ମିଡିଆ ଉପରେ ସେନ୍ସର ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୬ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୩ରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଗାଇଡଲାଇନରେ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତି ସଂଶୋଧନ ନିୟମ-୨୦୨୩ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏଥିରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କ ଗାଇଡଲାଇନ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆ ଏଥିକ୍ସ କୋଡକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସଂଶୋଧନଦ୍ୱାରା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକିଂ ୟୁନିଟକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେବାର କ୍ଷମତା ମିଳିଛି । ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ ୟୁନିଟ୍ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କୌଣସି ବ୍ୟବସାୟ ସହ ଜଡ଼ିତ ନକଲି, ମିଥ୍ୟା କିମ୍ବା ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ଅନଲାଇନ୍ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବ ।

ଏହା ବାକ୍ ସ୍ୱାଧୀନତା ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କ୍ଷମତାକୁ ନେଇ ବିତର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିରୋଧୀମାନେ ରାଜନୈତିକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଖୋଲିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନୂତନ ସଂଶୋଧନ ବାକ୍ ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ରୋକିବା, ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଦମନ କରିବା ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ।

ଏହାବ୍ୟତୀତ ମୋଦୀ ସରକାର ଅଘୋଷିତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଦାବି କରି ସେମାନେ ହଙ୍ଗାମା କରୁଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ସେମାନେ ପୂର୍ବ କଂଗ୍ରେସ ଶାସନକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା, ଭାଇଚାରା, ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତୀକରଣ, ଅନ୍ୟ ବିଚାରଧାରା ପ୍ରତି ସହନଶୀଳତା ଏବଂ ବାକ୍ ସ୍ୱାଧୀନତାର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି ପ୍ରଶଂସା କରି ଆସୁଛନ୍ତି ।

ଆଗକୁ ଯାଇ ସେମାନେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହାର ଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କୁ ଏହି ଧାର୍ମିକ ଗୁଣର ପ୍ରତୀକଭାବେ ଚିତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ନେହେରୁ ପ୍ରକୃତରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା, ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରା ଏବଂ କଳା ପ୍ରତି ସହନଶୀଳ ଓ ଉଦାର ଥିଲେ କି ? ଏହାର ସରଳ ଓ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ନା । ଏଠାରେ ବିପରୀତ ସ୍ୱର ଉପରେ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ଠୁର ଓ ନିଷ୍ଠୁର ଅତ୍ୟାଚାରର ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଉଦାହରଣ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓ ୧୯୫୨ରେ ବଲିଉଡ୍ ଗୀତ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା

୧୯୫୨ମସିହାରେ ତଥାକଥିତ ଉଦାରବାଦୀ ନେହେରୁ ସରକାର ବଲିଉଡ୍ ଗୀତ ଉପରେ ବ୍ୟାପକ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରି ଏହା ‘ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛି’ ବୋଲି ଅଜବ ଦାବି କରିଥିଲେ । ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଆମ ପିଢ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ ନ କରିବା ବାହାନାରେ ନେହେରୁ ସରକାର ଏହି ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ । ବାସ୍ତବରେ ଏହି ସତ୍ୟ କାହାଣୀକୁ ନିକଟରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିବା ୱେବ୍ ସିରିଜ୍ ଜୁବିଲିରେ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ପରିବେଶରେ କାଳ୍ପନିକ ସତ୍ୟ କାହାଣୀ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ।

୧୯୫୨ମସିହାରେ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓ (ଏଆଇଆର) ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସଙ୍ଗୀତକୁ ଏହାର ଏୟାରୱେଭରୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଥିଲା । ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ରେଡିଓ ସିଲୋନ୍ ସଠିକ୍ ଆକଳନ କରି ଏହି ବଡ଼ ସୁଯୋଗର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବିନାକା ଗୀତମାଳା ଆଡ଼କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲା । ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସଙ୍ଗୀତପ୍ରେମୀଙ୍କ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷକ ପାଲଟିଥିବା ଅମିନ ସାୟାନୀ ଏହି ସୋ’କୁ ହୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ ଏଆଇଆର ପ୍ରଥମେ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସଙ୍ଗୀତ ଉପରେ କାହିଁକି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା ? ସେହି ସମୟର ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ତତ୍କାଳୀନ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ବିଭି କେସକର ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସଙ୍ଗୀତ ‘ପାଶ୍ଚାତ୍ୟକରଣ’ ଏବଂ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ଘରୋଇ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ଶୁଣାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ସେ କହିଥିଲେ, ଆମକୁ ଆମର ପାରମ୍ପରିକ ସଙ୍ଗୀତ ସହିତ ନିଜକୁ ପରିଚିତ କରାଇବାକୁ ହେବ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତର ପ୍ରଶଂସା ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ ଏହା ବିଲୁପ୍ତ ହେବାର ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ରହିଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲେ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସଙ୍ଗୀତର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛି, କାରଣ ସେମାନେ ଅଣ-ଭାରତୀୟ ତତ୍ତ୍ୱଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛନ୍ତି ।

ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଶ୍ରୀ କେଶକର ଏଆଇଆରରେ ପ୍ରସାରିତ ହେବାକୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ଗୀତକୁ ଅନୁଷ୍ଠାନଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏବଂ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ଗୀତ ବଜାଯାଏ, ତେବେ ସେଥିରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ନାମ ରହିବ ନାହିଁ, କାରଣ ଏଆଇଆର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେବ ନାହିଁ । କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତାମାନେ ଏଆଇଆରକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସଙ୍ଗୀତ ଅଧିକାରକୁ ବାତିଲ କରିଦେଲେ ଏବଂ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ରେଡିଓରେ କୌଣସି ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସଙ୍ଗୀତ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଲା ନାହିଁ ।

ତେବେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ରେଡିଓ ସିଲୋନ କିଛିବର୍ଷ ତଳେ ଏହାର ହିନ୍ଦୀ ମ୍ୟୁଜିକ ଷ୍ଟେସନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ନେହେରୁ ସରକାରଙ୍କ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ନିଷେଧାଦେଶ ପରେ ରେଡିଓ ସିଲୋନ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ହିନ୍ଦୀ ସଙ୍ଗୀତ ପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାର ସୁଯୋଗର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଦା ଉଠାଇଥିଲା । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବିନାକା ଗୀତମାଳା ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଉପସ୍ଥାପକ ଅମିନ ସାୟାନୀ ଆକର୍ଷଣୀୟ ତଥ୍ୟ ସହିତ ଦିନର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗୀତଗୁଡ଼ିକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ।

୨୦୧୨ରେ ଅମିନ ସାୟାନୀ କହିଥିଲେ ଯେ ରେଡିଓ ସିଲୋନ ଠିକ୍ ସମୟରେ ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି । ସେମାନେ (ରେଡିଓ ସିଲୋନ କର୍ମଚାରୀ) ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓ ଫିଲ୍ମ ସଙ୍ଗୀତ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି । ତେଣୁ ସେତେବେଳେ ହିନ୍ଦୀ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଶ୍ଚୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଥିଲା।

ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ନେହେରୁ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବ୍ୟାପକ ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ରେଡିଓ ସିଲୋନର ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଯୋଗୁଁ ଶେଷରେ ଏଆଇଆର ୧୯୫୭ ମସିହାରେ ବିବିଧ ଭାରତୀ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଗୀତ ପରିବେଷଣ କରାଯିବ । ରେଡିଓ ଷ୍ଟେସନରେ ଗୀତ ପାଇଁ ଆବଣ୍ଟିତ ସମୟର ପ୍ରାୟ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସଙ୍ଗୀତ ପାଇଁ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା ।

ଜୁବିଲି ୱେବ୍ ସିରିଜରେ ଏହି ଘଟଣାକୁ କାଳ୍ପନିକ ଢଙ୍ଗରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସଙ୍ଗୀତ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁଏସଏସଆର ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧର ପରିଣାମ ଥିଲା ।

ଏଥିରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୟୁଏସଏସଆର ଏହାର ପ୍ରଚାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ତାରକାମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସମର୍ଥନ ଦେଇଥିଲା । ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଇଚ୍ଛାକୁ ମାନୁ ନ ଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଏଆଇଆରଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ସଙ୍ଗୀତ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା ।

ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧସ୍ୱରୂପ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟକୁ ରେଡିଓ ସିଲୋନକୁ ନେଇଯାଇଥିଲେ, ଯାହାକୁ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା । ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସଙ୍ଗୀତ ପରିବେଷଣ କରୁଥିବା ବିବିଧ ଭାରତୀ ପ୍ରଚଳନ ସହିତ ନେହେରୁ ସରକାରଙ୍କ ମନମୁଖୀ ନିଷେଧାଦେଶ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ।

ପ୍ରକୃତ ଇତିହାସ ଅନେକଙ୍କୁ ଲଜ୍ଜିତ କରିବ

ଏବେ ବାମପନ୍ଥୀ ଇକୋସିଷ୍ଟମର ଏଭଳି କଠୋର ତଥ୍ୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଲେ ଇତିହାସକୁ ଫେରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ଏବଂ ବରଂ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା ଦରକାର ବୋଲି ଭିତ୍ତିହୀନ ଯୁକ୍ତିରେ ସେମାନେ ଅସ୍ୱୀକାର କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବତା ହେଉଛି ନାଗରିକଙ୍କ ସ୍ୱାଧୀନତା ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସାଧାରଣ ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିବାର ସରକାରଙ୍କ କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟରେ ସଠିକ୍ ସନ୍ତୁଳନ ଖୋଜିବା ଉପରେ କ୍ରମାଗତ ବିତର୍କ ଏବଂ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହେଉଛି ଏବଂ ଇତିହାସକୁ ଲିଖିତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ ଇତିହାସ ଆମର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହେବା ଉଚିତ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.