ଭାରତରେ ବ୍ୟାନ ଭୟ- ପବ୍‌ଜିର ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଗୋପନୀୟତା ନୀତିରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଜିର ଯୁଗରେ ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ପରି ଦେଶ ବିଶ୍ୱର ଦେଶର ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉଛି ଡାଟା ଲୋକାଲାଇଜେସନ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ଏଥିପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାରେ ଭାରତ ଭଳି କେତେକ ଦେଶ ଆଗୁଆ ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତର କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେତେକ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ନୀତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଭିଡିଓ ଗେମ୍ ଖେଳାଳୀ ବ୍ୟାଟଲ୍‌ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ, ଯାହା ପବ୍‌ଜି ଅପେକ୍ଷା ବିଶ୍ୱ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣେ ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପବ୍‌ଜି ଏହାର ଡାଟା ନୀତିକୁ ଭାରତ ପାଇଁ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଏବଂ ଏହି କମ୍ପାନୀ ବିଷୟରେ ଏକ ପ୍ରେସ ନୋଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ପବ୍‌ଜି ମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଭାରତ, ସିଙ୍ଗାପୁର, ଆମେରିକା ସମେତ ଅନେକ ଦେଶରେ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଯାହା ବି ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥିତ ସର୍ଭରରେ ରଖାଯିବ ଏବଂ ଏହା ଅନ୍ୟ ଦେଶ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର ହେବ ନାହିଁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାବୁଥିବେ ପବ୍‌ଜି କିପରି ଏତେ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି? ପବ୍‌ଜି ମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀ କେବଳ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ପଛରେ ଏକ ବଡ଼ ଯୋଜନା ଅଛି, ଯାହା ଅଧୀନରେ ଏହା ଭାରତୀୟ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକର ସମ୍ଭାବ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ବାସ୍ତବରେ, ପବ୍‌ଜି ହେଉଛି ଏକ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଆପ୍, ଯେଉଁଥିରେ ଟେନ୍‌ସେଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀ ଅଳ୍ପ ବିନିଯୋଗ କରିଛି । ଟେନସେଣ୍ଟ ହେଉଛି ଏକ ଚାଇନିଜ୍ ଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ ଯାହା ଏକାଧିକ ଆପ୍‌ର ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବିକାଶରେ ମଧ୍ୟ ଅବଦାନ ରଖିଛି ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ପବ୍‌ଜି ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ଏଜେନ୍ସିର ରାଡାରରେ ଅଛି ।

କିନ୍ତୁ କ’ଣ ହେଲା ଯାହା ପବ୍‌ଜିକୁ ଭାରତୀୟ ଏଜେନ୍ସିଦ୍ୱାରା ଟାର୍ଗେଟ କରିବାକୁ ଭୟ କଲା? ଏହାର ମୂଳ ଜୁନ୍ ଶେଷରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍ ପରି ଅନେକ ଆପ୍‌ର ନିଷେଧ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ରହିଛି । ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ, ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକା ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଭାରତୀୟ ତଥ୍ୟ ବାଣ୍ଟିବାରୁ ଭାରତ ଟିକ୍‌ଟକ୍ ସମେତ ୫୯ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଟିକ୍‌ଟକ୍, ଭିଗୋ, ୟୁସି ବ୍ରାଉଜର, ଜ୍ୟୋନ୍ ଭଳି ଅନେକ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ଭାରତ ସରକାର ଟିକ୍‌ଟକ୍ ଭଳି ନିଷେଧାଦେଶ ଲାଂଗୁ କରିବା ନେଇ ଏକ ଭୟର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୟ କରୁଛି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସରକାର ଏହାକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିପାରନ୍ତି ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୫୯ଟି ଆପ୍ ସହିତ ଜଡ଼ିତ କ୍ଲୋନ୍ ଆପ୍ ସମେତ ୪୭ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ସରକାର ପ୍ରାୟ ୨୭୫ଟି ଆପର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ହୁଏତ କୌଣସି ଦେଶ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଚୀନ୍‌ଠାରୁ କିଛି ବିନିଯୋଗ ରହିଛି । ଏହା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ଏଥିରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଆପ୍ ଅଛି, ଯାହାର ଟେନ୍‌ସେଣ୍ଟ କିମ୍ବା ଆଲିବାବା ଭଳି କମ୍ପାନୀ ସହିତ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଲିଙ୍କ୍ ଅଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ୨୭୫ଟି ଆପ୍‌ରେ ଗେମିଂ ଆପ୍ ପବ୍‌ଜି ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯାହା ଚୀନ୍‌ର ମୂଲ୍ୟବାନ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଟେନ୍‌ସେଣ୍ଟର ଅଂଶ ଅଟେ । ଏଥିରେ ସାଆଓମି ନିର୍ମିତ ଜିଲି ଆପ୍, ଇ-କମର୍ସ ଆଲିବାବାଙ୍କ ଆଲିଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଆପ୍, ରେସୋ ଆପ୍ ଏବଂ ବାଇଟଡାନ୍ସର, ୟୁ ଲାଇକ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ‘ନିଜ ସୁରକ୍ଷା ନିଜ ହାତରେ’ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ପବ୍‌ଜି ନିଜେ କୋର୍ସ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ପବ୍‌ଜିର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସେହି ଆପ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ଶିଖିବା ଉଚିତ ଯେଉଁଠାରେ ଚୀନ୍‌ର ନିବେଶ ଅଛି । ଯଦି ସେମାନେ ତଥାପି ବୁଝିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କୌଣସି କାର୍ତଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସେମାନେ ନିଜେ ଦାୟୀ ରହିବେ ।

Leave a Reply