ପାକିସ୍ତାନ ବିଶ୍ୱାସ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ, ଚୀନ୍ ସହିତ ଦୀର୍ଘ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଆମେରିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଚୀନ୍‌ର ସବୁବେଳେ ସବୁଜ ସହଯୋଗୀ ପାକିସ୍ତାନ (ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନ ସମ୍ପର୍କ)କୁ ନେଇ ଆମେରିକା ନିରାଶ ହୋଇଛି । ଏସିଆରେ ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବାଦ ଦେଇ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଦୀର୍ଘ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ଓବାମା ଏବଂ ଟ୍ରମ୍ପ ଶାସନ ସମୟରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଦୂରତାଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍ ଉପକୃତ ହୋଇଛି ।

କ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଆମେରିକାର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପାକିସ୍ତାନ ଏବେ ବିଶ୍ୱାସ ହରାଇଛି । ଚୀନ୍‌ର କୋଳରେ ଖେଳୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନକୁ ଛାଡ଼ି ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ୍ରାଗନ୍‌ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ଚୀନ୍‌କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗରେ ସମର୍ଥନ କରିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ କେବଳ ୱାନ ଚୀନ୍ ନୀତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିନାହିଁ ବରଂ ତାଇୱାନ ଏବଂ ହଂକଂ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ସ୍ଥିର ଭାବରେ ଠିଆ ହେବାର କଥା କହିଛି ।

ପାକିସ୍ତାନର ଗୁରୁତ୍ୱ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି 

ୟୁରୋପୀୟ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଫର ସାଉଥ ଏସିଆନ୍ ଷ୍ଟଡିଜ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍‌ର ଏକ ବିଶେଷ ବନ୍ଧୁ ପାକିସ୍ତାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଆମେରିକା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରିନାହିଁ । ଏସିଆରେ ରୁଷର ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ରଣନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନିଜକୁ ଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ପାକିସ୍ତାନର ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡ଼ିଛି । ତେବେ ଚୀନ୍ ସହ ତିକ୍ତତା ପରେ ବିଗତ ଦିନରେ ସମୀକରଣ ବଦଳିଛି ।

ସବସିଡି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ  

ଆମେରିକା କେବଳ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅଲଗା କରିନାହିଁ ବରଂ ଅନେକ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତାକୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ଓବାମାଠାରୁ ଟ୍ରମ୍ପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ନିକଟ ଅତୀତରେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାମରିକ ସହାୟତା ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି ।

ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ପଦକ୍ଷେପ ପାକିସ୍ତାନର ସ୍ଥାୟୀ ନୁହେଁ  

ଆମେରିକାର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବା ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଇସଲାମାବାଦ ଉପରେ ଚାପ ପକାଉଛନ୍ତି । ଏଥି ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇସଲାମାବାଦରୁ ଜୁଡୁ ମୁଖ୍ୟ ହାଫିଜ ସଇଦଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ଭଳି ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ପଦକ୍ଷେପ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କିନ୍ତୁ ସ୍ଥାୟୀ ନୁହେଁ ।

ତିବ୍ଦତୀୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ଆମେରିକାର ସମର୍ଥନ   

ଆମେରିକା ପୁଣିଥରେ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ତିବ୍ଦତୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ନିଜର ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛି । ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିବ୍ଦତୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମୌଳିକ ତଥା ସ୍ଥାନାନ୍ତରଯୋଗ୍ୟ ମାନବିକ ଅଧିକାର ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଧର୍ମ, ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଭାଷା ପରିଚୟ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଆମେ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧ । ଭାରତରେ ରହୁଥିବା ତିବ୍ଦତର ନିର୍ବାସିତ ଧାର୍ମିକ ନେତା ଦଲାଇ ଲାମା ତିବ୍ଦତର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ୮୫ବର୍ଷୀୟ ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରେ ।

ଆମେରିକୀୟ ଏନଏସଏ ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କହିଛି   

ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ରବର୍ଟ ଓ’ବ୍ରାଇନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ୍ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ନିଜକୁ ସୋଭିଏତ୍ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ ଜୋସେଫ୍ ଷ୍ଟାଲିନଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ଦେଖୁଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆମେରିକାର ଏନଏସଏ ଫିନିକ୍ସରେ ଏକ ଇଭେଣ୍ଟ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଆମର ସହନଶୀଳତା ଏବଂ ନିର୍ବୋଧତାର ଦିନ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି । ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ପ୍ରସାର ଏବଂ ଏହାର ଆଦର୍ଶରେ ଦୃଢ଼ ହେବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବୁ । ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ବିପଦ ବିଷୟରେ ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅବଗତ ହୋଇଛି ।

ଆମେରିକା ଚୀନ୍‌ ବିବାଦ  

ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱରେ ଏହାର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା । ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ, ହଂକଂରେ ନୂତନ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ, ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରର ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର, ଭାରତ-ଜାପାନ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ତାଇୱାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ମନୋଭାବ, ଆମେରିକୀୟ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ, ଉଇଗୁର୍ ମୁସଲମାନ ହତ୍ୟା ଏବଂ ଉଭୟ ତିବ୍ଦତକୁ ନେଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି ।

Leave a Reply