ଭାରତ ଦ୍ୱାରରେ ଧନୀ ଭିକାରୀ

ଯେଉଁ ଦେଶମାନେ ଅତୀତରେ ଆମକୁ ଥଟ୍ଟା କରିଥିଲେ, ସେମାନେ ଆଜି ଭାରତ ସାମ୍ନାରେ ହାତ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର (ଓଟି) : ନବେ ଦଶକର ଯୁଗକୁ ମନେପକାନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଭାରତୀୟ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଆଡ଼କୁ ଗଲେ । ତା’ପରେ ଏକ ଧାରଣା ହେଲା ଯେ ମହାମାରୀକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଯଥେଷ୍ଟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନୁହେଁ । କଲେରା, ଟିବି, ମିଳିମିଳାର ଅନୁଭୂତି ଏହି ଧାରଣାକୁ ଦୃଢ଼ କରିଦେଲା । ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନେ ବିଦେଶରୁ ଫେରିବା, ବିଶେଷକରି ଆମେରିକା କିମ୍ବା ବ୍ରିଟେନରୁ ଫେରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗର୍ବର ବିଷୟ ଥିଲା । ବୋଧହୁଏ ସମୟ ବଦଳି ଯାଇଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରୁ ଫେରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ନିଜର ଗର୍ବ ଦେଖାଉ ନାହାଁନ୍ତି କାରଣ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି ।

ଆମେରିକା ଯାହା ବୁଣିଲା ତାହା ଅମଳ କଲା

ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଆମେରିକାର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହଇଛି । ୧୮୯୨ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ କଲରା ବ୍ୟାପିଗଲା, ସେତେବେଳେ ଆମେରିକା ସମସ୍ତ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ସଂଗରୋଧରେ ପଠାଇଲା । ଆଜି ଆମେରିକୀୟମାନଙ୍କ ସହିତ ଏହା ଘଟୁଛି । ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାରତରୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି । କୋଭିଡ଼-୧୯ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇରେ ସେମାନଙ୍କୁ ‘ଗେମଚେଞ୍ଜର’ ନାମକ ଏକ ଔଷଧ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକୁଇନ୍ ଦରକାର । ଭାରତ ହେଉଛି ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଉତ୍ପାଦକ । ଆହୁରି ଅନେକ ବିକଶିତ ଦେଶ ଭାରତରୁ ଏହି ଔଷଧ ମାଗିଛନ୍ତି ।

ଏକଦା ଥଟ୍ଟା କରୁଥିଲେ, ଆଜି ନତମସ୍ତକ

ଏହା ସମୟର ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଖେଳ । ଭାରତକୁ ଏକଦା ‘ସାପମାନଙ୍କର ଚମତ୍କାର ଦେଶ’ କୁହାଯାଉଥିଲା । ଏଠାରେ ଥିବା ସଂସ୍କୃତି, ଏହାର ସଭ୍ୟତା ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ବହୁତ ପରିହାସ କରାଯାଉଥିଲା । ଆଜି ସମାନ ଦେଶ ଭାରତ ଆଗରେ ନତମସ୍ତକ ହାଇଅଛି । କରୋନା ଅବଧିରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଆମର ଅଭିବାଦନ ଧାରା ଗ୍ରହଣ କରୁଛି । ଇସ୍ରାଏଲ, ବ୍ରିଟେନ ପରି ଦେଶର ନେତାମାନେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ‘ନମସ୍କାର’ କରୁଛନ୍ତି । ହାତ ମିଳାଇଲେ ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଛି, ତେଣୁ ନମସ୍କାର । ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କଥା ବୁଝିଛନ୍ତି ।

ଶିଖିଲେ ନାହିଁ, କ୍ଷତି ସହିଲେ

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିଷୟରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ଦେଖନ୍ତୁ । ଉଭୟ ଦେଶ କୋଭିଡ଼-୧୯କୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ନେଇଥିଲେ । ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଗୁଜବ ଥିଲା ଏବଂ ଯାଦୁ ପରି ଲୋପ ପାଇବ । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଭାରତ ସମେତ ଏସିଆର ଅନେକ ଦେଶ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଥିବାବେଳେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶରେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ବ୍ୟବସାୟ ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟ ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ନିଜେ ଆଇସିୟୁରୁ ​​ବାହାରିଛନ୍ତି।

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରୁ ଭାରତକୁ ପ୍ରଶଂସା  

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (ଡ‍ବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ) କୋଭିଡ଼-୧୯ ପ୍ରତି ଭାରତର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି । ଭାରତ ଯେପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କଲା, ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶ ଏଥିରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କଲେ । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ କହିଛି ଯେ ଭାରତରେ ତାଲା ପକାଇବା ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି । ବ୍ରାଜିଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜାୟର ବୋଲସନାରୋ ଭାରତକୁ ‘ହନୁମାନ’ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଏହାର ଉନ୍ନତି ହୁଏ ତେବେ ଭଲ .. 

ଭାରତରେ ବିଦେଶୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି । ‘ଅତିଥି ଦେବୋ ଭାବ’ ଆମର ପରମ୍ପରାର ଏକ ଅଂଶ । କିନ୍ତୁ ଆଜି ସେହି ବିଦେଶୀମାନଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହରେ ଦେଖାଯାଉଛି । ଏକ ଭୟ ଅଛି ଯେ ସେମାନେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବହନ କରିପାରନ୍ତି  । ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଭାରତ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶର ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେଠାରୁ ସେପରି ସହଯୋଗ ମିଳିନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଏହା ସମୟ ନୁହେଁ । ଦୁଃଖ ବାଣ୍ଟିବାର ଏହା ହେଉଛି ସମୟ । କେବଳ ଆଶା ଅଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ମହାମାରୀରୁ ବିଶ୍ୱ ସୁସ୍ଥ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଏହାର ଶିକ୍ଷା ମନେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

Leave a Reply