ପାକିସ୍ତାନୀ ମୌଳବାଦୀଙ୍କ କାଶ୍ମୀର ରାଲି ଉପରେ ସିନ୍ଧୁଦେଶ ସେନାର ଗ୍ରେନେଡ଼୍‌ମାଡ଼

ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏକ ରାଲିରେ ଗ୍ରେନେଡ଼୍‌ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଏକ ନୂଆ ଭୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଏହି ଭୟ ହେଉଛି ସିନ୍ଧୁଦେଶ ବିପ୍ଳବୀ ସେନା (ଏସଆରଏ) । ଅଗଷ୍ଟ ୫ରେ, ପାକିସ୍ତାନର ଜମାତ-ଇ-ଇସ୍‌ଲାମିର ଏକ ରାଜନୈତିକ ସମାବେଶରେ ଏହି ସଂଗଠନ ଗ୍ରେନେଡ଼୍‌ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ୩୯ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି, ଏହି ଜାମାତ ରାଲି, ଯେଉଁଥିରେ ଏସଆରଏ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି, କାଶ୍ମୀରରେ ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବାର ବାର୍ଷିକ ବିରୋଧ ସମୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଏସଆରଏ ମୁଖପାତ୍ର ମେରାନ ୟୁସୁଫ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନୀ ଖବରକାଗଜ ‘ଦ ଡନ୍’ ଅନୁଯାୟୀ, ବାଇଟ୍-ଉଲ୍-ମୁକରାମ ମସ୍‌ଜିଦ ନିକଟରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା ।

ତେବେ ପାକିସ୍ତାନରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ଏହି ସଂଗଠନର ନାମ ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ । ଏହାର ସକ୍ରିୟତା ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ରହିଆସିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସିନ୍ଧରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ହେତୁ ଏହି ସଂଗଠନ ଆଲୋଚନାରେ ରହିଛି । ୧୯ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ର ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସଂସ୍ଥାଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ନିମ୍ନ ତୀବ୍ରତାର ତିନିଟି ବିସ୍ଫୋରଣ ଯୋଗୁଁ ୪ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଗୋଟିଏ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଦୁଇ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନିକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସିନ୍ଧ ପ୍ରଦେଶରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ରେଞ୍ଜର୍ସର ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ମୁତୟନ କରିଛି ।

ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ସହିତ ଏହି ସଂଗଠନର ଏକାଠି ହେବା ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା । ଉଭୟେ କେବଳ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଲଢ଼ିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି, ଚୀନ୍ ସହିତ ଲଢ଼ିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ମୁକ୍ତି ସେନା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚୀନ୍‌ର ସିପିଇସିକୁ ବିରୋଧ କରିଆସୁଛି । ଅଧିକନ୍ତୁ ଏହା ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୈତିକ ୟୁନିଟ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି । ସେଥିପାଇଁ ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ଅସ୍ଥିରତା ହେତୁ ଚୀନ୍ ଏହାର ପ୍ରକଳ୍ପ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତିତ ରହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ସିନ୍ଧୁଦେଶ ବିପ୍ଳବୀ ସେନା ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ୟୁନିଟ୍‌କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରେ, ତେବେ ଏହା ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଡବଲ ଝଟ୍‌କା ହେବ ।

ସିନ୍ଧ ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନର ସବୁଠାରୁ ସମୃଦ୍ଧ ପ୍ରଦେଶ କାରଣ ଏହାର କରାଚି ଏବଂ ଏହାର ବନ୍ଦର ପାକିସ୍ତାନର ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ ଭାବରେ ରହିଛି। ଯଦି ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ଥାଏ ତେବେ ଏହା ଉଭୟ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ପାଇଁ ବିପଦ । ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏହି ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଚାପ ପକାଉଛି ।  

ଏହା ଏକ ଐତିହାସିକ ତଥ୍ୟ ଯେ ସ୍ୱାଧୀନତା ସମୟରେ ସିନ୍ଧ ଏବଂ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାକିସ୍ତାନର ଚାହିଦା କେବେ ବଢ଼ିନଥିଲା। ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗଳା (ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଂଲାଦେଶ) ଲାଗୁ ହେବା ପରି ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ପ୍ରଦେଶଗୁଡ଼ିକର ନିଜସ୍ୱ ଭାଷାଭିତ୍ତିକ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଚୟ ଅଛି ଯାହା ଏହି ବିବାଦର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ହୋଇଛି । ଚୀନ୍ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଏବଂ ସିନ୍ଧର ଅର୍ଥନୈତିକ ଶୋଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଦିନଠାରୁ ଏହି ଦୁଇ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦର ସ୍ୱର ତୀବ୍ର ହୋଇଛି ।

ଯେତେବେଳେ ବିଏଲଏ ଏବଂ ଏସଆରଏ ସେମାନଙ୍କର ମିଳିତ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କଲେ, ସେତେବେଳେ ଏହା ସିନ୍ଧର ଚାହିଦା ବଢ଼ାଇ କହିଲା ଯେ ସିନ୍ଧର ଇତିହାସ ୮୦୦୦ବର୍ଷ ପୁରୁଣା, ଯାହା ଇଣ୍ଡସ୍ ଭ୍ୟାଲି ସଭ୍ୟତା ସମୟରୁ ଚାଲିଆସୁଛି । ସିନ୍ଧୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଏହାର ଭାଷା, ଇତିହାସ, ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଜମିକୁ ବାହ୍ୟ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିଆସୁଛି । ଏଥି ସହିତ, ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ତରଫରୁ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିବା ସଂଗଠନଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ଇତିହାସକୁ ୧୧୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି, ଯାହା ମେହେରଗଡ ସଭ୍ୟତାର ଯୁଗ ଅଟେ ।

ସିନ୍ଧୁଦେଶ ବିପ୍ଳବୀ ସେନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଏକ ସାର୍ବଭୌମ, ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ତଥା ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଇଣ୍ଡସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବା । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ, ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ସଂଗଠନ କେବଳ ଛୋଟ ଛୋଟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ନୁହଁନ୍ତି ଯାହା ଅର୍ଥନୈତିକ କାରଣରୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନେଉଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଇତିହାସ ଏବଂ ସେଠାକାର ଲୋକମାନଙ୍କର ତୁରନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତା ହେତୁ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପଛରେ ସେମାନଙ୍କର ଦୃଢ଼ ଆଦର୍ଶ ଭିତ୍ତି ରହିଛି ।

ଜିନ୍ ଗୌରୀ ଏବଂ ଗଜନଭିଙ୍କ ପରି ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ପାକିସ୍ତାନୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅସ୍ତ୍ର ଉଠାଇଥିବା ସିନ୍ଧର ବିପ୍ଳବୀ ସେନା କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବାହ୍ୟ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ସହ ଲଢ଼ିଛନ୍ତି ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରଖିବେ । ତାଙ୍କର ଉତ୍ସାହ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଆଦର୍ଶ ସ୍ତରରେ ସଂଗଠନ ପାକିସ୍ତାନଠାରୁ କେତେ ଭିନ୍ନ ଏବଂ ଉନ୍ନତ ।

ବାସ୍ତବରେ, ଯଦି ଏହି ଦୁଇ ସଂଗଠନର ଆନ୍ଦୋଳନ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା କେବଳ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଏବଂ ସିନ୍ଧ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ସମଗ୍ର ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ଖବର ହେବ । 

Leave a Reply