‘ଆମ ଦେଶରେ ଜାକିର ନାୟକଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ’- ମହାଥିର

ଭାରତ ଭୟ ହେତୁ ଜାକିରକୁ କୌଣସି ଦେଶ ଆଶ୍ରୟ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି

ମାଲେସିଆ ମଧ୍ୟ ଜାକିରଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି   

ଯେହେତୁ ମହାଥିର୍‌ ମହମ୍ମଦଙ୍କୁ କ୍ଷମତାର ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି, ସେବେଠାରୁ ସେ ଏକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଭାବନା ରଖିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ କେବଳ ନିଜ ଭୁଲକୁ ସ୍ୱୀକାର କରୁନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ଭାରତର ପ୍ରଭାବକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ୱିଅନକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ ମହାଥିର୍‌ ଜାକିର ନାୟକଙ୍କ ପରି ଆତଙ୍କବାଦୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଭାରତକୁ କାହିଁକି ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।  ମହାଥିର୍‌ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, “ଭାରତରେ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଭଲ ନୁହେଁ । ଏଠାରେ ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଧର୍ମ ଆଧାରରେ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି । ମୋ ମତରେ ଜାକିର ଭାରତରେ ବହୁତ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଭାରତକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବା ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ”, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଅଟକି ନଥିଲେ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନ ନ ପାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାକିର ମାଲେସିଆରେ ରହିପାରିବେ ବୋଲି ଆମେ ଅନୁଭବ କରିଛୁ । କିନ୍ତୁ ଏହା ତାଙ୍କ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଯେ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହାକୁ ତାଙ୍କ ସହିତ ରଖିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଜାକିର ନାୟକ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା, ଭାରତରେ ଅରାଜକତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୨୬/୧୧ ଏବଂ ୨୦୨୦ ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ ଜାକିର ନାୟକଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଲାଗିଲା, ଜାକିର ୨୦୧୬ରେ ଭାରତ ଛାଡ଼ି ମାଲେସିଆରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାଥିର୍‌ଙ୍କ ପ୍ରକାଶ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଭାରତର କୂଟନୈତିକ ସ୍ଥିତି ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁତ ଅଧିକ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଜାକିର ନାୟକଙ୍କ ପରି ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ଦେଶ ଦଶଥର ଚିନ୍ତା କରିବେ ।

ଠିକ୍ କହିବାକୁ ଗଲେ ମହାଥିର୍‌ କ୍ଷମତାଚ୍ୟୁତ ହେବାର ତିନୋଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଥିଲା – ଗୋଟିଏ ହେଉଛି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇ ମାଲେସିଆର ସମ୍ପର୍କକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା, ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ଡଗମା କାରଣରୁ ମାଲେସିଆର ଅର୍ଥନୀତିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ଏବଂ ତୃତୀୟଟି ଜାକିର ନାୟକଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ପ୍ରଦାନ । ବୋଧହୁଏ ଜାକିର ନାୟକଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ମହାଥିର୍‌ ମଧ୍ୟ ସିଏଏକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବାବେଳେ ମାଲେସିଆର ସନାତନ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଅପମାନିତ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ମାଲେସିଆର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ମହାଥିର୍‌ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବାହାରିଥିଲେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେହେତୁ ମହାଥିର୍‌ କ୍ଷମତାରେ ଦାହାନ୍ତି ଏବଂ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବା ଆଶା ପ୍ରାୟ ଅସମ୍ଭବ, ସେ ବୋଧହୁଏ ତାଙ୍କ ମନର ଭାରକୁ ହାଲୁକା କରିବାକୁ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା କାରଣରୁ ଭାରତ ଏବଂ ମାଲେସିଆ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ବିଗିଡି ଯାଇଛି । ୱିଅନ ସମ୍ବାଦଦାତା ପାଲ୍କି ଶର୍ମା ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ସହ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ମହାଥିର୍‌ ଅନେକ କଥା ବାଣ୍ଟିଥିଲେ ।

ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପଛରେ ଭାରତ ଏବଂ ମାଲେସିଆର ସମ୍ପର୍କ ବିଗିଡ଼ି ଯାଇଛି କି ବୋଲି ପଚରାଯିବାରୁ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି । ମୁଁ ଭାବୁଛି କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତି ଯୋଗୁଁ ପରିସ୍ଥିତି ବିଗିଡ଼ି ଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମହାଥିର୍‌ ମଧ୍ୟ ୱିଅନ ସହିତ ତାଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଶ୍ୱ କିପରି ଭାରତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିବା ଉଚିତ । ମହାଥିର୍‌ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସ୍ତରରେ ଏକ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆମକୁ ଭାରତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିବାକୁ ହେବ, କାରଣ ସେ ଅନ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରି ଆଦୌ ନୁହଁନ୍ତି ।

ଠିକ୍ କହିବାକୁ ଗଲେ ମହାଥିର୍‌ ମହମ୍ମଦ କେବଳ ନିଜ ଭୁଲକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିଦ୍ୱାରା ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ବିଶ୍ୱ ସ୍ଥିତି ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଛି ଏବଂ ଭାରତକୁ ହାଲୁକାଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏକ ବଡ଼ ଭୁଲ ଥିଲା, ଯାହାର ପରିଣାମ ମହାଥିର୍‌ ମହମ୍ମଦ ପୂର୍ବରୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିଛନ୍ତି ଏବଂ ବୋଧହୁଏ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହେଉଛି ତୁର୍କୀ ଏବଂ ନେପାଳ ମୁଖ୍ୟଙ୍କର ।

Leave a Reply