ନିଟ୍‌ ମାମଲା – ସଂରକ୍ଷଣ ଏକ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ନୁହେଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ

ର୍ଜ ଓରୱେଲ ଏକ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଠିକ୍ କହିଥିଲେ, “ଛଳନା, କପଟ ଓ ବର୍ବରତାର ଏହି ଯୁଗରେ ଯିଏ ସତ କହେ ତାଠାରୁ ଅଧିକ ବିପ୍ଲବୀ କେହି ନୁହଁନ୍ତି” । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ଖାପ ଖାଉଛି । ସଂରକ୍ଷଣ ଏକ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ନୁହେଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିବା ସହିତ କେତେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ନିବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି ।

ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ତାମିଲନାଡ଼ୁର ମେଡ଼ିକାଲ୍ କଲେଜରେ ଓବିସି ପାଇଁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କଦ୍ୱାରା ଖାରଜ ହୋଇଯାଇଛି । ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏଲ୍ ନାଗେଶ୍ୱରା ରାଓ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି, “ସଂରକ୍ଷଣର ଅଧିକାର ଏକ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ନୁହେଁ । ଆପଣ ନିଜେ ଏହି ନିବେଦନକୁ ଫେରାଇ ନେବେ ନା ଆମେ ଏହି କାମ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କରିବୁ ?

ବାସ୍ତବରେ ତାମିଲନାଡ଼ୁର ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ନିଟ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ଓବିସି ଜାତିଙ୍କୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଜଷ୍ଟିସ୍ କୃଷ୍ଣ ମୁରାରୀ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏସ୍ ରବିନ୍ଦ୍ର ଭଟ, ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏଲ୍ ନାଗେଶ୍ୱରା ରାଓ ବିଚାର କରିଥିଲେ । ଏହି ଆବେଦନକୁ ଡିଏମକେ, ଶାସକ ଏଆଇଏଡ଼ିଏମକେ, ସିପିଏମ, ସିପିଆଇ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ମିଳିତଭାବେ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକଟ କରି ଜଷ୍ଟିସ ରାଓ କହିଛନ୍ତି, “ଏଭଳି ଆବେଦନ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ । ନିଟ୍‌ର ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ଏକାଠି ଅଛନ୍ତି”।

ଯେତେବେଳେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପକ୍ଷରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ଜଣେ ଆଡ଼ଭୋକେଟ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଘଟିଥିଲା, ଜଷ୍ଟିସ୍ ରାଓ ତୁରନ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ଏହା କେବେ ହୋଇ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ମାମଲା ସେଠାରେ ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ । ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଜଣେ ଓକିଲ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗଟି ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଅଧୀନରେ ଅଛି, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ବେଞ୍ଚ ତାଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଅଧୀନରେ ସେ କେଉଁ ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ତାହା ପଚାରିଛନ୍ତି । କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, “ଏଠାରେ କାହାର ମୌଳିକ ଅଧିକାରକୁ ଖଣ୍ଡନ କରାଯାଇଛି ? ଆମେ ଅନୁଭବ କରିଛୁ ଯେ ଆପଣ ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି।”

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି, କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ବିଷୟରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଡିଏମକେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ଯେଉଁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସହିତ ସଂରକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲା ତାହା କ୍ୱଚିତ୍ ପୂରଣ ହୁଏ । ଅପରପକ୍ଷେ, ସଂରକ୍ଷଣ ନାମରେ ସାମାଜିକ ଭେଦଭାବର ଏକ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଯେକୌଣସି ଜାତିର ଶୋଷଣ କରିପାରିବ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ । କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଯେଉଁଠାରେ କୌଣସି ପ୍ରଶାସନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏହି କଟୁ ସତ୍ୟ କହିବାକୁ ସାହସ କରିଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଯେତେବେଳେ ସରକାର ଆଇଆଇଏମ୍‌ରେ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତିରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ, ଆଇଆଇଏମ୍ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ ।

ଦେଶର ୨୦ଟି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ (ଆଇଆଇଏମ୍) ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସଂରକ୍ଷଣ ପରିସର ବାହାରେ ସେମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ବାଦ ଦିଅନ୍ତୁ । ଦେଶର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପରିଚାଳନା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଆଇଆଇଏମ୍‌ରେ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତିରେ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ, ଏଚଆରଡ଼ି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏହି ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରେ ସଂରକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସଂରକ୍ଷଣର ଖରାପ ପ୍ରଭାବକୁ ସୂଚାଇ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ଭୀକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ନ୍ୟାୟପାଳିକାରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସକୁ ପୁଣି ଥରେ ଦୃଢ଼ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏହା ସହିତ ଦେଶର ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ କିପରି ନିଜର ରାଜନୈତିକ ଲାଭ କରିବା ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଉଛି । ଏଭଳି ଲୋକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ସହ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଶକୁ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply