ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କର “୫ଟି ସ୍ୱଚ୍ଛ” ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ, ଯଦି ଚୀନ୍‌ଠାରୁ କେହି ଟଙ୍କା ନିଅନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଅସ୍ପୃଶ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯିବ

ମେରିକା ଏକ ନୂତନ ଏବଂ କଠୋର ନୀତି ଆପଣେଇଛି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିଦ୍ୱାରା ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରିବାର ଖେଳ ବନ୍ଦ କରିବ । ଏହା ସହିତ ଚୀନ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କ୍ଲାଉଡ୍, ପ୍ରି-ଇନଷ୍ଟଲ୍ ହୋଇଥିବା ଆପ୍ ଇତ୍ୟାଦି ମାଧ୍ୟମରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଲ୍ୟାବ୍‌ର ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ବନ୍ଦ କରିବ ।

କ୍ଲିନ୍ ନେଟୱାର୍କର ପାଞ୍ଚଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଦେଶର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି କ୍ଲିନ୍ କ୍ୟାରିଅର୍ ଯେଉଁଥିରେ ଚୀନ୍ ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗରୁ ବାଦ ପଡ଼ିବ । ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ ବିଶ୍ୱ ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ ଢାଞ୍ଚାରେ ଚୀନ୍ ରହିବା ଭଲ ନୁହେଁ । ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ହେଉଛି କ୍ଲିନ୍ ଷ୍ଟୋର୍, ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକା ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ଏବଂ ଆପଲ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ରୁ ଏହିପରି ସମସ୍ତ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ବାହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ, ଯାହା ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ଏଠାରେ ସଂକ୍ଷେପରେ କହିବା ଜରୁରୀ ଯେ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ସୂଚନା, ଆଗ୍ରହ, ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଇତ୍ୟାଦି ନେଇଥାଏ, ଯାହା ଏହାର ଆଗ୍ରହ ଏବଂ ଏଜେଣ୍ଡା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରେ ।

ଏହି ନୀତିର ତୃତୀୟ ଲିଙ୍କ୍ ହେଉଛି କ୍ଲିନ୍ ଆପ୍ସ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେରିକା ଏହାର ଆପ୍ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ର ଆପ୍ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକାଠି ହେବାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବ । ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ ଆପ୍ ନିର୍ମାତାମାନେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ଯେ ସେମାନେ ଏକ ଦେଶ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଅର୍ଥନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ ଯାହା ସର୍ବଦା ମାନବିକ ଅଧିକାରକୁ ଚୂର୍ଣ୍ଣ କରିଥାଏ ।

କ୍ଲିନ୍ କ୍ଲାଉଡ୍ ହେଉଛି ଏହି ନୀତିର ଚତୁର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର । କ୍ଲାଉଡ୍ ହେଉଛି ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯେଉଁଥିରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି । ପ୍ରାୟତଃ ବୃହତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଲ୍ୟାବ ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ପରସ୍ପର ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ କ୍ଲାଉଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ଚୀନ୍ ଏହି କ୍ଲାଉଡ୍‌କୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଗୁପ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚୋରି କରେ । ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍ ମାନଙ୍କୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ।

ଏହାର ଶେଷ ଲିଙ୍କ୍ ହେଉଛି କ୍ଲିନ୍ କେବୁଲ୍, ଯାହା ସମୁଦ୍ରତଳ କେବୁଲ୍‌କୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବ । ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ଚଳାଇବା ପାଇଁ ସେଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ସରକାର ସୂଚନା ଚୋରି କରୁଥିଲେ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଚୋରି ହୋଇଥିଲା । ଚୀନ୍ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ମଧ୍ୟ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି ।

ଆମେରିକାର ଏକ କଠୋର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି ଯେ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଏପରି କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଚୀନ୍ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହି ଯୋଜନାରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଆମେରିକା ତାର ସମସ୍ତ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଆମେରିକାର ଏହି ନୀତି ଚୀନ୍‌କୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ପୃଥକ କରିବ ଏବଂ ଏହାର ତଥ୍ୟ ଚୋରି ଅଭ୍ୟାସକୁ ବନ୍ଦ କରିବ । ଆଜି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ୫-ଜି ସେବା ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକାର ଯୋଜନା ଚୀନ୍‌କୁ ୫-ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ଅତିକ୍ରମ କରିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି କୌଣସି କମ୍ପାନୀ ଚୀନ୍ ସହାୟତାରେ ଆମେରିକାରେ କାମ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆମେରିକାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ ନାହିଁ ।

ଦୁନିଆର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ ଚୀନ୍ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ଡାଟା ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ଦୁଇ ଚୀନ୍ ଗୁପ୍ତଚରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଚାପ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଆମେରିକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥାଏ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ସରକାର ଏବଂ ଉତ୍ପାଦକମାନଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ବାଛିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଆମେରିକା ଚୀନ୍‌ର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ହଟାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ବହୁ ପରିମାଣରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ।

ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳ ତଥ୍ୟ ଚୋରି ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଥିଲା । ଏପରିକି ସେ ତିଆରି କରିଥିବା ଅସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ରୁଷ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଅନୁକରଣ, ଯାହାର ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରି ସେ ପାଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକା ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଚୀନ୍‌ର ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଥରାଇ ଦେବ ।

Leave a Reply