ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ନିଷେଧାଦେଶ ଏବଂ ପବ୍‌ଜି ଛାନିଆ ପରେ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌- ଗୁଗୁଲ ଭୟଭୀତ

ଚୀନ୍ ଆପ୍ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟର ପ୍ରଭାବ କେବଳ ଚୀନ୍‌ରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ। ଯେଉଁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଗତକାଲି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ସ୍ୱାର୍ଥରକ୍ଷା କରି ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟ କରିସାରିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ନିଜର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଗୁଗୁଲ ଦ୍ୱାରା ଭାରତରେ ବିପୁଳ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ହେଉ କିମ୍ବା ପବ୍‌ଜିଦ୍ୱାରା ଭାରତର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରେ ଡାଟା ନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉ, ଅଧିକାଂଶ ବୈଷୟିକ କମ୍ପାନୀ ଭାରତକୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ଭୁଲିଯିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ।

କିନ୍ତୁ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କିପରି ହେଲା ? ଏହା ପଛର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ବିଦେଶୀ ଆପ୍, ବିଶେଷକରି ଚୀନ୍‌ ଆପ୍ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ । ଜୁନ୍ ଶେଷରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଭାରତ ଟିକ୍‌ଟକ୍ ସମେତ ୫୯ଟି ଚୀନ୍‌ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା ।

ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ଥିଲା ଯେ ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ଚୀନ୍‌ରେ ସେୟାର କରୁଥିଲେ, ଯାହା ଭାରତର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଖଣ୍ଡତା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏଠାରେ ଅଟକି ନାହିଁ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୁନର୍ବାର ୪୭ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଲେ, ଯାହା ଏହି ଚୀନ୍‌ ଆପ୍‌ର କ୍ଲୋନ୍ ଥିଲା କିମ୍ବା ଚୀନ୍ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ସିଧାସଳଖ ସଂଯୋଗ ଥିଲା ।   ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦିଗରେ ଦୁଇଟି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଭାରତ ଏହାର ଡାଟା ଲୋକାଲାଇଜେସନ୍ ଅଭିଯାନକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଡାଟା ଲୋକାଲାଇଜେସନ୍ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଡାଟା ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଏବଂ ଏହାକୁ ସେହି ଦେଶରେ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ଯେଉଁଠାରୁ ଏହା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା । ଯେପରି କୁହାଯାଏ, ଆଜିର ଯୁଗରେ ତଥ୍ୟ ହେଉଛି ନୂଆ ତେଲ, ଅର୍ଥାତ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ତଥ୍ୟ ଏକ ମୂଲ୍ୟବାନ ଉତ୍ସରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ଭାରତ ଏପରି କିଛି ଚାହୁଁନାହିଁ ଯାହା ତାଙ୍କ ତଥ୍ୟରେ ତଥା ତାଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ କୌଣସି କ୍ଷତି ଘଟାଇବ । ସେଥିପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବା ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ସମେତ ୨୭୫ଟି ଆପ୍‌ର ଏକ ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ।  ବୋଧହୁଏ ଏହି କାରଣରୁ କିଛି ବୈଷୟିକ କମ୍ପାନୀ ଭାରତକୁ ହାଲୁକାଭାବେ ଗ୍ରହଣ ନକରି  ସଂଶୋଧନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ପବ୍‌ଜି ଏହାର ଡାଟା ନୀତିକୁ ଭାରତ ପାଇଁ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଏବଂ ଏହି କମ୍ପାନୀ ବିଷୟରେ ଏକ ପ୍ରେସ ବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ପବ୍‌ଜି ମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଭାରତ, ସିଙ୍ଗାପୁର, ଆମେରିକା ସମେତ ଅନେକ ଦେଶରେ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଯାହା ବି ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥିତ ସର୍ଭରରେ ରଖାଯିବ ଏବଂ ଏହା ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ହୋଇପାରେ । ଏହା ଚୀନ୍‌ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର ହେବ ନାହିଁ ।

କିନ୍ତୁ ପିଏମ ମୋଦୀ ଏଠାରେ ଅଟକି ଯାଇନାହାନ୍ତି । ଗତବର୍ଷ ନିଜେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲୋକସଭାରେ ଡାଟା ସୁରକ୍ଷା ବିଲ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ନିଜର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଏହି ବିଲ୍ ଯୋଗୁଁ ଫେସବୁକ୍, ଗୁଗଲ୍ ଏବଂ ଆମାଜନ ପରି ବଡ଼ ବୈଷୟିକ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରଶାସକଙ୍କ ମୁନରେ ଛନକା ପଶିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇପାରେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ପରୋକ୍ଷରେ ଏହି ବିଲକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ବୋଧହୁଏ ସେ କେମ୍ବ୍ରିଜ ଆନାଲିଟିକା ଦୁର୍ନୀତିରୁ କିଛି ଶିଖି ନାହାଁନ୍ତି ।

ଠିକ୍ କହିବାକୁ ଗଲେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପରୁ ଗୋଟିଏ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଭଳି କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଏକଚାଟିଆ ହେବାକୁ ଦେବେ ନାହିଁ । ଫେସ୍‌ବୁକ୍, ଗୁଗଲ୍ କିମ୍ବା ଟ୍ୱିଟର ହେଉ, ସେମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଭାରତର ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏହି ନୀତି ଚୀନ୍ ଆମ ଦେଶର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତଥ୍ୟର ଅପବ୍ୟବହାରର ବିପଦକୁ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ତେଣୁ ଡାଟା ସୁରକ୍ଷା ଆହୁରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଏ ।

ସେଥିପାଇଁ ପବ୍‌ଜି ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିଛି, କାରଣ ଏହାର ମୂଳ ମାଲିକ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ଭାରତରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ତେବେ ଏହାର ମୂଳ ନୀତିରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଡାଟା ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଲୋକାଲାଇଜ୍ ହେବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଫେସ୍‌ବୁକ୍, ଗୁଗୁଲ ଭଳି କମ୍ପାନୀର ଭୟ ଭାରତର ନୀତି ବିଷୟରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଏବଂ ଯଥାର୍ଥ ଅଟେ, ନଚେତ୍ ଯଦି ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ଅହଂକାର ଏହିପରି ଚାଲିବ, ତେବେ ଭାରତକୁ ଆଉ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ।

ଡାଟା ଲୋକାଲାଇଜେସନ୍ ପାଇଁ ଭାରତ କେତେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ, ଆପଣ ଅନୁମାନ କରିପାରିବେ ଯେ ଆଦାନୀ ଏବଂ ଅମ୍ବାନୀ ପରି ବଡ଼ ଭାରତୀୟ ଶିଳ୍ପପତିମାନେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଡାଟା କେନ୍ଦ୍ର ଗଠନ ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଡାଟା ପାର୍କ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ରିଲାଏନ୍ସ ଗ୍ରୁପ୍ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ଆଜୁର୍ କ୍ଲାଉଡ୍ ସହିତ ଏହା ଭାରତର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ଡାଟା ସେଣ୍ଟର ସୃଷ୍ଟି କରିବ ।

ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଏବଂ ପବ୍‌ଜି ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ବଡ଼ ବୈଷୟିକ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ, ବିଶେଷ କରି ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛନ୍ତି, ତାହା ନିଜେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ଏବଂ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିଆଯାଇଥିବା ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ । ଏହା ହେବ ଯେ ସେମାନେ ଆଉ ଭାରତ ଉପରେ ନିଜର ମହାନତା ଚଳାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।

 

 

 

Leave a Reply