ବୋରିସ୍ ଜନସନଙ୍କ ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସାଇକେଲ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି

ଇଂଲଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡ଼ର କରି ଚୀନ୍‌କୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଭଲ ଉପାୟ।

 ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେହେତୁ ବିଶ୍ୱର ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଡମ୍ପିଂ କରି ଚୀନ୍‌ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଉଛନ୍ତି, ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ବଜାରକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ହିରୋ ସାଇକେଲ ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନଙ୍କୁ ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇଲା । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜିବିପି ୨ ବିଲିୟନ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ଏବଂ ୱାର୍କିଂ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଡିଜାଇନ୍ ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସାଇକେଲ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ବ୍ରିଟେନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ବାସ୍ତବରେ, ବ୍ରିଟେନ ୨ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ଏବଂ ୱାର୍କିଂ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛି । କରୋନା ଜୀବାଣୁ (କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯) ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ମେଦବହୁଳତା ବିରୋଧୀ ରଣନୀତିର ଏକ ଅଂଶ । ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଯୋଜନାର ଏକ ଫଟୋ ଟ୍ୱିଟରରେ ସେୟାର କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଜନସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ଏବଂ ୱାର୍କିଂ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଏବଂ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିବାରେ, ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ତଥା ଯାତାୟାତରେ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବେଶ ଆହ୍ୱାନର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଏହାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଏକ ସୁସ୍ଥ ତଥା ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଚକରେ ଯାତ୍ରା କରିବାର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଦେବା ପାଇଁ ସଠିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ତାଲିମ ଏବଂ ସହାୟତା ଦରକାର୍ । ସମସ୍ତେ ସାଇକେଲର ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଲାଭ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ।”

କରୋନା ମହାମାରୀ ପରଠାରୁ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ଦେଶ ଭାବରେ ଭାରତର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଆହୁରି ଦୃଢ଼ ହୋଇଛି, ତେଣୁ ବୋରିସ୍ ଜନସନଙ୍କ ପରି ନେତାମାନେ ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଉତ୍ପାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହାର ଲୋକମାନେ କେବଳ ଚୀନ୍ ଉପରେ ରାଗି ନାହାଁନ୍ତି, ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦେଶର ନେତା ମଧ୍ୟ ରାଗିଛନ୍ତି ।   ସାଇକେଲର ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ପାଦକ ତଥା ରପ୍ତାନିକାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ହିରୋ ସାଇକେଲ ବ୍ରିଟେନରେ ସାଇକେଲର ପ୍ରଚାରଦ୍ୱାରା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ବହୁ ଲାଭବାନ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ହିରୋ ମୋଟର୍ସ କମ୍ପାନୀର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପଙ୍କଜ ଏମ ମୁଞ୍ଜାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରିଟେନରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହିରୋର ଏକ ବାଇକ୍ ଚଳାଇଥିବାରୁ ସେ ବହୁତ ଖୁସି । ହିରୋ ମୋଟର୍ସ କମ୍ପାନୀରେ ହିରୋ ସାଇକେଲ, ଇନସିନ୍‌କ, ଭିକିଙ୍ଗ ଏବଂ ଲେକ୍ଟ୍ରୋ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏହି ରଣନୀତିକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛୁ ଏବଂ ଆଶା କରୁଛୁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଦୁଇଟି ଚକରେ ରାସ୍ତାରେ ଯିବେ ।  ଭବିଷ୍ୟତରେ ଇସ୍ରାଏଲ, ଜାପାନ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ତାଇୱାନ ଭଳି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶର ମୁଖ୍ୟମାନେ ‘ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ’କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନେତାମାନେ ନିଜେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଅନେକ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ନେତା ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌କୁ “ବିଶ୍ୱ କାରଖାନା” ଭାବରେ ବଦଳାନ୍ତୁ । କରୋନା ପରେ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆମଦାନୀ ହ୍ରାସ ଏବଂ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ପରିବେଶରେ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଏକ ବଡ଼ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ହିରୋ ସାଇକେଲ ଗ୍ରୁପ୍ ନିଜେ ଚୀନ୍‌ର ୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ପରିଯୋଜନାକୁ ବାତିଲ କରିଥିଲା ​​। ହିରୋ ସାଇକେଲର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପଙ୍କଜ ମୁଞ୍ଜାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ସହ ୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କାରବାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, କିନ୍ତୁ ଆମେ ସେହି ସମସ୍ତ ଯୋଜନା ବାତିଲ କରିଛୁ । ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ପାଦକୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଆମର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେମାନେ ଛୋଟ ସାଇକେଲ ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କୁ ବୈଷୟିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି, ଯାହାର ବ୍ୟବସାୟକୁ ଲକଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଉଚ୍ଚ-ବୈଷୟିକ ଉତ୍ପାଦ ଉତ୍ପାଦନ ଯାହା ୟୁରୋପୀୟ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ ବଜାରକୁ ରପ୍ତାନି ହୋଇପାରିବ । ହାଇ-ଏଣ୍ଡ ସାଇକେଲଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟ ୧୫୦୦୦ ରୁ ୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଛୋଟ ଉତ୍ପାଦକମାନେ ଯଦି ସେମାନେ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖନ୍ତି ତେବେ ବଡ଼ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାଇ-ଏଣ୍ଡ ସାଇକେଲ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଅଂଶ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିଲା । ମୁଞ୍ଜାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛୁ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ହାଇ-ଏଣ୍ଡ ସାଇକେଲ ଅଂଶ ତିଆରି ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ।

ଏଥିସହ ହିରୋ ଗ୍ରୁପ୍ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ସରକାର ଲୁଧିଆନାରେ ୧୦୦ ଏକର ଜମି ଏବଂ ୪୦୦କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗରେ ଏକ ସାଇକେଲ ଉପତ୍ୟକା ସ୍ଥାପନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି । ମୁଞ୍ଜଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରକାର ସାଇକେଲ ତିଆରି କରିବା ସମ୍ଭବ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଲୁଧିଆନାର ଧାନାସୁ ଗ୍ରାମରେ ସାଇକେଲ ଉପତ୍ୟକା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପରେ ଆମେ ଚୀନ୍ ସହ ସହଜରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରିବା । ଯଦି ଭାରତ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ତିଆରି କରିପାରିବ, ତେବେ ଆମେ କାହିଁକି ହାଇ-ଟେକ୍ ସାଇକେଲ ତିଆରି କରିପାରିବୁ ନାହିଁ ।

ବିଦେଶୀ ନେତାଙ୍କଦ୍ୱାରା ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାରରେ ଭାରତୀୟ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଚୀନ୍‌ର ଆଧିପତ୍ୟକୁ ସହଜରେ ସମାପ୍ତ କରିପାରିବ ଏବଂ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର କାରଖାନା ହୋଇପାରେ, ଯାହା ଚୀନ୍‌କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ କରିବ।

Leave a Reply