ଜମାତ୍‌ କାରବାରରେ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଭାରତ ଅପେକ୍ଷା ଇସ୍‌ଲାମିକ ପାକିସ୍ତାନ କଠୋର

ଭୁବନେଶ୍ଵର, (ଓଡ଼ିଶା ଟାଇମ୍‌): ଅଜ୍ଞାତ ୱୁହାନ୍ ଜୀବାଣୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆର ଇସ୍‌ଲାମ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଶରେ ଏହି କାରଣରୁ ଅନେକ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଭାରତ ମଧ୍ୟ ତବଲିଗି ଜମାତର ଖଳ ବୁଦ୍ଧିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରି ନାହିଁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୬୦୦୦ରୁ ଅଧିକ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ରୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ କାରଣରୁ ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଭାରତର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ ଏହି ମାନସିକ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ଥିବାବେଳେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ପାକିସ୍ତାନ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ।

ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଖବରକାଗଜ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଡନ୍ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଏକ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶ କିପରି ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି ତାହା ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ଆରମ୍ଭ ଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନର ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ ଆରିଫ ଅଜକିଆ ତାଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସେ କେବଳ ରାଣା ଆୟୁବ, ସବା ନକ୍‌ଭି ଏବଂ ଅରଫା ଖାନୁମ ଶେରୱାନୀଙ୍କ ଭଳି କଠୋର ପନ୍ଥୀ ଇସ୍‌ଲାମ ଧର୍ମାବଲମ୍ବିମାନଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରି ସେମାନଙ୍କର କଳା କାରନାମାକୁ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯେଉଁଠାରେ ପାକିସ୍ତାନର ଲୋକମାନେ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ବିରୋଧରେ ଏକ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଧରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତର କିଛି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏହାର ନାମ ନେବାକୁ ନାରାଜ ।

ଆର୍ଫା ଖାନୁମ୍ ଶେରୱାନି ଏବଂ ରାଣା ଆୟୁବଙ୍କ ପରି ଲୋକମାନେ କୌଣସି ଠୋସ୍ ପ୍ରମାଣ ବିନା ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ର କରୋନା ଜିହାଦୀମାନଙ୍କୁ କ୍ଳିନ୍‌ ଚିଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଗାଜିଆବାଦର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଖବର ମିଳିଥିଲା ​​ଯେ ଗାଜିଆବାଦର ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ର ସଦସ୍ୟମାନେ ସଂଗରୋଧରେ ଥିଲେ, ସେମାନେ କେବଳ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅରାଜକତା ସୃଷ୍ଟି କରୁନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ, ବିଶେଷକରି ନର୍ସ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଆର୍ଫା ଖାନୁମ ଶେରୱାନି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ଏହା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ।

ଆର୍ଫା ଖାନୁମ୍ ଶେରୱାନୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ- “ଏହି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଶିକ୍ଷିତ ନାଗରିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତବଲିଗି ଆସେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ନାହିଁ ଯେ ସେମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଉପରେ ଛେପ ପକାଇବେ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଅଶ୍ଳୀଳ ହୋଇପାରନ୍ତି । ସେମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ତରିକ, ନିସ୍ୱାର୍ଥପର ମଣିଷ । ଦୟାକରି, ତୁମର ଏହି ପ୍ରଚାର ବନ୍ଦ କର ।”

ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ର ଉତ୍‌ପାତ ପାକିସ୍ତାନୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଦୌ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରି ନାହିଁ । ପାକିସ୍ତାନରେ ଅନେକ କରୋନା ମାମଲା ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ କାରଣରୁ ହୋଇଛି ଏବଂ ଫୈସଲାବାଦ ଡେପୁଟି କମିଶନର ମହମ୍ମଦ ଅଲିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ମାସରେ ଲାହୋରର ରେୱିଣ୍ଡରେ ଜମାତ୍‌ର ଏକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଧର୍ମଗୁରୁ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ପାଞ୍ଚଜଣ ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଜମାତର ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ୧୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ପାକିସ୍ତାନୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ପରିସ୍ଥିତି କେତେ ଗମ୍ଭୀର, ଆପଣ ଅନୁମାନ କରିପାରୁଥିବେ ଯେ ଫାୱାଦ୍ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ପରି ଜଣେ ଉଗ୍ର ନେତା ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ କାରଣରୁ ଭାରତରେ ବହୁତ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଆଲାମି ମର୍କାଜ ବଙ୍ଗଳା ମସଜିଦରେ ୮୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଇସଲାମ ଧର୍ମଗୁରୁଙ୍କ ସମାବେଶ ପରିସ୍ଥିତି କେତେ ଗୁରୁତର ତାହା ସୂଚାଉଛି ।

ଯଦି ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ଏହି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିନଥାନ୍ତା, ତେବେ ଭାରତର ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ବୋଧହୁଏ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଭଳି ରହିଥାନ୍ତା । ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହେଉଛି ତାମିଲନାଡୁର ସମୁଦାୟ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮୪ପ୍ରତିଶତ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ର ସଦସ୍ୟଙ୍କ କାରଣରୁ ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ମୋଟ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ର ସଦସ୍ୟମାନେ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହିପରି, ପାକିସ୍ତାନରେ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରତି ଭାରତ ଭଳି ବ୍ୟବହାର ଆଶା କରିବା ଘାସରେ ଛୁଞ୍ଚି ପାଇବା ସଦୃଶ । କିନ୍ତୁ ଏଥର ପାକିସ୍ତାନ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ବିରୋଧରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଭାରତର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କୁ ଏକ ଦର୍ପଣ ଦେଖାଇଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଭାରତରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକକ ଉତ୍ସ ନାମରେ ଖବରରେ ଲେଖାଯାଇଥିବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନରେ ସେମାନଙ୍କ ଦଳର ନାମ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଲେଖାଯାଉଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.