ରଥ ଯାତ୍ରା ନିଷେଧ, ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭଗବାନ କ୍ଷମା କରିବେ ନାହିଁ- ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ପୁରୀ, (ଓଡିଶା ଟାଇମ୍) : କରୋନାଭାଇରସ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପୁରୀ ରଥ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ରଥ ଯାତ୍ରାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ପାରିବୁନାହିଁ । ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଶରଦ ଅରବିନ୍ଦ ବବ୍ଡେ ଶୁଣାଣୀ ସମୟରେ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଆମେ ଅନୁମତି ଦେଉ ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥ ଆମକୁ କ୍ଷମା କରିବେ ନାହିଁ। ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିପାରିବ ନାହିଁ । ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି ଆଦେଶ ଆବଶ୍ୟକ।” ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରୁ ଏହି ଯାତ୍ରା ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୩ ଜୁନ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିଲା ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ନଅ ଦିନିଆ ରଥ ଯାତ୍ରାରେ ୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭକ୍ତ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହଜାର ହଜାର ପୋଲିସ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ କାରଣ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ରଥ ଯାତ୍ରା ୨୩ ଜୁନ୍‌ରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ବିନା ବାହାରକୁ ନିଆଯିବ ।

ଏନଜିଓ ଏକ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଥିଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏନଜିଓ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ ନିକଟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏହି ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରୁ କରୋନା ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ ଅଧିକ ବୋଲି ଆବେଦନରେ କୁହାଯାଇଛି । ଆବେଦନକାରୀମାନେ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଦୀପାବଳୀରେ ବାଣ ଫୁ ଟାଇବା ଜାଳିବା ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ରହିଛି ତେବେ ରଥ ଯାତ୍ରା କାହିଁକି ହେବ ନାହିଁ । ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ୩୦ ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନାରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ବିନା ରଥ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ୪୦୦୦ରୁ ଅଧିକ କରୋନା ମାମଲା

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ରାଜ୍ୟରେ ୪୩୩୮ ଟି କରୋନା ମାମଲା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ଓଡ଼ିଶାରେ କୋଭିଡ -୧୯ରେ ୧୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ୩୦୪୭ ଜଣ ଲୋକ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ୧୨୮୦ ମାମଲା ଏବେବି ସକ୍ରିୟ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଛି । ପୁରୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ବୁଧବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ କରୋନା ର ୧୭୪ ସକାରାତ୍ମକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୦୨ ଟି ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ଏବଂ ୭୨ ଟି ମାମଲା ସକ୍ରିୟ ଅଛି। ଜିଲ୍ଲାର ୧୧ ଟି କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଅଛି ।

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.