ମୁକ୍ତ-ବକ୍ତବ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବା ପରେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ଏବେ ଚୀନ୍‌ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଅତି ନିକଟତର

ତକିଛି ଦିନ ହେଲା ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ଧୀରେ ଧୀରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଚାର ଉପକରଣରେ ପରିଣତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ମୁକ୍ତ-ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ପରେ ସେହି ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ କେବଳ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେ କୈଣସି  ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ପାରିବେ ।

Advertisement

ତେବେ ଏହା କେବଳ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନୁହେଁ ଯେଉଁଥିରେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ବିବାଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି । ନିକଟରେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହିତ ଗଭୀର ସମ୍ପର୍କ ଥିବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏହାର ନିରପେକ୍ଷ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବୋର୍ଡ଼ରେ ସାମିଲ କରିଛି । ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ନାମ ଫାଇ-ଫାଇ ଲି ଏବଂ ସେ ଜଣେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଏକ୍ସପର୍ଟ ।

ସେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ପୂର୍ବରୁ ଗୁଗୁଲରେ କାମ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ମହିଳା ଗୁଗୁଲରେ ବିବାଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ଗୁଗୁଲର ପ୍ରାୟ ୪୦୦୦ କର୍ମଚାରୀ ଏହି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଗୁଲ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଦସ୍ତଖତ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ଏହାଙ୍କୁ ନିଜ ବୋର୍ଡ଼ରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇଛି ।

ଲି ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ବୋର୍ଡ଼ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ, କାରଣ ଚୀନ୍‌ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହିତ ଲିଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଅତି ନିକଟ ଅଟେ । ୨୦୧୭ରେ ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଲି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ ଏକ ସ୍ଲୋଗାନକୁ ଦର୍ଶାଇ ଚୀନ୍‌ର କୃତ୍ରିମ ଗୁପ୍ତଚର କ୍ଷେତ୍ରକୁ ମଜବୁତ କରିବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ଏହି ଉପାୟରେ, ଲି ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେରିକାର ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ସହଜରେ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରିବେ ।

ତେବେ ଏହି ବିପଦ କେବଳ ତାହା ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ । ଗୁଗୁଲରେ ଥିବାବେଳେ ଲି ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ ଯାହା ଆମେରିକାର ସୁରକ୍ଷାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲା । ବାସ୍ତବରେ, ଗୁଗୁଲ, ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ ସହିତ ଏକ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମାଭେନ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ଗୁଗୁଲ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଆକ୍ରମଣର ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନ ଖୋଜିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲା । ଏହା ପରେ ଲି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଦୃଢ଼ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ଏହାପରେ ଲିଙ୍କୁ ଗୁଗୁଲର ୪୦୦୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଲା ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଗୁଗୁଲରୁ ବିଦାୟ ନେବାକୁ ପଡ଼ିଲା । କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ପ୍ରତି ଲିଙ୍କ ପ୍ରବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏହା ବୁଝିହେବ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଗୁଗୁଲ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହିତ ଏକ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଡ୍ରାଗନ୍ ଫ୍ଲାଇରେ କାମ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା, ଲି ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିନଥିଲେ ।

ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ଆରମ୍ଭରୁ ଏକ ଦୃଢ଼ ବାମପନ୍ଥୀ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ, ଯାହା ପ୍ରାୟତଃ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆଦର୍ଶକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ମୁକ୍ତ-ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଆସୁଛି ଏବଂ ଲିଙ୍କୁ ଏହାର ବୋର୍ଡ଼ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି, ସେହିପରି ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ଫରାସୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ୱାଙ୍ଗ ଲଙ୍ଗମେଙ୍ଗଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ବୋର୍ଡ଼ରେ ଲିଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆପଣ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ଏକ ଠେକୁଆ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଆମେରିକାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଚୀନ୍‌ର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଯେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଆମେରିକାର ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଚୋରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରରେ ଲିଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି ।

 

Advertisements

Leave a Reply

%d bloggers like this: