ଚୀନ୍ ରାଜନେତା ଏବଂ ଅଧିକାରୀମାନେ ବ୍ରିଟେନରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ମନା !

ଦି ବୋରିସ୍ ଜନସନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରହିବା ସମୟରେ ବ୍ରିଟେନରେ ଯଦି କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ, ତେବେ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀ ତଥା ସାମାଜିକ ବିରୋଧୀ ତତ୍ତ୍ୱ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ସେ ନିଶ୍ଚିତଭାବେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମାନ ଦିଗକୁ ଗତି କରି ବ୍ରିଟେନ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରକାରର ଭିସା ନିଷେଧାଦେଶ ଲାଗୁ କରିବା ବିଷୟରେ କହିଛି, ଯାହା ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ମନେ କରାଯାଉଛି ।

ବ୍ରିଟେନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡୋମିନିକ୍ ରାଏବଙ୍କ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ରିଟେନ ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର ଭିସା ନିଷେଧାଦେଶ ଲାଗୁ କରୁଛି । ଏଥିରେ ଯେକେହି ବ୍ରିଟେନରେ କିମ୍ବା କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବେ, ତାଙ୍କୁ କେବଳ ବ୍ରିଟେନର ଭିସା ଆବେଦନ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯିବ ନାହିଁ, ବରଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଦଣ୍ଡବିଧାନ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ । ଡୋମିନିକ୍ ରାଏବଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଆମକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି ଯେଉଁମାନେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ରିଟେନର ଅର୍ଥନୀତିର ଶକ୍ତିରେ ବ୍ରିଟେନକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

ଜାତିସଂଘ ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘଦ୍ୱାରା ଏହି ପ୍ରକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଘଟୁଛି ଯେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଆଧାରରେ ଏକ ଦେଶ ନିଜ ଦେଶରେ ପ୍ରବେଶକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛି ।    

କିନ୍ତୁ କେଉଁ ଦେଶ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଅଧୀନରେ ଆସିପାରିବ ?  

ବ୍ରିଟେନ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ନାମ ପ୍ରକାଶ କରି ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଏ, ତେବେ ଅନେକ ଦେଶ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟର ରାଡାର ଅଧୀନରେ ଆସିପାରନ୍ତି, ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ହେଉଛି ରୁଷ, ସାଉଦି ଆରବ, ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଇତ୍ୟାଦି ।

ତେବେ ପରୋକ୍ଷରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ରିଟେନ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛନ୍ତି – ବ୍ରିଟେନରେ ମାନବିକ ଅଧିକାର ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ । ଏହି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରେ, ଡୋମିନିକ୍ ରାଏବ କହିଛନ୍ତି, ମାନବିକ ଅଧିକାରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ କିପରି ବିଶ୍ୱକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବ ଏହାର ଏକ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଉଦାହରଣ । ଯେଉଁମାନେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ବିଟ୍ରେନରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଅନୁମତି ଦେବୁ ନାହିଁ ”।

ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ହଂକଂ ଉପରେ ବର୍ବର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଲାଗୁ କରିଥିବା ମୁଖ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ତଥା ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ଚାଟୁକାର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା କ୍ୟାରି ଲାମଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ବ୍ରିଟେନରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ସୁବିଧା ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ବ୍ରିଟେନ ହୁଏତ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନେଇଥାଇପାରେ । ପରେ କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସଫଳ ହୁଏ, ସିନ୍‌ଜିଆଙ୍ଗ ଏବଂ ତିବ୍ଦତରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ସିସିପିର ଅଧିକାରୀମାନେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଛନ୍ତି, ସେମାନେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବ୍ରିଟେନରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ ନାହିଁ ।

କିଛିଦିନ ପୂର୍ବେ ଦୁଇ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ – ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ଏବଂ ବେଲଜିୟମ – ନାଗରିକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି (ଉଇଗର ମୁସଲମାନ, ଫାଲୁଙ୍ଗ ଗଙ୍ଗ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ) ଅଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରି ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରିଥିଲେ ।
ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ସାଂସଦ ଗୁଡ୍ରୁନ୍ କୁଗଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିପୁଲ୍ସ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଅଫ୍ ଚୀନ୍‌ରେ ମାନବ ଅଙ୍ଗକୁ ବେଆଇନ କାରବାର କରୁଥିବା ବାରମ୍ବାର ଖବର ଆସିଛି, ଯାହା ସମସ୍ତ ମାନବିକ ଅଧିକାର ଏବଂ ନୈତିକ ମାନଦଣ୍ଡ ବିରୁଦ୍ଧ ଅଟେ ।

୨୩ଜୁନ୍‌ରେ ପାରିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ସଂକଳ୍ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ସରକାର ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ, ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଡ୍ରଗ୍ ଆଣ୍ଡ କ୍ରାଇମ୍ ଅଫିସ୍ (ୟୁଏନଓଡିସି), ମାନବ ଅଧିକାର ଅଧିକାର କମିଶନରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ୟୁରୋପ ପରିଷଦ ଭଳି ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କାରବାରରେ ପୀଡ଼ିତଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସଂଗଠନ ସହ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦିଆଯାଇଛି । ସେ କହିଥିଲେ ଅନେକ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ଜାଗ୍ରତ କରୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ଅନେକ ରାଜନେତା ବିଶ୍ୱର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାମ୍ନା କରିପାରନ୍ତି । ଏପରିକି ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ନେତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ବାଜ୍ୟାପ୍ତି ହୋଇପାରିବ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଅପବ୍ୟବହାର ଏବଂ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବ୍ରିଟେନ ସରକାର ଚୀନ୍ ନେତା ତଥା କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଷିଦ୍ଧ କରିପାରିବେ ।  

ୱୁହାନ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ଏବଂ ହଂକଂକୁ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବରେ ଦମନ କରିବାରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଯେତେବେଳେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଚୀନ୍‌କୁ ବିଶ୍ୱଠାରୁ ଅଲଗା ହେବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରଥମେ ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ବ୍ରିଟେନର ଟେଲିକମ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ନବୀକରଣରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିଥିଲା । ବ୍ରିଟେନରେ ହୁୱେଇ ପଦରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଶାସକ କନେଷ୍ଟବଳ ପାର୍ଟି ଶପଥ ନେଇଛି । ଏହିପରି, ମାନବ ଅଧିକାର ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କୁ ବ୍ରିଟେନରେ ପ୍ରବେଶ ନକରିବା ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ କେବଳ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିନାହିଁ, ବରଂ ସିଧାସଳଖ ଆଙ୍ଗୁଠି ନ ଉଠାଇ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛି ।

Leave a Reply