ଚୀନ୍‌ର “ବିଭୀଷଣମାନେ” ସିସିପିକୁ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବରେ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି

ଚୀନ୍ ନିଜର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସଜାଡ଼ିବା ପାଇଁ ଯେତେ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ବିଫଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । କାରଣ ଚୀନ୍‌ର ସ୍କଲାରମାନେ ଦେଶର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ର ଯେଉଁ ଅଧିକାରୀମାନେ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଉଚ୍ଚ ପଦବୀରେ ରହିବାକୁ ଆନନ୍ଦିତ ହେଉଥିଲେ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସିସିପିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ, ଚୀନ୍‌ର ବିଭୀଷଣମାନେ  ସିସିପିର ଅବନତି କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।


ବାସ୍ତବରେ, ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍‌ରେ ଜନ୍ମିତ ତଥା ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ମତ ରଖିଥିବା ପରାମର୍ଶଦାତାମାନଙ୍କୁ ଆମେରିକା ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ମାଇକ୍ ପୋମ୍ପିଓଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ମାଇଲସ୍ ୟୁ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ପରାମର୍ଶଦାତା ମୁଙ୍ଗ୍‌ ଚିଆଙ୍ଗ । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ ଏହି ଉପଦେଷ୍ଟାମାନଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁସାରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନୁହେଁ ବରଂ ଆମେରିକାର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସିସିପିର “ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ” ଭାବରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । ଏହି ପଦକ୍ଷେପର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ଯେ ଚୀନ୍‌କୁ ଅଭିଯୋଗ କରିବାବେଳେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଚୀନ୍‌କୁ ନୁହେଁ ବରଂ ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିକୁ ଦାୟୀ କରିବା ଉଚିତ ।  
ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଏହାର ମୁଖପାତ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ସହିତ ଏହି ଦୁଇ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛି ଏବଂ ଏପରିକି ଲେଖିଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ପତନ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ମାଇଲସ୍ ୟୁ ଚୀନ୍‌ର ଜଣେ “ଶତ୍ରୁ” ।   ମାଇଲସ୍ ୟୁ ଆମେରିକାର ନାଭାଲ୍ ଏକାଡେମୀର ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଏବଂ ସାମରିକ ଇତିହାସର ପ୍ରଫେସର ଏବଂ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ମାଇଲସ୍ ୟୁଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ କାରଣ ସେ ପ୍ରଥମ ପିଢ଼ିର ପ୍ରବାସୀ ତଥା ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଛନ୍ତି । ୱାଶିଂଟନ୍ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୮୯ ମସିହାରେ ତିଆନମାନ୍ ସ୍କୋୟାର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପରେ ସେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ରୁ ପଳାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋରେ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ।  

ମୁଙ୍ଗ ଚିଆଙ୍ଗଙ୍କ ବିଷୟରେ- ସେ ଜଣେ ବୈଷୟିକ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏବଂ ପର୍ଡୁ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂର ଡିନ୍‌ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି । ଏଥିସହ, ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ଆମେରିକା ଚୀନ୍‌ର ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ ବିଶିଷ୍ଟ ଉଇଗୁରୁ ଆମେରିକୀୟ ଏକାଡେମିକ୍ ଏଲନିଗର ଇଲଟେବୀରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲା । ସାଉଥ ଚୀନ୍‌ ମର୍ନିଂ ପୋଷ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍‌ର ଅନ୍ୟ ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଚୀନ୍ ନୀତିରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।
ଆମେରିକାର ଚୀନ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏହି ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ବେଜିଂ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡ଼ିଛି ।

ବେଜିଂର ରେନମିନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଶି ୟିନହଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପରାମର୍ଶଦାତା ନିଯୁକ୍ତ ହେବା ପରଠାରୁ ଚୀନ୍ ନୀତିରେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ମାଟିରେ ଜନ୍ମିତ ଏହି ପରାମର୍ଶଦାତାମାନଙ୍କର ଚୀନ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗଭୀର ଜ୍ଞାନ ରହିଛି ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଉଚ୍ଚ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଖୁସି ଥିଲା ଏବଂ ଏମାନଙ୍କ ପ୍ରଶଂସିତ ପ୍ରବନ୍ଧଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା, ​​ଯେପରିକି ଚୀନ୍‌ରେ ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଗ୍ୟାରୀ ଲକ୍ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିବହନ ସଚିବ ଏଲେନ୍ ଚାଓ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ମୁଖପତ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏହାର ଶତ୍ରୁ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଛି । ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ତାଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବା ମାଇଲ୍ସ ୟୁଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଆର୍ଟିକିଲ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମାଇଲ୍ସ ୟୁଙ୍କ ଭଳି ଲୋକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ନେଇ ଆମେରିକା ନିଜ ପାଦରେ କୁରାଢ଼ୀ ମାରୁଛି । ତେବେ ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଚୀନ୍‌ର ଅସନ୍ତୋଷ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଚୀନ୍‌ର ଚିନ୍ତା ସ୍ୱାଭାବିକ କାରଣ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ ଉଦାସୀନତାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଏହାର ଅସୁବିଧାଜନକ ନାଗରିକଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ଏହାକୁ ବିବେଚନା କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହିପରି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଆମେରିକା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫ୍ରଣ୍ଟ ହେଉ କିମ୍ବା ସାମରିକ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ଆମେରିକାର ହାତମୁଠାକୁ ଆସୁଛି । ଯଦି କୁହାଯାଏ ଯେ ଚୀନ୍‌ର ବିଭୀଷରମାନେ ସିସିପି ପତନର ସର୍ବୋତ୍ତମ କାହାଣୀ ଲେଖୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆଦୌ ଭୁଲ୍ ହେବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply