ଚୀନ୍‌ରେ ନିର୍ମିତ ସାମଗ୍ରୀ ମହଙ୍ଗା ହେବ, ଭାରତୀୟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ବଜାରରୁ ଚୀନ୍‌ର ଏକଚାଟିଆ କାରବାର ସମାପ୍ତ

ଭାରତ ସରକାର ଏକ ନୂତନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଯାହା କେବଳ ଚୀନ୍‌ର ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ନାହିଁ, ବରଂ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ସମାନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପରିବେଶ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ଅଦ୍ୟାବଧି, କ୍ୟାମେରା, ବସ୍ତ୍ର, ଆଲୁମିନିୟମ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ଅନେକ ବଜାର ଥିଲା, ଯାହା ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା ଏକଚାଟିଆ ହୋଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଏକଚାଟିଆ କାରବାରକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ ଡ୍ୟୁଟି ବୃଦ୍ଧି କରିବେ । ଏହି କାରଣରୁ, ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ବହୁଗୁଣିତ ହେବ, ଯାହା ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଏହିପରି ସାମଗ୍ରୀର କ୍ରେତାଙ୍କୁ ହ୍ରାସ କରିବ । ଏହା ସିଧାସଳଖ ଚୀନକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ।

ଯଦିଓ ସରକାର କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦେଶର ନାମକରଣ କରିନାହାଁନ୍ତି, ଏହା ଚୀନ୍ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି । ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କେବଳ ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ କଷ୍ଟମ୍‌ରେ ସାମଗ୍ରିକ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଆମ ଦେଶରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଆସୁଥିବା ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ପାଦକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି ।

ଏହି ସମସ୍ତ ଉତ୍ପାଦ ଭାରତୀୟ ବଜାର ପାଇଁ ଏତେ ସାଧାରଣ ହୋଇଗଲାଣି ଯେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଏବଂ କୌଣସି ପୂର୍ବ ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏହି କାରଣ ହେଉଛି, ଭାରତରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ମନୋଭାବ ସତ୍ତ୍ୱେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକ “ଚୀନ୍‌ ବଏକଟ୍”ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇନଥିଲା ।

ବାଇଲ୍ ମାର୍କେଟ ପରି ଏହି ସମସ୍ତ ଉତ୍ପାଦକୁ ଲୋକ କିମ୍ବା ସରକାର ସହଜରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମାମଲା ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଅନୁମୋଦନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଶୀଘ୍ର ଅନୁମୋଦନ କରାଯିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି ।   ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଚୀନ୍‌ର ବ୍ୟବସାୟକୁ ସରକାର କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଖାଲି ସ୍ଥାନକୁ ଭାରତୀୟ ଉତ୍ପାଦନରେ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବ ଚିହ୍ନିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା, ମିଳିତ ଉଦ୍ୟୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ଭାରତର ଅଂଶଧନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟବସାୟକୁ ସହାୟତା କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ।

ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଚ୍ଚ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ହାସଲ କରିବା ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥି ସହିତ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱ ବଜାରର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଧାରଣ କରିଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ରହିଛି । ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ କେବଳ ଭାରତୀୟ ବଜାର ନୁହେଁ, ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ବଜାରର ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ଉତ୍ପାଦନକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବା, ଯେଉଁଠାରେ ଚୀନ୍ ଆଜି ଶାସନ କରୁଛି ।

ଗଡ଼କରୀଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ବିଶ୍ୱର କ୍ରୋଧକୁ ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ମୋଦୀ ସରକାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ର ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହା ଶସ୍ତା ଦ୍ରବ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ । ଏହି ଆଇଟମ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ । ଚୀନ୍ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ସାମର୍ଥ୍ୟ ହାସଲ କରିଛି, ତେଣୁ ନୂତନ ଉତ୍ପାଦକମାନେ ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ।

ଏଥି ସହିତ ଚୀନ୍‌ ଏହାର ଉତ୍ପାଦକୁ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବିକ୍ରି କରେ । ଏଥିପାଇଁ ଏହା ଏପରି ଦେଶକୁ ଏକ ମାଧ୍ୟମ କରିଥାଏ ଯାହାର ଭାରତ ସହିତ ଏକ ମୁକ୍ତ-ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ଅଛି । ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଶୁଳ୍କ କମ୍, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀ ଶସ୍ତା ମୂଲ୍ୟରେ ଭାରତକୁ ଆସିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ସେହି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି କରି ଚୀନ୍‌ର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଶା କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଭାରତୀୟ ନିର୍ମିତ ସାମଗ୍ରୀ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବ ।

Leave a Reply