Advertisements

ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଆସୁଛି ଜି-୧୦

   ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ୧୦ ଟି ଦେଶ ଏକାଠି ବିଶ୍ୱକୁ ପରିଚାଳନା କରିବେ ଏବଂ ଏହା ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏକ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ।

ନିକଟରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଜି-୭ର ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିବା ସହିତ ଏହକୁ ପୁରୁଣା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଭାରତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ରୁଷକୁ ଜି-୭ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏହାପରେ ଗତକାଲି ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଫୋନ୍‌ରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜି-୭ ରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଭାରତ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଥିଲା।

ଏହା ସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଜି-୭ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ହଁ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ରୁଷ ଜି-୭ରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ମନା କରିଦେଇଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ବିନା କୌଣସି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିବ ବୋଲି କହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରୁଷ ଜି-୭ ଦେଶକୁ ଆଉ ସମର୍ଥନ କରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଭାରତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଆସିବା ପରେ ଜି-୭ କୁ ଜି-୧୦ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ । ଏହି ଜି-୧୦ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଆଗେଇ ନେବ ।

ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ବିଶ୍ୱର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ୧୦ ଟି ବଡ଼ ଦେଶକୁ ଏକାଠି କରିଛନ୍ତି । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହି ସମସ୍ତ ଦେଶ ମିଳିତଭାବେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ନୀତି ଆପଣାଇ ପାରିବେ, ଯାହା ଚୀନ୍‌କୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ କରିଛି ।

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଚୀନ୍ ଦୃଢ଼ ବିରୋଧ କରିଛି ଏବଂ କହିଛି ଯେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଏହି “ଗୋଷ୍ଟୀ” କାମ କରିବ ନାହିଁ । ସମ୍ପ୍ରତି, ଏହି “ପୁରୁଣା ସଂଗଠନକୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ଏବଂ ଭାରତ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ତିନୋଟି ଦେଶକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ଜି-୧୦ କିମ୍ବା ଜି-୧୧ କରିବା ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ ଜି-୭ ବୈଠକକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି ।” 

ଜି-୧୦ ପ୍ରକୃତ ରୂପରେ ଆସିବା ପରେ ଏଥିରେ ଆମେରିକା, କାନାଡ଼ା, ବ୍ରିଟେନ, ଜର୍ମାନୀ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଇଟାଲୀ, ଜାପାନ, ଭାରତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ । ଯଦି ଆମେ ବିଚାର କରିବା, ଏହି ସବୁ ଦେଶରେ ଭାରତ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦେଶ ବିକଶିତ ହୋଇଛି । ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଭାରତର ସଫଳ କୂଟନୈତିକ ଏବଂ ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀ ହେତୁ ବିଶ୍ୱ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତର ଭୂମିକା ଆଜି ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆମେରିକା କେବଳ ଏହସବୁ ଦେଶ ସହିତ ମିଳିତ ଭାବରେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁନାହିଁ, ବରଂ ଏହାର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୁନଃ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛି । ଆମେରିକା, ଭାରତ, ଭିଏତନାମ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଜାପାନ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ଭଳି ଦେଶ ସହିତ ଚୀନ୍‌କୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାରୁ ବାହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତର ବିଶ୍ୱର ଉତ୍ପାଦନ ହବ୍ ହେବାର ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ଚୀନ୍‌କୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ଭାରତ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଭଲ ସୁଯୋଗ ।

ବିଶ୍ୱର ୧୦ ଟି ବଡ଼ ଦେଶ ଏକାଠି ହେବା ଚୀନ୍ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିପଦ ଘଣ୍ଟି । ସମ୍ପ୍ରତି, ବ୍ରିଟେନ ମଧ୍ୟ ଏହି ୧୦ ଟି ଦେଶ ସହିତ ଡି-୧୦ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍ ୫-ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପାଇଁ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ସିଷ୍ଟମରୁ ଦୂରେଇ ରହିବ ଏବଂ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ୫-ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ମିଳିତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ।

ଏଥିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ଦେଶମାନେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଚୀନ୍‌କୁ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଉଛି । ତେବେ ଏହି ଦୁଃଖ ଭୋଗିବା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍‌ର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ। କୋରୋନା ବିସ୍ତାର କରିବା ପରେ ହଂକଂ, ଇଣ୍ଡୋ-ତିବ୍ଦତୀୟ ସୀମା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଚୀନ୍ କିପରି ଭାବରେ ଗୁଣ୍ଡାଗିରି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ଏହାର ଫଳାଫଳ ହେଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

 

Advertisements

Leave a Reply