ଲଙ୍ଗଳା- ଭୋକିଲା ଚୀନ୍‌ର ନାଗରିକମାନେ ଖାଦ୍ୟ ସନ୍ଧାନରେ ଭିଏତନାମ୍‌ରେ ପଶିବା ପରେ ସମସ୍ତେ ଗିରଫ

ରୋନା ଦେଖାଯିବା ପରେ ସୁପର ପାୱାର ଚୀନ୍ କିପରି ବେହାଲ ହୋଇଛି ତାହାର ଆଉ ଏକ ଉଦାହରଣ । ବାସ୍ତବରେ ଭିଏତନାମ୍‌ରେ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ କିଛିଦିନ ହେବ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଚୀନ୍ ନାଗରିକ ବେଆଇନଭାବେ ଭିଏତନାମ୍‌କୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛନ୍ତି । ଭିଏତନାମ୍‌ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍ ନାଗରିକମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଚାକିରୀ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଦେଶରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଗିରଫ କରାଯାଉଛି । ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କ ଆଗମନ ଭିଏତନାମ୍‌ରେ କରୋନା ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । ଏହି ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ପୁଣି ଥରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରେ ଯେ କରୋନା ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଲୋକମାନେ ଦୁଇ ସମୟରର ରୁଟି ଯୋଗାଡ଼ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି ।

ସାଉଥ ଚାଇନା ମର୍ନିଂ ପୋଷ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଭିଏତନାମ୍‌ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁନ୍ ମାସରୁ ଶହ ଶହ ଲୋକ ଚୀନ୍‌ରୁ ଭିଏତନାମ୍‌କୁ ପଳାଉଛନ୍ତି ଏବଂ କେତେକ ଭିଏତନାମ୍‌ ଦେଇ କାମ୍ବୋଡ଼ିଆ ଯାଉଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲିପ୍ତ ରହିପାରିବେ । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭିଏତନାମ୍‌ ସରକାର ଏଭଳି ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ଭିଏତନାମ୍‌ ନାଗରିକମାନେ ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସୀମା ପାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଭିଏତନାମ୍‌ ସରକାର ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କ ସମେତ ଭିଏତନାମ୍‌ବାସୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି ।

ଜୁଲାଇ ୨୯ର ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭିଏତନାମ୍‌ ସରକାର ନିକଟରେ ୨ ଜଣ ଭିଏତନାମ୍‌ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲେ । କାରଣ ସେମାନେ ୯ଜଣ ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଭିଏତନାମ୍‌ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ସେହିଭଳି ଜୁଲାଇ ୨୭ରେ ଭିଏତନାମ୍‌ ପ୍ରଶାସନ ୧୦ଜଣ ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା, ସମସ୍ତେ ସୀମାରେ ବେଆଇନଭାବେ ଦେଶରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ଜୁଲାଇ ୧୮ରେ ମଧ୍ୟ ୨୧ଜଣ ଚୀନ୍‌ର ନାଗରିକ ଜବରଦସ୍ତ ସଂଗରୋଧ ହୋଇଥିଲେ । ଜୁଲାଇ ଶେଷରେ ଭିଏତନାମ୍‌ ସରକାର ଏକ ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଗିରଫ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଭିଏତନାମ୍‌ରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କ ଅନୁପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଥିଲେ । ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାରା ଭିଏତନାମ୍‌ରେ କରୋନା ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଛି, କାରଣ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଦିନ ପରେ ଜୁଲାଇ ୨୫ରେ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ କରୋନା ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଭିଏତନାମ୍‌ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୪୦୦ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ସୀମା ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ଜଙ୍ଗଲ, ପର୍ବତ, ନଦୀ ଏବଂ ଜଳପ୍ରପାତ ଦେଖାଯାଏ । ଏହି ସୀମା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ନଜର ରଖାଯିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ନାଗରିକମାନେ ନିଜ ଦେଶର ଅସୁବିଧାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଭିଏତନାମ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଛନ୍ତି ।

ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରିମିୟର ଲି କେକିଆଙ୍ଗଙ୍କ ନିକଟରେ ଚୀନ୍‌ର କାନ୍ଦଣା ମଧ୍ୟ କାନ୍ଦୁଥିଲା । ଲି କେକିଆଙ୍ଗ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କରୋନା ଚୀନ୍‌ର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନକୁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କରିଦେଇଛି କାରଣ ଚୀନ୍‌ରେ ହାରାହାରି ମାସିକ ୬୦୦ ମିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କ ଆୟ ୧୦୦୦ ୟୁଆନରୁ କମ୍ କିମ୍ବା ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦୦ ଭାରତୀୟ ଟଙ୍କା ।

ବାର୍ଷିକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ ଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ମୁଣ୍ଡପିଛା ଆୟ ହେଉଛି ୩୦୦୦୦ ୟୁଆନ୍ ବା ୪୧୯୩ ଡଲାର। ତଥାପି, ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬୦୦ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାର ମାସିକ ହାରାହାରି ଆୟ ମାତ୍ର ଏକ ହଜାର ୟୁଆନ ବା ପ୍ରାୟ ୧୪୦ ଡଲାର । ଏହି ଆୟ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ସହରରେ ଗୋଟିଏ କୋଠରୀ ଭଡ଼ା ଦେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ “କୋଭିଡ଼୍‌-୧୯ର ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ପରିବାର ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦାରିଦ୍ର୍ୟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ କଠିନ କାର୍ଯ୍ୟର ଆହ୍ୱାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । କରୋନା ଭୂତାଣୁ ମହାମାରୀ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ରେ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ନିୟୁତ ଲୋକ ସରକାରୀ ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ରହୁଥିଲେ । ଏହି ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ଠେଲି ଦିଆଯାଇଛି ।”

ଲିଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରୁ ଏହା ବୁଝିହେବ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ କାହିଁକି ନିଜ ଦେଶରୁ ପଳାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ । କିଛିଲୋକ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ପୂର୍ବ ଭାଗରେ ବନ୍ୟା ହେତୁ ଲୋକମାନେ ଖରାପ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଶ ଛାଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ନୀତି ହେତୁ ଚୀନ୍‌ର ନିରୀହ ନାଗରିକମାନେ ଖାଇବାକୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି । ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଚୀନ୍ ସରକାର ଏହାର ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଲାଭଦାୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ।

Leave a Reply