ଆଜି ବିଶ୍ଵ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, (ଓଡିଶା ଟାଇମ୍) :ପ୍ରତିବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ୨୭ତାରିଖରେ ବିଶ୍ଵ ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ଦିଗରେ ଏହି ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱ ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ଦିବସ ୨୦୨୦ର ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି, ‘ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ବିକାଶ’ କାରଣ ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଅସଂଖ୍ୟ ଗ୍ରାମୀଣ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ରୋଜଗାର ସୁଯୋଗର ଅଗ୍ରଣୀ ପ୍ରଦାନକାରୀ ।

କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଏହି ଶିଳ୍ପରେ ଅଧିକ କ୍ଷତି ହୋଇଛି । ଅନେକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ହେଉଛି ଅର୍ଥନୈତିକ ସୁଦୃଢର ମାଧ୍ୟମ । ତେବେ କରୋନା ଭାଇରସର ପ୍ରଭାବ ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡିଛି । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ବିଶ୍ୱ ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ସଙ୍ଘଠନର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ରୁ ୧୨୦ ନିୟୁତ ଲୋକ ଚାକିରି ହରାଇପାରନ୍ତି ।

୪୦ ବର୍ଷର ଇତିହାସରେ, ବିଶ୍ୱ ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ଦିବସର ସରକାରୀ ଉତ୍ସବ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏଜେନ୍ସିର ଏକ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ନହୋଇ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା, ବ୍ରାଜିଲ, ପାରାଗୁଏ, ଉରୁଗୁଏ, ଚିଲି ଆଦି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ପାଳିତ ହୁଏ। ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏକତାର ଆତ୍ମାକୁ ଉଦାହରଣ ଦେବା ପାଇଁ ଏହା କରାଯାଉଛି, ଏହାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆୟର ଉତ୍ସ, କାରଣ ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଅନନ୍ୟ ସାଂସ୍କୃତିକ ଐତିହ୍ୟ ଏବଂ ପରମ୍ପରାକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ବିଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ପ୍ରଜାତିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସହାୟକକାରୀ ଭାବରେ କାର‌୍ୟ୍ୟ କରିଥାଏ ।

Leave a Reply