ପରମାଣୁ ସ୍ତୁପ ଉପରେ ପୃଥିବୀ

ହିରୋସିମା ଏବଂ ନାଗାସାକି ଉପରେ ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣର ୭୫ ବର୍ଷ, ବିଶ୍ୱ ବିନାଶର ଆଶଙ୍କା ଏବେ ବି ଜାରି ରହିଛି

ଜାପାନୀମାନେ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୪୫ରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ ରାଜି ହେବାପରେ ୭୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ଫଳପ୍ରଦ ଭାବରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଜାପାନର ଦୁଇ ସହର ହିରୋସିମା ଏବଂ ନାଗାସାକି ଉପରେ ଆମେରିକା ପରମାଣୁ ବୋମା ପକାଇଥିଲା । ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଜାପାନକୁ ଯୁଦ୍ଧରୁ ଓହରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା । ସେହି ଦିନଠାରୁ ୭୫ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ଆଉ ଆଠଟି ଦେଶ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ, ହିରୋସିମା ଏବଂ ନାଗାସାକି ଉପରେ ପକାଯାଇଥିବା ପରମାଣୁ ବୋମା ଅପେକ୍ଷା ଆଧୁନିକ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ଅନେକ ଗୁଣ ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ଅଟେ ।

ଆଜି ଯଦି ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ତେବେ ବିଶ୍ୱର ବିନାଶ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ । ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ପରଠାରୁ ବିଶ୍ୱର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ହ୍ରାସ ପାଇଛି କିନ୍ତୁ ଆଣବିକ ଚାଳିତ ଦେଶ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ହାସଲ କରୁଥିବା ନୂତନ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର ରାଜକୋଷ ବୃଦ୍ଧିରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବାବେଳେ ଆମେରିକା ଏବଂ ରୁଷ ପରି ପୁରୁଣା ଆଣବିକ ସମୃଦ୍ଧ ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ବହୁ ପରିମାଣର ଆଣବିକ ଷ୍ଟକ୍ ଅଛି । ସମସ୍ତ ନଅଟି ଆଣବିକ ଚାଳିତ ଦେଶରେ ସମୁଦାୟ ୧୩,୪୦୦ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩୭୨୦ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ସହିତ ଥିବାବେଳେ ବାକି ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ସଂରକ୍ଷଣରେ ଅଛି ।

 

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର, ରୁଷ ଭଳି ପୁରୁଣା ଆଣବିକ ସମୃଦ୍ଧ ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ହଜାରେ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଅଛି ଯାହା ଆଉ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହାକୁ ବିଲୋପ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ୧୯୪୫ ତୁଳନାରେ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀ ଅଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଅନେକ ଉପାୟରେ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବେ ।

ପୃଥିବୀ ବିନାଶର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା !

 

୧୯୪୫ରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୧,୨୫,୦୦୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଇଛି । ୬ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୪୫ରେ, ହିରୋସିମାରେ ‘ଲିଟିଲ୍ ବାଳକ’ ଓ ୯ଅଗଷ୍ଟ, ୧୯୪୫ରେ ନାଗାସାକି ଉପରେ ‘ଫ୍ୟାଟ୍ ମ୍ୟାନ୍’ ନାମକ ଆଣବିକ ବୋମା ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ୧୯୬୩ମସିହାରେ ଆଂଶିକ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ ନିଷେଧ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବାୟୁମଣ୍ଡଳୀୟ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା । ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ପରୀକ୍ଷଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ୧୯୯୬ରେ ବିସ୍ତୃତ ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ ପରୀକ୍ଷା ନିଷେଧ ଚୁକ୍ତିନାମା (ସିଟିବିଟି) ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ମାନବ ଜୀବନର ବିନାଶ  

 

ଜାପାନର ଦୁଇଟି ସହର – ହିରୋସିମା ଏବଂ ନାଗାସାକି ଉପରେ ପରମାଣୁ ବୋମା ଆକ୍ରମଣର ବିନାଶକୁ ଲୋକମାନେ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି । ଗତ ୭୫ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରଭାବ ବୋମା ଆକ୍ରମଣରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାଠାରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୦୦୦ ଥର ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁଠାରେ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ ସେହି ସ୍ଥାନରେ କର୍କଟ ରୋଗ ହାର ବହୁତ ଅଧିକ । ଅର୍ଥନୈତିକ ଐତିହାସିକ କିଟ୍ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ମେରେସ୍ ଆମେରିକାର ଖବରକାଗଜ ୱାଶିଂଟନ୍ ପୋଷ୍ଟକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଆମେରିକାର ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ ହେତୁ ୧୯୫୨ରୁ ୧୯୮୮ ମଧ୍ୟରେ ୧,୪୫,୦୦୦ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଆମେରିକାର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ କର୍କଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୫୧ରୁ ୧୯୬୨ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାରେ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ବାୟୁମଣ୍ଡଳୀୟ ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁଁ ଅତି କମରେ ୧୧୦୦୦ କର୍କଟ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାର ଉଦାହରଣ   

୧୯୪୬ରୁ ୧୯୫୮ ମଧ୍ୟରେ, ମାର୍ଶଲ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ବିକିନି ଆଟଲରେ ଆମେରିକା ୨୩ଥର ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା । ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଠାକୁ ଅଣାଯିବ ଏବଂ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ କରାଯିବ ବୋଲି କହି ସେଠାରେ ଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ସେଠାରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ସେଠାରେ ମାଟି, ଜଳ ଏବଂ ବାୟୁ ଦୂଷିତ ହୋଇଥିଲା । ବିକିରଣ ସ୍ତର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ବର୍ଗ ବାହାରେ ଅଛି । ସେହିଭଳି ତତ୍କାଳୀନ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ (ୟୁଏସ୍ଏସ୍ଆର୍) କାଜାଖସ୍ତାନର ସେମିପାଲାଟିନ୍ସରେ ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ୧.୫ ମିଲିୟନ୍ ଲୋକ ବିକିରଣର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ଉଦାହରଣଗୁଡ଼ିକ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣର ଖରାପ ପ୍ରଭାବକୁ ଆକଳନ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

ପରମାଣୁ ବୋମା ପକାଇବାରେ ଆମେରିକା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଦେଶ 

୧୯୪୫ମସିହାରେ ଆମେରିକା ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଆଣବିକ ଚାଳିତ ଦେଶ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ୧୯୬୭ ମସିହାରେ ଆମେରିକା ୩୧୨୫୫ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ନିର୍ମାଣ କଲା ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହାର ସଂଖ୍ୟା ୫୮୦୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି କଲା । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୭୫୦ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଆମେରିକା ୨୦୫୦ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ସଂରକ୍ଷଣରେ ରଖିଥିବାବେଳେ ଏହାର ୨ ହଜାର ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଅବସର ନେଇଛି ଯାହାକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ, ଆମେରିକା ଗତ ୭୫ ବର୍ଷରେ ୬୬,୫୦୦ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ କରିଛି ।

ହିରୋସିମା ବିସ୍ଫୋରଣର କିଛି ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ଏହାର ପ୍ରଥମ ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା । ସେହି ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ନାମ ଟ୍ରିନିଟି ଥିଲା । ମ୍ୟାନହଟନ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଅଧୀନରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ପରମାଣୁ ବୋମା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା – ହିରୋସିମା ଉପରେ ପକାଯାଇଥିବା ‘ଲିଟିଲ୍ ବଏ’ ନାମକ ୟୁରାନିୟମ୍ ଆଧାରିତ ବୋମା । ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଲା ‘ଫ୍ୟାଟ୍ ମ୍ୟାନ୍’ ନାମକ ଏକ ପ୍ଲୁଟୋନିୟମ୍ ବୋମା ଯାହା ନାଗାସାକି ଉପରେ ପକାଯାଇଥିଲା ।

 ରୁଷର ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ଏବଂ କ୍ୟୁବା ସଙ୍କଟ

ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ଶେଷରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ତତ୍କାଳୀନ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ (ବର୍ତ୍ତମାନ ରୁଷ) ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ ୧୯୪୯ରେ ୟୁଏସଆର ଏହାର ପ୍ରଥମ ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା । ଏହାପରେ ସେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ୧୯୮୬ରେ, ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନରେ ୪୦୧୫୮ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ, ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ଶେଷ ହେବାପରେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ହ୍ରାସ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ସୁଦ୍ଧା ରୁଷ ଏହାର ଆଣବିକକୋଷକୁ ୬୩୭୫ କୁ ହ୍ରାସ କରିଥିଲା । ଏଥିରେ ୧୫୭୦ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ସାମରିକ ନିୟୋଜନ ଥିବାବେଳେ ୨୭୪୫ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସଂରକ୍ଷଣରେ ରଖାଯାଇଛି । ଅବଶିଷ୍ଟ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ବିସର୍ଜନ କରାଯିବ ।

ଯେତେବେଳେ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଲା, ସେତେବେଳେ ଆମେରିକା ଏବଂ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହେଲା ଯେ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରର ସୀମା ନିକଟରେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲେ । ୧୯୬୨ କ୍ୟୁବା ମିସାଇଲ୍ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଇଟାଲୀ ଏବଂ ତୁର୍କୀରେ ଆମେରିକୀୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ କ୍ୟୁବାରେ ସୋଭିଏତ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା । କ୍ୟୁବା ଉପରେ ଆମେରିକାର ଦଖଲ ପ୍ରୟାସକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ରୁଷ ଏହା କରିଛି । ଏହାର ଜବାବରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜନ୍ ଏଫ କେନେଡି କ୍ୟୁବା ଚାରିପାଖରେ ଏକ ନୌସେନା ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ । ଶେଷରେ, କେନେଡି ଏବଂ ସୋଭିଏତ୍ ନେତା ନିକିତା କ୍ରୁଚେଭଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ କ୍ୟୁବାରୁ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଲା । ଆମେରିକା କ୍ୟୁବା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏକ ସର୍ବସାଧାରଣ ଘୋଷଣା କରିଛି ।

ବ୍ରିଟେନ ୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସଂରକ୍ଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବ 

ବ୍ରିଟେନ (ବ୍ରିଟେନ) ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ଦେଶ ଭାବରେ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ହାସଲ କଲା । ଏହା ୧୯୫୨ରୁ ୧୯୭୩ ମଧ୍ୟରେ ୫୦୦ ପରମାଣୁ ୱାରହେଡ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ୧୯୮୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାନ ସଂଖ୍ୟା ବଜାୟ ରଖିଥିଲା ​​| ଏହାପରେ ବ୍ରିଟେନ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଲାଗିଲା । ଏହି ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ତାଙ୍କର ୨୧୫ ପରମାଣୁ ବାଷ୍ପ ଥିଲା । ୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରକୁ ୧୮୦କୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ବ୍ରିଟେନ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ।

୧୯୬୦ରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏହାର ପ୍ରଥମ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା ​​

ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଚତୁର୍ଥ ଦେଶ । ସେ ୧୯୬୦ରେ ପ୍ରଥମ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏକ ସମୟରେ ୫୪୦ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ, ଗତ ୧୨ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ବଜାୟ ରଖିଛି । ୨୦୨୦ଆରମ୍ଭରେ, ଏହାର ୨୯୦ ଅସ୍ତ୍ର ଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୮୦ ଟି ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୦ ଟି ରିଜର୍ଭରେ ରଖାଯାଇଛି । ଗତ ୬୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ପ୍ରାୟ ୧୩୦୦ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିଲା ।

ଚୀନ୍‌ର ଆଣବିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୁପ୍ତରେ ଜାରି ରହିଛି !

୧୯୬୪ ମସିହାରେ ଚୀନ୍ ଏହାର ପ୍ରଥମ ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ସେହି ଦିନଠାରୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଷ୍ଟକ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିଆସୁଛି । ୧୯୯୬ରେ ଚୀନ୍ ବିସ୍ତୃତ ଆଣବିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଚୁକ୍ତିନାମା (ସିଟିବିଟି) ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳକୁ ଏହା ୪୫ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ୩୨୦ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଅଛି । ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା ଆକଳନ କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଷ୍ଟକ୍ ବୃଦ୍ଧିରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି ଏବଂ ୧୦୦ ଦୂର ଦୂରଗାମୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଆଣବିକ ୱାରହେଡ୍ ନିର୍ମାଣ କରିଛି ।

 ଭାରତ ସିଟିବିଟି ଏବଂ ଆଣବିକ ଅଣ ବିସ୍ତାର ଚୁକ୍ତିଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ  

୧୯୭୪ରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ୧୯୯୮ରେ ପୋଖରାନ୍ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଟ୍ରେଜେରୀ ଭରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ତିନୋଟି ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି ଏବଂ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟବହାର ନୀତି ଆପଣାଇ ନାହିଁ । ତେବେ ଭାରତ ସିଟିବିଟି କିମ୍ବା ଆଣବିକ ଅଣ ପ୍ରସାରଣ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରି ନାହିଁ । ଭାରତରେ ୧୫୦ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ସେମାନଙ୍କ ଜାହାଜରେ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ଭାରତ ପଛେ ପଛେ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିଥିଲା  

ମେ ୧୯୯୮ରେ ପାକିସ୍ତାନ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ୧୬୦ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଅଛି । ଆଗାମୀ ୧୦ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହା ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଏହା ପ୍ଲୁଟୋନିୟମ୍ ଏବଂ ୟୁରାନିୟମ୍ ଆଧାରିତ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ନିୟୋଜିତ ।

ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ଉପରେ ଇସ୍ରାଏଲର ନିରବତା 

ବିଶ୍ୱ ଦ୍ୱାରା ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କିମ୍ବା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ନାହିଁ । ଇସ୍ରାଏଲ୍ ୧୯୬୦ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରି ଆରମ୍ଭ କରିଥଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଖାପାଖି ୯୦ଟି ଆଣବିକ ବାଷ୍ପ ଅଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏଥିରେ ଏତେ କଞ୍ଚାମାଲ ଅଛି ଯେ ଆହୁରି ୨୦୦ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଥିବା ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଏକମାତ୍ର ଦେଶ

ଉତ୍ତର କୋରିଆ ମଧ୍ୟ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ବିକଶିତ କରିଛି । ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଥିବା ଏହା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଦେଶ। ଏହାର କେତେ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଅଛି ତାହା ବିଶ୍ୱ ଜାଣେ ନାହିଁ । ତେବେ ସେଠାରେ ପ୍ଲୁଟୋନିୟମ୍ ଏବଂ ୟୁରାନିୟମ୍ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ୩୦ରୁ ୪୦ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ରହିବ ।

୯ମ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ଦେଶ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଇରାନ  

୫ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ରେ ଇରାନ ସରକାର କହିଥିଲେ ଯେ ଆଣବିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସ୍ଥାନ ଉପରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଛି । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ସେଣ୍ଟ୍ରିଫୁଗ୍ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଯାହା ପରମାଣୁ ବୋମା ତିଆରି କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ୟୁରାନିୟମ୍ ସମୃଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ହେତୁ ଇରାନର ଆଣବିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କିଛି ମାସ ପଛକୁ ଯାଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଶ୍ୱର ନବମ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ଦେଶ ହେବାକୁ ଟିକିଏ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିବ ।

 

 

Leave a Reply