ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତିନାମା ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କ ହାତ ବାନ୍ଧିଛି, ଏବେ ଭାରତ ତାହାକୁ ଆବର୍ଜନାରେ ପକାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍‌କୁ ଆଦୌ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଚୀନ୍ (ଚୀନ୍) ର ଇତିହାସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚୀନ୍‌ଠାରୁ ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା ଆଶା ନକରିବା ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଭୁଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିଛି । କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ୫ ଟି ବଡ଼ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ (ଚୀନ୍) ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କାହାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ନାହିଁ ।

୧୯୫୪ ମସିହାରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଭାରତ ଏକ ପଞ୍ଚଶିଳ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ୧୯୯୩ ଏବଂ ୧୯୯୬ ମସିହାରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତିନାମା ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସୈନ୍ୟମାନେ ଅତି କମରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଏବଂ ସୀମାରେ ରହିବେ । ସୀମା ନିକଟରେ କୌଣସି ଯୁଦ୍ଧ ସାମଗ୍ରୀ ଜମା ହେବ ନାହିଁ । ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଭାରତ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି, ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ସବୁ ଚୁକ୍ତିନାମା ଭାରତର ସ୍ୱାର୍ଥର କ୍ଷତି କରିବାରେ ଯଥେଷ୍ଟ ସହାୟକ ହୋଇଛି ।

ଚୀନ୍ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ମାନି ନାହିଁ, ସେହି ସମୟରେ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାରତୀୟ ସାହସୀ ସୈନିକମାନଙ୍କ ହାତ ବାନ୍ଧିଛି। କଂଗ୍ରେସ ଶାସନ କାଳରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଯୋଗୁଁ ଭାରତ କେବେବି ନିଜର ରଣନୀତିକ ପ୍ରାଥମିକତାକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ ନାହିଁ।   

ଚୀନ୍ (ଚୀନ୍) ପାଇଁ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା, କାରଣ ସୀମାନ୍ତରେ କୌଣସି ହିଂସାତ୍ମକ ମୁକାବିଲାରେ ଭାରତ ବାରମ୍ବାର ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ଏଭଳି ହିଂସା ମୁକାବିଲା ୧୯୬୭ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା, ଜୁନ୍ ୧୫ ର ଘଟଣା ପୂର୍ବରୁ, ଯେଉଁଥିରେ ୮୮ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ୩୦୦ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଏହାପରେ ଭାରତ ସହ ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତି ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା କେବଳ ଚୀନ୍ ସପକ୍ଷରେ ଥିଲା । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଭାରତ ସୀମାରେ ଚୀନ୍‌ର ଅବହେଳା ଅଧିକ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଭାରତର ରଣନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଅଧିକ ରହିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍‌ର ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଥିଏଟର କମାଣ୍ଡରେ ଭାରତର ଲଦାଖ ପର୍ବତ ସୈନ୍ୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ଅଭିଜ୍ଞତା ନାହିଁ !

ହାର୍ଭାର୍ଡର ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ଭାରତର ସୁଖୋଇ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଯେକୌଣସି ଚୀନ୍‌ର ଜେଟ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ । ତେବେ ଚୀନ୍ ସହିତ ତଥାକଥିତ ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ଏହି ବିମାନଗୁଡ଼ିକୁ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଛି, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଅଳିଆ ଗଦାରେ ପକାଇବା ଉଚିତ ।

 

Leave a Reply