ଜିନ୍ଜିଆଙ୍ଗରେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

ଜାତି ଓ ଧାର୍ମିକ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ଉପରେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗରେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଚୀନ୍‌ର ପଶ୍ଚିମ ଜିନ୍‌ଜିଆଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସାମରିକ ସଂଗଠନ ତଥା ଏହାର କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି ।

ବୈଦେଶିକ ଏବଂ ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସ ହଂକଂର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କରୋନା ଭାଇରସ ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ ହେତୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରୀ ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିବାରୁ ନିନ୍ଦା କରିଛି ।

ନିର୍ବାଚନ ବିଳମ୍ବକୁ ନେଇ ସମାଲୋଚନା ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ନିଜେ ନଭେମ୍ବରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକଗୁଡ଼ିକର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆମେରିକାର ଏହି ସଂଗଠନ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ଯେକୌଣସି ସମ୍ପତ୍ତି ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯିବ । ଉଇଗର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟାଚାର ଅଭିଯୋଗରେ ଜିନ୍‌ଜିଆଙ୍ଗ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ ଆଣ୍ଡ କନଷ୍ଟ୍ରକସନ କର୍ପୋରେସନ୍ ଏହାର କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି ।

ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ନିଗମ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିକୁ ରିପୋର୍ଟ କରେ ଏବଂ ଜିନ୍‌ଜିଆଙ୍ଗରେ କୋଟି କୋଟି ଡଲାର ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଅଛି।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଷ୍ଟିଭେନ୍ ମେନୁଚିନ୍ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାନବ ଅଧିକାର ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କୁ ଜିନ୍‌ଜିଆଙ୍ଗ ତଥା ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଦାୟୀ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଏହାର ଆର୍ଥିକ କ୍ଷମତାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ।

ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଅଧିକାରୀ କମାଣ୍ଡର ପେଙ୍ଗ ଜିଆରୁଇ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ କମିଶନର ସନ୍ ଜିନ୍ଲୋଙ୍ଗ୍ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ଭିସା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାମ୍ନା କରିବେ । ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ପୂର୍ବରୁ ଜିନ୍‌ଜିଆଙ୍ଗର ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା ।

ଏହି ସମୟରେ ହଂକଂରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସ ସମାଲୋଚନା କରିଛି । ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସର ପ୍ରେସ ସଚିବ କେଲି ମ୍ୟାକକାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ହଂକଂ ସରକାରଙ୍କ ବିଧାନ ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନକୁ ଏକ ବର୍ଷ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ଏବଂ ବିରୋଧୀ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଆମେ ନିନ୍ଦା କରୁଛୁ । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରୁଛି ଏବଂ ବେଜିଂର ବଢ଼ୁଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ତାଲିକାରେ ସର୍ବଶେଷ ଅଟେ ।

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ବିଧାନ ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନକୁ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବେ ବୋଲି ହଂକଂ ନେତା କାରୀ ଲାମ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ପାଇଁ ହଂକଂ ସରକାର ଏକ ଜରୁରୀକାଳୀନ ନିୟମ ଲାଗୁ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ସମର୍ଥନ ରହିଛି ବୋଲି ଲାମ କହିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply