ଏହା ହେଉଛି ସେହି କ୍ଷେତ୍ର ଯେଉଁଠାରେ ଫେସବୁକ୍ ଏବଂ ଗୁଗୁଲ୍ ପରି ଡିଜିଟାଲ୍ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ଜିଓ ଏବଂ ଭୋଡ଼ାଫୋନ୍ ପରି ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟରମାନେ ଏକାଠି ହୁଅନ୍ତି ।

ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟରମାନେ କଲ୍ ଡିଟେଲ୍ସ ରେକର୍ଡ଼, ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର, ନେଟୱାର୍କ ଉପକରଣ, ସର୍ଭର ଲଗ୍, ବିଲିଂ, ଏବଂ ସୋସିଆଲ୍ ନେଟୱାର୍କ ଆକାରରେ ବହୁ ପରିମାଣର ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି ଯାହା ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡ଼ିକ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ଏବଂ ଏହି ତଥ୍ୟ ପାଇଁ, ଏହି ବର୍ଦ୍ଧିତ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅଛି ।

ଗୁଗୁଲ୍ ଏବଂ ଫେସବୁକ୍ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ଭାରତରେ ନିଜର ବଜାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ସହିତ କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ୪୫୧ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଭାରତ ଚୀନ୍ ପରେ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବଜାର । କିନ୍ତୁ ଏହି ଉଭୟ କମ୍ପାନୀ ଚୀନ୍‌ରେ ନିଷେଧ ଏବଂ ଗୁଗୁଲ ଏବଂ ଫେସବୁକ୍ ଯେଉଁ ପ୍ରକାର ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଚୀନ୍‌ରେ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଏହି କାରଣରୁ, ଏହି ଉଭୟ କମ୍ପାନୀକୁ ଭାରତରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ରାସ୍ତା ଖୋଜିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଭାରତର ଇଣ୍ଟରନେଟ ବଜାର ପାଇଁ ଗୁଗୁଲ ଏବଂ ଫେସବୁକ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ଯାହା ଭାରତର ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟରମାନଙ୍କୁ ଲାଭଦାୟକ କରିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଭାରତର ବଡ଼ ବଜାରରେ ପୁନର୍ବାର ବଢ଼ିବାର ସୁଯୋଗ ଦେବ।

 

Advertisements

Leave a Reply