ଗୁଗୁଲ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟିକ୍‌ଟକ୍ ହେବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ !

ଟିକ୍‌ଟକ୍ ସଂକେତ ଗୁଗୁଲ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ସେଥିପାଇଁ ଏହା ଭାରତରେ ୭୫ ହଜାର କୋଟି ନିବେଶ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ଭାରତରେ ୧୦ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର କିମ୍ବା ପ୍ରାୟ ୭୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ସୋମବାର ଦିନ ଆମେରିକାର ଟେକ୍ ଜାଏଣ୍ଟ ଗୁଗୁଲ ଘୋଷଣା କରିଛି । କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ ସୋମବାର ଦିନ ଗୁଗୁଲରେ ଭାରତର ବାର୍ଷିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଗୁଗୁଲ କମ୍ପାନୀ ୧୦ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର କିମ୍ବା ପ୍ରାୟ ୭୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବ ।

ଗୁଗୁଲର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଟାଇମିଂ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସମ୍ପ୍ରତି ଭାରତ ୫୯ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି, ଯାହା ଗୁଗୁଲ୍ ଏବଂ ଫେସବୁକ୍ ପରି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ କଡ଼ା ଚେତାବନୀ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ପରେ ଗୁଗୁଲ ଦ୍ୱାରା ଏତେ ବଡ଼ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚକ ଯେ ଗୁଗୁଲ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କୌଣସି ସମ୍ଭାବ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କର ଆମେରିକୀୟ ଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ ଗୁଗୁଲ୍, ଫେସବୁକ୍ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ସମସ୍ୟା ଚାଲିଛି । ଭାରତ ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ କେବଳ ଭାରତର ସର୍ଭରରେ ରଖାଯାଉ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗୁଗୁଲକୁ ଭାରତରେ ସର୍ଭର ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଏହି ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ହାଲୁକାଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିଲେ କିମ୍ବା ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପୁନର୍ବିଚାର କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଉଥିଲେ । ତେବେ, ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶର କିଛି ସମୟ ପରେ ଗୁଗୁଲ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲାଇନକୁ ଆସିଯାଇଛି ।

ଭାରତରେ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଆମେରିକାର ବୈଷୟିକ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଲାଭ ଦେଇପାରେ । ଭାରତରେ କୋଟି କୋଟି ଟିକ୍‌ଟକ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ୟ ଆପ୍ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ।  ଖୋଜାଯାଉଥିବା ଆପ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଗୁଲ୍‌ର (ୟୁଟ୍ୟୁବ୍) ଏବଂ ଫେସବୁକ୍ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ଭାରତ ସରକାର ଭାରତୀୟ ଆପ୍‌କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗୁଗୁଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀମାନେ ଭୟ କରନ୍ତି ଯେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ନାହିଁ ତ ? ସେଥିପାଇଁ ଗୁଗୁଲରୁ ଏହି ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ନିକଟରେ ସୀମାରେ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଭାରତ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଟିକ୍‌ଟକ୍, ଶେନ୍, ସେୟାର ଇଟ୍‌ ଭଳି ଲୋକପ୍ରିୟ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍‌କୁ ଅବରୋଧ କରିଥିଲା । ଏହାପରେ ସରକାର ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲା ଯାହା ଆମର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଏବଂ ଅଖଣ୍ଡତା ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ବୋଲି ଆମର ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ସୂଚନା ରହିଛି । ତେଣୁ ଆମେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛୁ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଆଗକୁ ନିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି ସରକାର ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି ।

ଗୁଗୁଲ ଏକମାତ୍ର ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ନୁହେଁ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ବରଂ ଫେସବୁକ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ କମ୍ପାନୀରେ ବିନିଯୋଗ କରିଛି । ଫେସବୁକ୍ ନିକଟରେ ୪୩,୫୭୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି ଜିଓରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ କିଣିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଆମେରିକାର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଭାରତର ବୈଷୟିକ ବଜାରରେ ବହୁତ ବଡ଼ ସୁଯୋଗ ଦେଖୁଛନ୍ତି । ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପରେ, ଏହି ସୁଯୋଗଗୁଡ଼ିକ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହି କାରଣରୁ, ଭାରତରେ ଗୁଗୁଲ୍ ଏବଂ ଫେସବୁକ୍‌ଠାରୁ ଏହି ନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବଗୁଡ଼ିକ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି ।

Leave a Reply