ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନରେ ରାଜଧାନୀ ଭଡ଼ା , ୱେଟିଂ ଲିଷ୍ଟ ଓ ଆରଏସି ନାହିଁ, କମ୍ବଳ-ଚାଦର ଘରୁ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ

ସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ସହିତ ସମାନ ହେବ । ଏଥିରେ ଲୋକମାନେ ୭ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଗ୍ରୀମ ଟିକେଟ୍ କାଟି ପାରିବେ । କେବଳ ନିଶ୍ଚିତ ଟିକେଟ୍ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବୋର୍ଡ଼କୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ, ତେଣୁ କୌଣସି ୱେଟିଂ ଲିଷ୍ଟ କିମ୍ବା ଆରଏସି ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ସମସ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଟିକେଟ୍ ଆଇଆରସିଟିସି ୱେବସାଇଟରୁ କଟାଯାଇପାରିବ ।

ରେଳବୋର୍ଡ଼ର ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜି ଅପରାହ୍ନରୁ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ସମସ୍ତ ଶ୍ରେଣୀରେ ବୁକ୍ କରାଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ଟ୍ରେନ୍ ଭଡ଼ା ସହିତ ସମାନ ଭଡ଼ା ଆଦାୟ କରାଯିବ । ଯଦିଓ ରାଜଧାନୀରେ ଭଡ଼ା ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଆଦାୟ କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ଏହି ଟ୍ରେନରେ ଭଡ଼ା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ ନାହିଁ । ଆଇଆରସିଟିସି ଟ୍ରେନରେ ସୀମିତ କ୍ୟାଟରିଂ ସେବା ଯୋଗାଇବ, ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଟ୍ରେନରେ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଅଗ୍ରୀମ ଟିକେଟ୍ ମିଳିବ 

ଏହି ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଗ୍ରୀମ ଟିକେଟ କାଟିବାର ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇଛି । ରେଳ ବୋର୍ଡ଼ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନରେ ସର୍ବାଧିକ ୭ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଗ୍ରୀମ ଟିକେଟ୍ କଟାଯାଇପାରିବ । ସାଧାରଣତଃ ଏକମାସ ପୂର୍ବରୁ ରେଳ ଟ୍ରେନରେ ଅଗ୍ରୀମ ଟିକେଟ୍ ମିଳିପାରିବ, କିନ୍ତୁ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକରେ ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ୱେଟିଂ ଲିଷ୍ଟ କିମ୍ବା ଆରଏସି ନାହିଁ

ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନରେ ୱେଟିଂ ଲିଷ୍ଟ କିମ୍ବା ଆରଏସି ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । କାରଣ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟ୍ରେନରେ ସିଟ୍ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟିକଟ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ସାଧାରଣତଃ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଏକ ୱେଟିଂ ଟିକେଟ୍ କିମ୍ବା ଆରଏସି ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଆରଏସି ବୋର୍ଡ଼ କରୁଥିବାବେଳେ ଅପେକ୍ଷା ତାଲିକାରେ ଥିବା କିଛି ଯାତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଟିଟିଇକୁ ଯାଇ ରାସ୍ତାରେ ଏକ ନିଶ୍ଚିତ ସିଟ୍ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି ।

ଟିକେଟ୍ ବାତିଲ୍ ଉପରେ ୫୦ପ୍ରତିଶତ ଟଙ୍କା

ରେଳବାଇ କହିଛି ଯେ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଅତି କମରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକରେ ଟିକେଟ୍ ବାତିଲ କରାଯାଇପାରିବ, କିନ୍ତୁ ଟିକେଟ୍ ବାତିଲ ହେଲେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ୫୦% ଟଙ୍କା କଟାଯିବ।

ଚାଦର ଏବଂ କମ୍ବଳ ମିଳିବ ନାହିଁ  

ଯଦିଓ ରେଳ ଚଳାଉଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ, ତଥାପି ଏହା ଉଭୟ କମ୍ବଳ ଏବଂ ଚାଦର ମିଳିବ ନାହିଁ । ରେଳ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟ୍ରେନ୍‌ଗୁଡ଼ିକର ତାପମାତ୍ରା ସାଧାରଣତଃ ଥଣ୍ଡା ହେବା ଭଳି ଥଣ୍ଡା ହେବ ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ କମ୍ବଳ ଘୋଡ଼ାଇବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଯେଉଁମାନେ କମ୍ବଳ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଘରୁ ନେଇଯିବେ ।

 

 

Leave a Reply