ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ପଦଧ୍ୱନୀ !

  • ଆମେରିକା ‘ଓପନ୍ ସ୍କାଏ’ ଚୁକ୍ତିରୁ ବାହାରିଲା ।
  •  ଚୀନ୍ ଏଥର ଅର୍ଥନୈତିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିନାହିଁ ।
  • ଚୀନ୍ ଚାରିଆଡ଼େ ଗୁଣ୍ଡାଗିରି ଦେଖାଉଛି  ।
  • ଆମେରିକା ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଡେଇଁପଡୁଛି ।
  • ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ହିଁ ଘଟେ !

ତୀତରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ୱୁହାନ୍ ଭୂତାଣୁ କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଚିରସ୍ଥାୟୀ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛ । ବର୍ତ୍ତମାନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ଟିକିଏ ଧ୍ୟାନ ଦେଲେ ଦେଖାଯିବ ଯେ ଉଭୟ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ବିଶ୍ୱକୁ ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧଆଡ଼କୁ ନେଇପାରନ୍ତି ।

ସମ୍ପ୍ରତି, ଆମେରିକା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଓପନ୍ ସ୍କାଏ ଚୁକ୍ତିରୁ ବାହାରି ଯାଇଛି । ଏହା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଜଟିଳ କରିପାରେ, ଯାହା ଆମେରିକାର ଆକ୍ରୋଶକୁ ସୂଚାଉଛି ।

ଖୋଲା ଆକାଶ ନୀତି କ’ଣ ? 

ଖୋଲା ଆକାଶ ନୀତି କ’ଣ କେଉଁ ପକ୍ଷୀର ନାମ ? ଏହା ଏକ ନୀତି, ଯାହାର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ବିଶ୍ୱରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦୌଡ଼କୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା । ଏହା ୨୦୦୨ରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୩୩ ଟି ଦେଶ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ ।

କଥାଟି ଏହିପରି

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ରୁଷ ଅଂଶୀଦାର ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଆମେରିକା ପ୍ରତିଜ୍ଞା ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି କି ନାହିଁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ରୁଷର ବିମାନ ଆମେରିକା ଉପରେ ଉଡ଼ାଇବାର ଅଧିକାର ଅଛି ଏବଂ ତାହା ଆମେରିକା ରୁଷ ସହିତ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବ । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ଏହି ନୀତିରୁ ଓହରି ଯାଇଛି ଏବଂ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି ଯେ ଆପତ୍ତି ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସଂଗ୍ରାମରୁ ପଛକୁ ହଟିବ ନାହିଁ । ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିଗରେ ଗତି କରୁଛି, ଏବଂ ଯଦି ବିଶ୍ୱାସ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ।

ଚୀନ୍ ଏଥର ଅର୍ଥନୀତି ନୁହେଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଜେଟ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛି  

ବିବିସିର ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଶାସନ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ରସାତକୁ ଯାଉ ପଛେ, ଚୀନ୍‌ର ଅହଂକାର ସର୍ବାଧିକ ହେବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯେଉଁ ସମୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ୱୁହାନ୍ ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାରର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ଚୀନ୍ ନିଜର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିଛି।

କେବଳ ଅତି ଅଳ୍ପ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶ ପାଇଁ କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ଅଗ୍ରଗତି ଲକ୍ଷ୍ୟ ନ ରଖିବା ସମ୍ଭବ ଅଟେ। ଯାହାକି ଗୋଟିଏ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଆଶଙ୍କାର କାରଣ ରହିଛି ।

ତେବେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛନ୍ତି କି ? ଏହା ମଧ୍ୟ ବହୁ ପରିମାଣରେ ସମ୍ଭବ, କାରଣ ଦୁଇ ଦେଶର ସାମ୍ପ୍ରତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ସୂଚିତ କରିଛି ।

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ବିବାଦରେ ଆମେରିକା ଭାରତ ସପକ୍ଷରେ ଗଲା

ନିକଟରେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ବିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେରିକାର କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଆଲିସ୍ ଜି ୱେଲ୍ସ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେ ଚୀନ୍ ଆକ୍ରୋଶକୁ କମ୍ ଭାବିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ବିବାଦ ହେଉ କିମ୍ବା ଭାରତ ନିକଟରେ ଥିବା ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ହେଉ, ଚୀନ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ମନୋଭାବ ଏବଂ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି । ଚୀନ୍ କିପରି ଏହାର ବଢ଼ୁଥିବା ଶକ୍ତିର ଅପବ୍ୟବହାର କରୁଛି ତାହା ଦର୍ଶାଉଛି ।

ଯୁଦ୍ଧ  ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛା ରହିଛି

ଯଦିଓ ଆମେ ଅନୁମାନ କରୁ ଯେ ଆମେରିକା ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ତତ୍ପର ନୁହେଁ, ଚୀନ୍‌ର ତଥାପି ରହିଛି, ଯାହାର ଲକ୍ଷଣ ତାଇୱାନ, ଜାପାନ ଏବଂ ଭାରତ ସିଧାସଳଖ ଦେଖିଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦୀ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ଚୀନ୍‌ରୁ ଦୁଇଟି ମିସାଇଲ୍ ଫ୍ରିଗେଟ୍ ନୌସେନା ବ୍ୟାୟାମ ନାମରେ ତାଇୱାନର ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ନିକଟରେ ତାଇୱାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ କେବଳ କିଛି ତାଇୱାନ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରିନାହିଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କ ଜାହାଜକୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି ।

ତାଇୱାନ ପରେ ଜାପାନକୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲା

ଏଥି ସହିତ ଚୀନ୍ ଜାପାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନିଜର ଅହଂକାର ଦେଖାଇବାକୁ ବାରଣ କରେ ନାହିଁ । ପୂର୍ବ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀର ଜାହାଜ ନିକଟରେ ଜାପାନର ମାଲିକାନା ଡିଆୟୋ ଦ୍ୱୀପ ନିକଟରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଚୀନ୍ ଏହାର ଅଧିକାର ରଖିଛି । ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ଜାପାନୀ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଡଙ୍ଗାକୁ ଗୋଡ଼ାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ଜାପାନ ନୌସେନା ତୁରନ୍ତ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଜାହାଜ ପଠାଇଲା ଏବଂ ପରେ ରେଡ଼ିଓ ଚେତାବନୀ ପଠାଇଲା, ଯାହା ପରେ ଚୀନ୍ ଜାହାଜକୁ ପଛ ଘୁଞ୍ଚା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଲା ।

 ଭାରତ ସହିତ ଦାଦାଗିରୀ

କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ର ଦାଦାଗିରି ଏତିକିରେ ଅଟକି ନଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ସେ ଭାରତ ସହିତ ଦାଦାଗିରି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ ମଧ୍ୟ କରିଛି । ୱୁହାନ ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଚୀନ୍‌ ପ୍ରତି କ୍ରୋଧ ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଥିବା ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରେ ଦାଦାଗିରି ଭଳି ବ୍ୟବହାର ବାହାରକୁ ଆସୁଛି, ଯେପରି ଚୀନ୍ ଭାରତ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଛି।

ଭାରତୀୟ ସେନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଗତ ଏକ ମାସ ଧରି ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ପାରସ୍ପରିକ କଳହର ଅନେକ କାହାଣୀ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଚୀନ୍ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ଟସୋ ହ୍ରଦ ନିକଟ ଗାଲଭାନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟେଣ୍ଟ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କୂଟନୀତିଜ୍ଞମାନେ ଏହାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ବାରମ୍ବାର ଅହଂକାର ଯୋଗୁଁ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଗତିବିଧି ବହୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ଭୟଙ୍କର ଯୁଦ୍ଧର ରୂପ ନେଇପାରେ, ଯାହା କେବଳ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବଦଳାଇ ପାରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ମଧ୍ୟ ପ୍ରମାଣ କରିପାରେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେ ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ କ’ଣ ନେଉଛନ୍ତି ।

 

Leave a Reply