ଭାରତ ସହିତ ଏହି ୫ଟି ଦେଶ ଚୀନ୍‌କୁ ବୁଦ୍ଧି ଶିଖାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ସପ୍ଲାଏ ଚେନ୍ ଚୀନ୍ ଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଛି, କରୋନା ପରେ ଚୀନ୍ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବ

ରୋନା ଯୁଗରେ, ବିଶ୍ୱ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛି ଯେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଚୀନ୍‌ରୁ ହଟାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଜାପାନ ଏହାର କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବାକୁ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଚୀନ୍ ଛାଡ଼ି ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନକୁ ଭାରତକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ଏହି ପଥରେ ଗତି କରୁଛି ।

ଗତକାଲି, ୩୦ଏପ୍ରିଲରେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଭାରତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଜାପାନ ଏବଂ ଭିଏତନାମ ଭଳି ଦେଶ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କଥା ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌କୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାରୁ ବାଦ୍‌ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ସମସ୍ତ ଦେଶ ମିଳିତଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ଗତକାଲି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି -“ଆମେ ଚାହୁଁ ଯେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ଶୀଘ୍ର ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ ହେଉ ଏବଂ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଆମର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମର୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବା ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ଆଉ କୌଣସି ଦେଶକୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ଭାରତରେ ଏହାର ଏକ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ଭାରତ କୋଭିଡ଼୍‌-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହଟାଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ରପ୍ତାନି କରିଥିଲା ।”

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ମିଳିତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର ଅର୍ଥନୀତି ଖୋଲିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଶହ ଶହ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଚୀନ୍ ଛାଡ଼ି ଭାରତରେ ସେମାନଙ୍କର କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମେରିକା ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହା ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ତଥା ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅର୍ଥାତ୍ ପୋମ୍ପିଓ ଏବଂ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ ଫୋନରେ ପ୍ରାୟ ୪ ଥର ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି ।

ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ବାହାରକୁ ଯାଉଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଅନେକ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ଗତକାଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟର ଅନେକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତକୁ କିପରି ଆଣିବେ ସେନେଇ ଏକ ଗଭୀର ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଗତ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ, ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦେଶର ସମସ୍ତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଶୀଘ୍ର ନିଜ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କହିଥିଲେ ।

ନିକଟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏକ ୱେବ୍‌ନାର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭଳି ଦେଶ ସହିତ ଏହାର ଶିଙ୍ଗକୁ ବାନ୍ଧି ରଖିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଚୀନର ଏକ ବଡ଼ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଛି । ଚୀନ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରୁ ବହୁତ ପରିମାଣର ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ କରେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ନିଜେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଧମକ ଦେଇଛି ଯେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସାମଗ୍ରୀ ଆଉ ଏଠାରେ ବିକ୍ରି ହେବ ନାହିଁ ।

ଚୀନ୍‌ର ଏଭଳି ବିପଦ କେବଳ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ କାରଣ ଚୀନ୍ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବ । ସେହିଭଳି ଜାପାନ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ରୁ ୧୪୮ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଆମଦାନୀ କରୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାପାନ ଏହାର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଚୀନ୍‌ରୁ ଜାପାନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶକୁ ଯିବାକୁ କହୁଛି, ଯାହା ପରେ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାରୁ କଟି ଯିବ ।

ଏହିପରି ଭାବରେ ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଭିଏତନାମ, କୋରିଆ ଏବଂ ଜାପାନ ମିଳିତ ଭାବେ ଚୀନ୍‌କୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳରୁ ଅଲଗା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି କାରଣ ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଆଉ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply