ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନର ଯାତ୍ରୀମାନେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ, ଷ୍ଟେଶନରେ ଓହ୍ଲାଇବା ମାତ୍ରେ ପ୍ରକୃତ ‘ପରୀକ୍ଷା’ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ

ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ମାସ ପରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ଆଜିଠାରୁ ଟ୍ରାକରେ ଦୌଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଷ୍ଟେଶନରୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଏହି ଟ୍ରେନଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏବଂ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ । ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡ଼ିକ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ | ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସଂଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନର ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିୟମ ମାନିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଟୁଇଟ୍, ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ

ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ଟୁଇଟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏହି ଟ୍ରେନର ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହାର ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଟୁଇଟ୍ କରି ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ଯେ ଏହିପରି ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳର ନିୟମ ଜାଣିବା ଉଚିତ ।

ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଭଳି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନର ଯାତ୍ରୀମାନେ ସଂଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯିବେ

ଶ୍ରମିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନରେ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ କେବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଟ୍ରେନରେ ଚଢ଼ିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ସେମାନେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ବସ୍ ଯୋଗେ ସଂଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୨୧ ଦିନ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଂଗରୋଧରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଟ୍ୱିଟରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଯୋଗେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟର ସଂଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ । ବିହାର, ୟୁପି ପରି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ପାଇଁ ଶ୍ରମ ସ୍ପେସିଆଲରୁ ଆସୁଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ସଂଗରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଯୋଗେ ଏହି ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ସଂଗରୋଧ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ  ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଯାତ୍ରୀମାନେ ଯାତ୍ରାର ୯୦ ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚିବା ଜରୁରୀ । କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନ ଥାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

 

Leave a Reply