ଖରାପ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍- ଭାରତ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚୀନ୍‌ର ଅନୁରୋଧ

  • ଚୀନ୍‌ର ଗୁଣାତ୍ମକ ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣର ଗୁଣବତ୍ତା ଉପରେ ବିଶ୍ୱବାସୀ ଥୁ ଥୁ କରୁଛନ୍ତି 
  • ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀ ଭାରତକୁ ମଧ୍ୟ ନିମ୍ନ ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍ ପଠାଇଥିଲେ 
  • ଆଇସିଏମଆର ଏହି ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍ ବ୍ୟବହାରକୁ ବାରଣ କରିଛି 
  • ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଯୋଗାଣ ଅର୍ଡ଼ର ଭାରତ  ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଲା

ମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଭୋଗିବା ପରେ ଚୀନ୍ ଅନେକ ଦେଶକୁ ଖରାପ ଗୁଣାତ୍ମକ ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ (ପିପିଏ) ଇତ୍ୟାଦି ଯୋଗାଇ ଦେଇ ଗଭୀର ଭାବରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଛି । ଚୀନ୍‌ର ସମସ୍ୟା କେତେ ଗମ୍ଭୀର ତାହା ଆକଳନ କରାଯାଇପାରିବ ଯେ ଏହା ଭାରତକୁ ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ବୁଝାମଣା ମାଧ୍ୟମରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କିଟ୍ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ ଭାରତରୁ ଅର୍ଡର ବାତିଲ ହେବା ନେଇ ଗଭୀର ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା । ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି କି ଚୀନ୍ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିବ ।

ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଗେଙ୍ଗ ଶୁଆଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଘନିଷ୍ଠ ସମନ୍ୱୟ ରହିଛି ଏବଂ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭରୁ ଉଭୟେ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ର ଗୁଆଙ୍ଗଜୋ ଏବଂ ଜୁହାଇରେ ଅବସ୍ଥିତ ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀ ଯଥାକ୍ରମେ ୱଣ୍ଡଫୋ ବାୟୋଟେକ୍ ଏବଂ ଲିଭଜୋନ୍ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍‌ଦ୍ୱାରା ଏହି କିଟ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଗେଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆପଣ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଘଟଣା, ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଏହି ସମସ୍ୟାର ସଠିକ୍ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଭାରତ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ସହିତ କଥା ହେବ । ଚୀନ୍‌ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତାର ଉପଯୁକ୍ତ ଚ୍ୟାନେଲ ଅଛି ।

ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଦାୟିତ୍ୱ ଖସାଇଲେ

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଏହାର ସମୃଦ୍ଧ ଅନୁଭୂତି ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଏବଂ ସାମର୍ଥ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଗେଙ୍ଗ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ କମ୍ପାନୀ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ନ୍ୟାସନାଲ ମେଡ଼ିକାଲ ପ୍ରଡକ୍ଟ ଆଡ଼ମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଅଫ୍ ଚୀନ୍‌ (ଏନଏମପିଏ) ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି । କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କିଟ୍‌ଗୁଡ଼ିକରେ କୌଣସି ଗୁଣବତ୍ତା ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର କିଟ୍ ମଧ୍ୟ ଆଇସିଏମ୍ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜିଦ୍ୱାରା ପାଶ୍‌ ହୋଇଛି ।

ଭାରତର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ: ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ

ଗେଙ୍ଗେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତର ଘନିଷ୍ଠ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ସହଯୋଗର ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି । ଚୀନ୍ ଭାରତ ସହିତ ନିଜର ଅନୁଭୂତି ବାଣ୍ଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହାକୁ ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀ ପଠାଇଥିଲା । ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ପକ୍ଷ ତଥ୍ୟକୁ ବିଚାର କରିବେ ଏବଂ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ବୁଝାମଣା କରିବେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏକ ସଠିକ୍ ସମାଧାନ ମିଳିବ ଏବଂ କୋରନା ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ପରସ୍ପରକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତରେ ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକରୁ ଭାରତକୁ ଆସୁଥିବା ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍‌ରେ ଥିବା ତ୍ରୁଟି ଏବଂ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର ନକରିବା ପାଇଁ ଆଇସିଏମଆର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତିତ ।

ଚାଇନିଜ୍ କିଟ୍ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଆଇସିଏମଆର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ 

ବାସ୍ତବରେ, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ଚୀନ୍‌ରୁ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ଆଣ୍ଟି-ବଡ଼ି ଆଣ୍ଟି ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ବ୍ୟବହାରକୁ ନିଷେଧ କରିଛି । ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ସୋମବାର ଦିନ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକୁ ଏହି କିଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି କାରଣ ଯେତେବେଳେ ଏହି କିଟ୍ ସହିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଫଳାଫଳରେ ବହୁତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏହି ଦୁଇଟି ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀରୁ ଭାରତ ୫ ଲକ୍ଷ ଦ୍ରୁତ ଆଣ୍ଟି ବଡ଼ି ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ଅର୍ଡ଼ର କରିଛି ।

ଚୀନ୍ ସରକାରୀ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ଏହି ଅବସ୍ଥା!  

ବେଜିଂରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ସମ୍ପୃକ୍ତ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛନ୍ତି । କେବଳ ଚୀନ୍‌ର ଖରାପ ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ ନେଇ ଭାରତ ନୁହେଁ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପରେ ଚୀନ୍ କହିଛି ଯେ କୌଣସି ଦେଶ ଚୀନ୍‌ର ସମାନ କମ୍ପାନୀରୁ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇବା ଉଚିତ ଯାହା ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ । କୌତୁହଳର ବିଷୟ, ଯେଉଁ ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀରୁ ଭାରତ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ମାଗିଥିଲେ ଉଭୟ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତୀ ପ୍ରାପ୍ତ କମ୍ପାନୀ ହୋଇଛି ।

Leave a Reply