କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ରାଜୀବ ତ୍ୟାଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରୁ ଶିକ୍ଷା: ଭାରତୀୟ ଟିଭି ବିତର୍କରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆବଶ୍ୟକ

 

କଂଗ୍ରେସର ଜାତୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ରାଜୀବ ତ୍ୟାଗୀଙ୍କ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ପୁଣିଥରେ ଆମ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛି ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା କିନ୍ତୁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ । ଆମେ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲରେ ପ୍ରସାରିତ ବିତର୍କ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଯେଉୱଥିରେ ବିତର୍କ କମ, ଦଳର ନୀତିନେଇ ହୋହାଲା କରିବାର ମାପିବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରିଣତ ହୋଇଥାଏ ।

ଅଗଷ୍ଟ ୧୨ରେ କଂଗ୍ରେସର ଜାତୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ରାଜୀବ ତ୍ୟାଗୀ ଏବଂ ବିଜେପି ଜାତୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ଡ. ସମ୍ବିତ୍‌ ପାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଜାତୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତୀବ୍ର ବିତର୍କ ହୋଇଥିଲା । ତେଣୁ ହଠାତ୍ ରାଜୀବ ତ୍ୟାଗୀ ହୃଦଘାତରେ ପୀଡ଼ିତ ହେଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯିବାବେଳକୁ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଆଲୋଚନାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ପାତ୍ର ଏବଂ ସାମ୍ବାଦିକ ରୋହିତ ସର୍ଦ୍ଦାନାଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତେ ସମବେଦନା ଜଣାଇଥିଲେ । ଅବଶ୍ୟ, କିଛି ଲୋକ ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ଏଥିପାଇଁ ସମ୍ବିତ୍‌ ପାତ୍ର ଏବଂ ରୋହିତ ସର୍ଦ୍ଦାନାଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଓଟପାଟଙ୍ଗ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ପରି # ଆରେଷ୍ଟସମ୍ବିତ୍‌ପାତ୍ର ଏବଂ # ସର୍ଦ୍ଦନାପତ୍ରକାରନେହିଁହେ ଭଳି ଓଲଟା ସିଧା ଟ୍ରେଣ୍ଡ ଚଲାଉଥିଲେ ।

ତଥାପି, ଏହି ସମସ୍ୟା କେବଳ ଗୋଟିଏ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଚ୍ୟାନେଲ କିମ୍ବା ଆଦର୍ଶରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ | ପ୍ରକୃତରେ ଆଲୋଚନା ହେବାକୁ ଥିବା ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ ବିତର୍କରେ ଆଲୋଚନା ନାମରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ । ରିପବ୍ଲିକ୍ ହୁଅନ୍ତୁ, କିମ୍ବା ନ୍ୟୁଜ୍ ୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଆପଣ ଯେକୌଣସି ଟିଭିର ପ୍ରାଇମ୍ ଟାଇମ୍ ବିତର୍କ ଉଠାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ସେଠାରେ କମ୍ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ଅଧିକ ହଟ୍ଟଗୋଳ ହେଉଛି । ଏହା କେବଳ କାନ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ, ବରଂ ଆଲୋଚନାରେ ଭାଗ ନେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ।

ସମ୍ବିତ୍‌ ପାତ୍ରଙ୍କୁ ଉପହାସ କରୁଥିବା ଜଣେ ଧର୍ମଗୁରୁଙ୍କୁ ଶୁଣିବା ଆମକୁ ମଜାଦାର୍‌ ହୋଇପାରେ, ମେଜର ଜେନେରାଲ୍ ଜିଡି ବକ୍ସି ବାମପନ୍ଥୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ‘ଶକ୍ତିଶାଳୀ’ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ସେ କୁହନ୍ତି, ‘ଅତି ସର୍ବତ୍ର ବର୍ଜୟତେ’, ଅର୍ଥାତ୍ କୌଣସି ଜିନିଷର ଅତ୍ୟଧିକ ନିଷେଧ । ଦି ପ୍ରିଣ୍ଟରେ ଆଲୋକ ଯୋଶୀ ଏହି ବିଷୟରେ ବହୁତ ସଠିକ୍ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯେତେବେଳେ ସାମ୍ବାଦିକତାର ଏକ ମାପ ‘ ଲଙ୍ଗ ପାୱାର ଅର୍ଥାତ୍‌ ଫୁସଫୁସ ଶକ୍ତି’ ହୋଇଯାଏ, ଟିଭି ବିତର୍କର ସାଂଘାତିକ ଚାପ ଜୀବନ ନେଉଥିବା ଭଳି ଘଟଣା ଘଟୁଛି । ‘ଲଙ୍ଗ ପାୱାର’ ମୋର ସମ୍ମାନ ନୁହେଁ, ଏହା ଦେଶର ଏହି ବଡ଼ ନ୍ୟୁଜ୍ ନେଟୱାର୍କର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା, ଯାହା ସେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ ତାରକାଙ୍କ ଗୌରବରେ ଟ୍ରଫି ଭଳି ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ । ଏହା ସବୁବେଳେ  ହୋଇଥାଏ ।

ଆଜି ରାଜୀବ ତ୍ୟାଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଭାବରେ ଏହି ଲଙ୍ଗ ପାୱାରକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇଛି, ଏବଂ ଯଦି ଏହାକୁ ରୋକାଯାଇ ନଥାଏ, ତେବେ ମେଜର ଜେନେରାଲ ଜିଡି ବକ୍ସିଙ୍କ ପରି ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଅଘଟଣ ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି। ତେବେ ଭାରତୀୟ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଆଜି ପରିହାସର ବିଷୟ ହୋଇ ରହିଥିବାର ଏକମାତ୍ର କାରଣ ନୁହେଁ ।

ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ, ଯେଉଁଥିରେ ରାଜୀବ ତ୍ୟାଗୀ ନିଜେ ଏବଂ ଅନେକ ରାଜନେତା ମଧ୍ୟ ଜଡ଼ିତ ଥିଲେ, ଟିଭି ବିତର୍କରେ ସେମାନେ ଗାଳିଗୁଲଜ କରୁଥିଲେ । ରାଜୀବ ତ୍ୟାଗୀ ଥରେ କୌଣସି ବିଷୟରେ ଅସହମତି ହୋଇ ସାମ୍ବାଦିକ ଆମିଷ ଦେବଗନଙ୍କ ଉପରେ ଅଶାଳୀନ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଅପବ୍ୟବହାର କିଶୋର ଯୁବକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଘାତକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, ଯେଉଁମାନେ ସମ୍ବାଦର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ବେଳେବେଳେ ଏହି ଆଲୋଚନାଗୁଡ଼ିକ ଦେଖନ୍ତି । ଏହିପରି ଅପବ୍ୟବହାର ଧାରଣା ଦେଇଥାଏ ଯେ ଏସବୁ ସ୍ୱାଭାବିକ, ଆମ ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ଦେହର ବାଦଲ ରହିଛି ।

ଏକ ସମୟରେ ଏକ ଚ୍ୟାନେଲର ମାଲିକ କହିଥିଲେ, “ଆଜି ସାମ୍ବାଦିକତାରେ ହଟ୍ଟଗୋଳ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ” ହୋଇଛି । ଦିନକୁ ଦିନ ଟିଭି ବିତର୍କର ସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଉଥିବାରୁ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କଥା କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଭୁଲ ମନେ ହେଉନାହିଁ । ଟିଏଫଆଇର ସଂସ୍ଥାପକ ଅତୁଲ ମିଶ୍ର ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଠିକ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ରାଜୀବ ତ୍ୟାଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ସମ୍ବିତ୍‌ ପାତ୍ରଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଅଧିକ ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ଦେଖିନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଯେ ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଟିଭି ବିତର୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିମ୍ନ ଏବଂ ନିକୃଷ୍ଟ ଧରଣର, ଏହାର କୌଣସି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନାହିଁ । ଯେହେତୁ କାସିନୋରେ ଜୁଆ ଖେଳୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କାସିନୋ ପରିଚାଳନା ଜିତେ, ସେହିପରି ଏକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲର ଡେବିଟ୍‌ରେ ଚ୍ୟାନେଲ ନିଜେ ଜିତେ ।

 

Leave a Reply