ଚୀନ୍ ସଙ୍କଟ ବଢ଼ିଲା: ଆମେରିକାର ବୃହତ୍ତମ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଆଣ୍ଡାମାନରେ ପହଞ୍ଚିଲା

ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ସୁପର କ୍ୟାରିଅର୍ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଆମେରିକୀୟ ବିମାନ ବାହକ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ସହିତ ଯୁଦ୍ଧଭ୍ୟାସ କରିପାରିବ । ଆମେରିକାର ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଭାରତ ମହାସାଗରକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁ ସମୟରେ ଉଭୟ ଦେଶ ଚୀନ୍ ସହ ତିକ୍ତତା ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି ।  


କ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରୁ ଲଦାଖକୁ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶ ବିରୋଧରେ ଏକ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଆମେରିକା ଏହାର ବୃହତ୍ତମ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଏସଏସ ନିମିଜ୍ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରକୁ ପଠାଇଛି । ଆମେରିକାର ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ନିମିଜ୍ ୯୦ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ, ମାରାତ୍ମକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇ ୩୦୦୦ ନାବିକଙ୍କ ସହ ମାଲାକା ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଦେଇ ଆଣ୍ଡାମାନ-ନିକୋବରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଆମେରିକୀୟ ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଭାରତ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧଭ୍ୟାସ କରିପାରିବେ ।

ଆମେରିକାର ଚୀନ୍‌କୁ ଦୃଢ଼ ବାର୍ତ୍ତା  

ଭାରତ ସହ ଲଦାଖରେ ଉତ୍ତଦେଜନା ସମରେଆମେରିକାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ କ୍ୟାରିୟରକୁ ଭାରତ ମହାସାଗରକୁ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବାର୍ତ୍ତା ପଦେଇଛି । ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଆମେରିକାର ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ମାଲାକା ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯେଉଁଠାରୁ ଚୀନ୍‌ର ସର୍ବ ବୃହତ ସମୁଦ୍ର ବାଣିଜ୍ୟ ରହିଛି । ମାଲେସିଆ ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ମାର୍ଗ ଦେଇ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଜାପାନ ଭଳି ଦେଶକୁ ତେଲ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଯଦି ଚୀନ୍ ସାହସ କରେ, ତେବେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଏହାକୁ ମାଲାକା ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ରେ ଘେରି ରହିପାରନ୍ତି ।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ସହିତ ଯୁଦ୍ଧଭ୍ୟାସ କରିପାରିବେ 


ଆମେରିକାର ନୌସେନାର ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ସହିତ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ନୌସେନା ଯୁଦ୍ଧଭ୍ୟାସ କରିପାରିବ । ଆମେରିକାର ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗର ଏବଂ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ନିକଟରେ ଯୁଦ୍ଧଭ୍ୟାସ କରି ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଜାପାନ ସହିତ କରିଥିବା ପରି କରାଯାଇପାରିବ । ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଖନନ କରିଛି । ମାରାତ୍ମକ ହରପୁନ୍ ବ୍ଲକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, ଏମକେ -୫୪ ହାଲୁକା ଟର୍ପେଡୋ ଇତ୍ୟାଦି ବହନ କରୁଥିବା ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଲୋକୋଟର ବିମାନ ପୋଜିଡନ୍ -୮ ଆଇ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲା ।

ଆମେରିକାର ତିନୋଟି ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଏସିଆରେ ଅବସ୍ଥାପିତ  

ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର ବଢ଼ୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଏହାର ତିନୋଟି ବିମାନ ପରିବହନକାରୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛି । ସମ୍ପ୍ରତି ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଥିବା ଏସଏସ ରୋନାଲଡ୍ ରେଗାନ୍ ଯେତେବେଳେ ୟୁଏଏସଏସ ଥିଓଡୋର ରୁଜଭେଲ୍ଟ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ସାଗରରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ଆମେରିକାର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଯୋଗୁଁ ଚୀନ୍‌ ବାରମ୍ବାର ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆମେରିକାକୁ ଭୟଭୀତ କରି ଚୀନ୍ ନିଜର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛି ।

ୟଏସଏସ ନିମିଜ୍ କେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ   

ଆମେରିକୀୟ ସୁପରକାରିୟର୍ସ ମଧ୍ୟରେ ଏସଏସ ନିମିଜ୍ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ଆଣବିକ ଚାଳିତ ବିମାନ ବାହକ ୩ ମଇ ୧୯୭୫ରେ ଆମେରିକାର ନୌସେନାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା । ଏହା କ୍ୟାରିଅର୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ୧୧ର ଏକ ଅଂଶ ଯାହାକି କେବଳ ଅନେକ ଦେଶକୁ ନିଜେ ନଷ୍ଟ କରିବାର ଶକ୍ତି ରଖିଥାଏ । ୩୩୨ ମିଟର ଲମ୍ବର ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଏଫ-୧୮ ସମେତ ୯୦ ଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ ନୌସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛି । ଏହା ଆମେରିକାର ସର୍ବ ପୁରାତନ ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ । ଏହାର ସର୍ବାଧିକ ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୫୮ କିଲୋମିଟର ଅଟେ ।

ଚାରି ଦେଶ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଘେରି ରହିପାରିବେ 

ଭାରତ ସହିତ ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଘେରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ସମସ୍ତ ଚାରୋଟି ଦେଶ ଦି ଚତୁର୍ଭୁଜ ସୁରକ୍ଷା ସଂଳାପ (କ୍ୱାଡ୍)ର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଘୃଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କ୍ୱାଡକୁ ଏକ ସାମରିକ ସଂଗଠନରେ ପରିଣତ କରିବା ଉଚିତ । ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ଭିଏତନାମକୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି ବ‍ଢ଼ୁଛି । ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ ହେବା ଦିନଠାରୁ ଚୀନ୍ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଆସୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ନିରନ୍ତର ବିରୋଧ କରୁଛି । ଲଦାଖରେ ସାମରିକ ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ର ସରକାରୀ ଖବରକାଗଜ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଭାରତ ପ୍ରତି ବିପଦ ଜାରି ରଖିଛି । ଏଥି ସହିତ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ପରାମର୍ଶ ଦେ‌ଇଶ ଯେ ଭାରତ କ୍ୱାଡଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଅଣ-ଆଲାଇନ୍‌ମେଣ୍ଟ ନୀତି ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ ।

Leave a Reply