ଟେକ୍ ସେକ୍ଟର ଚୀନ୍‌କୁ ବିନାଶରୁ ରକ୍ଷା କରୁଥିଲା, ଆମେରିକା-ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ଟେକ୍ ସେକ୍ଟରକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି

କ୍ଲିନର୍ ପର୍କିନ୍ସଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୨୦ ବୈଷୟିକ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ରେ ୯ ଟି କମ୍ପାନୀ ଅଛି । ଆଲିବାବା, ଟେନ୍ସେଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟ ଫାଇନାନ୍ସ, ବାଇଡୁ, ସାଆଓମି, ଦିଦି ଚୁସିଂ, ଏବଂ ଜେଡି ଡଟ୍ କମ୍ ଭଳି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଭ କରନ୍ତି ।

ଗତ କିଛିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ର ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ର ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ଏହାର ବିକାଶରେ ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଇସ୍ପାତ ଏବଂ ଆଲୁମିନିୟମ ଶିଳ୍ପରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ମନ୍ଥର ହୋଇଛି, ତେଣୁ ଚୀନ୍ ବିକାଶରେ ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ର ସହଯୋଗ କରିଛି ।

କ୍ରମାଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟ ଗତ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଏହି କାରଣ ଅଟେ । ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ର ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ଜାତୀୟ ଉତ୍ପାଦନର ପ୍ରାୟ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଯୋଗଦାନ କରୁଛି । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ହିଁ ଚୀନ୍ ଋଣ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ଏବଂ ଚୀନ୍‌କୁ ବିକାଶ ପଥରେ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି ।

ଚୀନ୍‌ର ମୋଟ ଡିଜିଟାଲ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରାୟ ୪ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର, ଯାହା ଭାରତର ମୋଟ ଜାତୀୟ ଉତ୍ପାଦନ ନୁହେଁ । ଯେତେବେଳେ ଆଲୁମିନିୟମ ଏବଂ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଚୀନ୍‌ର ପୁରୁଣା ଅର୍ଥନୀତିରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ମନ୍ଥର ହେଲା, ଚୀନ୍ ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୪୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ବିନିଯୋଗ କରୁଛି, ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ ବଜେଟ୍‌ ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଅଧିକ!

ଏହି ବିନିଯୋଗ ଚୀନ୍‌ର ବୈଷୟିକ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଅଧିକ ଲାଭ ଦେଲା । ଚୀନ୍‌ରେ, ହାର୍ଡୱେର୍ ଏବଂ ସଫ୍ଟୱେର୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିକାଶ ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ବିଶ୍ୱକୁ ରପ୍ତାନି ଆରମ୍ଭ କଲେ ।

ତେବେ କିଛି ସମୟ ଧରି ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶ ଚୀନ୍‌ର ବୈଷୟିକ ସାମ୍ରାଜ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଉଥିବାରୁ ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଭାବ ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ଯେଉଁ ବୈଷୟିକ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଆଧାରରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଶାସନ କରିବାକୁ ଚୀନ୍‌ ଚାହୁଁଥିଲା, ସେହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରି ସେମାନଙ୍କୁ ବାହାରର ବାଟ ଦେଖାଉଛନ୍ତି ।

ସମ୍ପ୍ରତି ଚୀନ୍‌ର ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ରର ସର୍ବୋଚ୍ଚ କମ୍ପାନୀ ହୁଆୱେଇକୁ ଭାରତ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ଏହାର ଆଧାରରୁ ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର (ଚିପ୍‌) ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଲା, ହୁଆୱେଇ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କମ୍ପାନୀର ଅସ୍ତିତ୍ୱକୁ ନେଇ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହୁଆୱେଇର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ରକ୍ଷା କରିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପ୍ରାଥମିକତା ।

ନିକଟରେ ଆମେରିକାର ସିନେଟ୍ ଏକ ବିଲ୍ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ହେବା ପରେ କୌଣସି ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଆମେରିକାର ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବେ ନାହିଁ, ଯାହାର ସିସିପି ସହିତ ସିଧାସଳଖ ସମ୍ପର୍କ ରହିବ । ସମାନ ବିଲରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ତ୍ତ ରହିଛି ଯେ ଚୀନ୍‌କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଆମେରିକାର ଆକାଉଣ୍ଟିଂ ସଂସ୍ଥା ପବ୍ଲିକ୍ କମ୍ପାନୀ ଆକାଉଣ୍ଟିଂ ଓଭରସାଇଟ୍ ବୋର୍ଡରୁ ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ନଚେତ୍ ସେମାନଙ୍କୁ ଆମେରିକାର ନିବେଶ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ଆମେରିକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ ଚୀନ୍‌ର ଟେକ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ।

ଚୀନ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ଭାରତ ଏହାର ୫୯ଟି ଆପ୍ ସମାପ୍ତ କରିଛି । ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକରେ ଟିକ୍-ଟକ୍ ଭଳି କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯାହାର ଭାରତରେ ୨୨୦ ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତା ଥିଲେ । ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ୬ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ହରାଇଛି ।

ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆମେରିକାରୁ ସର୍ବାଧିକ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିବାବେଳେ ଭାରତରେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ସର୍ବାଧିକ ୟୁଜର୍ ବେସ୍ ରହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍‌ର ବିଶ୍ୱକୁ ଶାସନ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଏକ ବଡ଼ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ଗତ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ଯାହା ପାଇଛି ତାହା ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶ ଏବଂ ଜିନପିଙ୍ଗ ସରକାରଙ୍କ ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ଦାୟୀ ।

Leave a Reply